Čtvrtek , 30. 11. 2023

Ondřej

Přišlo zemětřesení v digitálním vysílání

29. 10. 2008

V noci z 30. na 31. října 2008 dojde k radikálním změnám ve vysílání DVB-t v České republice. Víte, co vás čeká a jste na to připraveni?

Veřejnoprávní multiplex 1

V noci z 30. na 31. října 2008 budou spuštěny 4 nové vysílače veřejnoprávního multiplexu (vysílací síť 1) s programy České televize a Českého rozhlasu. Patří mezi ně vysílač Brno – Hády a Brno – město (Barvičova) na 25. kanálu, Domažlice – Vraní Vrch na 34. kanálu, Cheb – Zelená Hora na 36. kanálu, Ostrava – Slezská Ostrava (vodárna Hladnov) na 54 kanál, Ústí nad Labem – Buková Hora na 33. kanálu. Do hlavní antény bude přepnut signál veřejnoprávního multiplexu z vysílače Krašov na kanálu 34. Vypínat se bude analogový program ČT2 z vysílačů Cheb – Zelená Hora na 36. kanálu, Plzeň – Krašov na 48. kanálu, Ústí nad Labem – Buková Hora na kanálu 33 a na vysílači Praha – Žižkov na kanálu 41.

Multiplex 2 – České Radiokomunikace

České Radiokomunikace na pátek 31. října 2008 připravily spuštění svého multiplexu 2 dohromady z 8 vysílacích stanovišť v České republice. Celkově bude vysílání dostupné Praze a středních Čechách (Praha-město a Cukrák), západních Čechách (Krašov, Vraní vrch), severních Čechách (Buková hora), Brně (Brno-město, Hády) a Ostravě (Hladnov). Vysílání dosavadní přechodné sítě A bude ukončeno o půlnoci 30. října.

Co se změní?

Protože v současnosti neexistuje plošný Veřejnoprávní multiplex (kromě Prahy aj.), najdeme programy České televize pospolu s těmi komerčními (například s TV Nova). V průběhu čtvrtečního večera si ČT ponechá jeden celý multiplex pro sebe. Komerční televize se tedy musí posunout jinam. Posunou se většinou právě do nového multiplexu 2 Českých Radiokomunikací. Ve zmíněných oblastech tedy budete muset pravděpodobně znovu naladit svůj digitální příjmač.

K TÉMATU  Recenze kamery TP-Link NC220 – osobní strážce

Bude lepší obraz a zvuk?

Zdá se, že na kroku ČT vyděláme, protože se rozšíří pokrytí a programová nabídka. Kde byl dosud jeden multiplex, mohou například nyní být dva, se zhruba stejným pokrytím, většinou i ze stejného směru. V multiplexu 1 navíc nyní budou jen 4 televizní programy, což by mohlo znamenat i lepší obraz a zvuk. Protože doposud si přenosové pásmo dělilo programů 5. Zdroj: www.digitalnitelevize.cz

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Spousty souborů, videa, obrázky a hudba se závratnou rychlostí rozrůstají, a už ani nevíme, kam s nimi. Než bude vše přístupné a dostupné online ještě chvíli potrvá, a tak se v mezičase můžeme upírat jedině k pevným diskům. A pokud to má mít řád a efekt, chce to síťové úložiště NAS.

Recenzi akční kamery Rollei 420 jsme vám nabídli před rokem, od té doby se stále chytáme na novější a „nadupanější“ model 430, který odlišuje hlavně displej na čelní straně a schopnost natáčet 4K při 30 FPS. V době představení jistě špička, jak si povede kamera v době, kdy se nachází prakticky na konci životního cyklu?
Dobrých levných akčních kamer je jako šafránu, BML cShot1 4K s doporučenou cenou 1 390 Kč vypadá jako jedna z nich. Příbuznost s dražším sourozencem BML cShot3 4K nezapře a to je dobře.
Po testech sluchátek Elite a Blaze, které se ukázaly jako velmi kvalitní produkty od firmy Lamax, jsem se dostal i k „peckám“, a to taktéž bezdrátovým. Jedná se konkrétně o model Tips1, který je v nabídce špuntů od Lamaxu cenově nejdostupnější (790 Kč). Lamax vyrábí další dva modely – Pax1 (990 Kč) a Dots1 (1 690 Kč).

Nepřehlédněte

Dalším zástupcem herních periferií značky Genesis, kterého vám představíme, je vrcholný model sluchátek Neon 750 RGB. Ty mají tradičně velmi bohatou výbavu včetně obalu pro přenos. Zaujmout chtějí mimo jiné aktivním osvětlením, které je přímo nabíjeno USB portem.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek