Sobota , 20. 04. 2024

Marcela

Špetka televize k PC: recenze LCD Mustiff 1902

13. 07. 2008

LCD monitory s integrovanými funkcemi LCD televizoru jsou čím dál oblíbenějším artiklem. Ceny monitorů potěšitelně klesly a tak už není takový problém připlatit si několik set korun za nějaké ty funkce navíc a udělat tím z obyčejného monitoru od počítače vskutku víceúčelové zařízení. LCD monitor Mustiff 1902 patří do spektra těch nejdostupnějších a nás zajímá, co lze čekat od prakticky nejlevnějšího devatenácti-palcového “LCD televizoru“.

Pokud slyšíte o značce Mustiff poprvé, vězte že to jeden z mnoha výrobců levných LCD monitorů z Číny, který se v naší distribuci už pár let prodává. Dříve byly tyto výrobky prodávány pod značkou Codegen, stejně jako počítačové case od stejného výrobce. Mustiff 1902 opravdu nelze brát jako plnohodnotnou LCD televizi, ale spíše LCD monitor s integrovaným analogovým TV tunerem. Technické parametry displeje sumarizuje následující tabulka:

Obrazovka: 19”; TFT, 16:10
Kontrast: 1000:1
Jas: 250cd/m2
Doba odezvy: 5 ms
Rozlišení: 1440 x 900 bodů
Repro: 2×2,5W
Vstup: 15-pinů D-Sub, Audio, S-video, RF in
Hmotnost: 7,1 kg
Montáž na zeď: ano (VESA)
Úhly pohledu:: 160 / 160°
Spotřeba: 35W/1W

Tento 16:10 monitor jak vidno parametry nijak nevybočuje z toho, co je momentálně obvyklé mezi nejlevnějšími LCD monitory. Nelze tedy čekat ani špičkové hodnoty, nebo vyšší výbavu s digitálním video vstupem a podobně. Nijak zvlášť se na něm nevyřádili ani designéři a tak působí tělo přístroje z matného černého plastu poněkud stroze a to včetně řady hranatých ovládacích prvků na přední liště. Rámeček je tenký a také hloubka dosahuje necelých 7 cm. Na stole tedy nezabere mnoho místa. Malé reproduktory jsou umístněny v noze monitoru a jejich zvukový projev nijak neoslní. Jako základní zvukový doprovod v nižších hlasitostech ale postačí. Konstrukce nohy umožňuje vertikální naklánění a poskytuje displeji takřka nepřekonatelnou stabilitu.


Vzhled spíše účelný

Vzadu se střetneme opravdu jen s nezbytným minimem konektorů. Klasickému D-SUB vstupu sekundují už jen kompozitní, S-Video a stereo vstup buď přes Cinch nebo přes Jack. Konektorem Jack je řešen také výstup zvuku, takže není problém připojit externí reproduktory. Opravdová LCD televize by měla mít ještě alespoň SCART s RGB, ale musíme ho oželet. Zbývá už jen anténní konektor a konektor napájení, protože zdroj není integrovaný a tak je nutné zapojit přibalený adaptér. VESA otvory umožňují montáž displeje na zeď. Součástí balení je také jednoduchý dálkový ovladač. Lze s ním ovládat všechny (těch několik) funkce displeje.


Boční pohled

Jako monitor poslouží nenáročnému uživateli dobře. Obraz je v rámci možností analogového VGA propojení dobře čitelný, bez většího rozostření. Pochválit musíme rovnoměrnost podsvícení displeje a velice dobré boční pozorovací úhly. Povrch LCD kryje silnější lesklé plexisklo. Na jednu stranu vznikají odlesky, na stranu druhou je displej lépe chráněn proti možnému fyzickému poškození. Barevné podání je také v pořádku, nicméně si s ním lze v OSD menu pohrát dle vlastního uvážení.


Vzadu najdeme VESA otvory pro připevnění na zeď

Vestavěný tuner je pouze analogový a jeho citlivost je průměrná. Pokud se mu dostane rozumného signálu ať už z éteru nebo z kabelové televize, odmění se obstojným obrazem. Přes dálkový ovladač lze měnit poměr stran z 16:10 na 4:3, bohužel chybí funkce pro zvětšení obrazu nebo roztažení TV signálu vysílaného v 16:9 na celou obrazovku. Drobný nedostatek jsme odhalili také v regulaci hlasitosti, kdy se snižuje jen velmi pozvolna a ještě v posledním kroku před kompletním ztlumením je hlasitost relativně vysoká. Jak jsme už zmínili, není to LCD televize, takže chybí dekodér teletextu, řazení kanálů podle obliby, zmrazení obrazu a podobné funkce, na které jsme u televizí zvyklí.


Oproti klasické LCD TV chybí SCART vstup. DVI, natož HDMI jsme ani neočekávali.

K S-Video a posléze i kompozitnímu vstupu jsme připojili DVB-T set top box a musíme konstatovat, že obraz z těchto vstupů odpovídá jejich specifikaci a oba jsou použitelné. Samozřejmě S-Video je o poznání kvalitnější, kompozitní obraz generoval větší neklid obrazu ve velkých jednolitých barevných celcích a drobné duchy světlých prvků na tmavém pozadí (závěrečné titulky ve filmu atd.). Oba vstupy provází nepatrné rozostření obrazu, což paradoxně v případě připojeného set top boxu není zcela na škodu, protože ostré hrany a viditelná komprese našeho nedokonalého DVB-T vysílání se tím do jisté míry potlačily a tak obraz působí subjektivně mnohdy i lépe.


Jednoduchý ovladač zvládne všechna nastavení a přepínání vstupů signálu

Počítáme

Je jasné, že nejsilnějším důvodem k pořízení LCD monitoru Mustiff 1902 bude jeho cena. Oproti nejlevnějšímu klasickému monitoru stejné velikosti si za TV tuner a analogové vstupy připlatíme cca 1000Kč. Nejlevnější konkurenční displej s analogovým tunerem (ale také lepší výbavou) pak stojí opět cca o 1000-1200 Kč více, než Mustiff. Dosti ale strohých čísel. Testovaný monitor neoslňuje designem, výbavou, ani parametry a najdou se u něj i v této cenové relaci nezbytné drobné chybky. Pokud ale řešíte levný monitor a zároveň televizor třeba dětem do pokojíčku, může být Mustiff solidním a dostupným východiskem obojího. Stejně tak se uplatní všude tam, kde je třeba levně promítat videosignál z analogového zdroje.


Do příslušenství zahrnul výrobce naprosto všechny kabely, které bychom mohli k propojení potřebovat

Jestliže chcete špičkovou televizi v profesionálním počítačovém monitoru, i to je možné, ale samozřejmě ve zcela jiných finančních dimenzích. Každopádně se můžete těšit na připravovanou recenzi monitoru, který se snaží oba tyto požadavky splnit. Jedná se o 24’’ Samsung T240HD.

K TÉMATU  Samsung BD-P1500: Blu ray přehrávač za sedm

LCD monitor Mustiff 1902 zapůjčil e-shop www.lcdmonitor.cz .

 

Plusy a mínusy
+ cena – málo AV vstupů
+ rovnoměrné podsvícení a boční úhly pohledu displeje – chybí možnost zvětšení přijímaného obrazu
+ přepínání 4:3/16:9 na DO – zvuk reproduktorů
Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Dalším zástupcem herních periferií značky Genesis, kterého vám představíme, je vrcholný model sluchátek Neon 750 RGB. Ty mají tradičně velmi bohatou výbavu včetně obalu pro přenos. Zaujmout chtějí mimo jiné aktivním osvětlením, které je přímo nabíjeno USB portem.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek