Pátek , 09. 06. 2023

Stanislava

Přišlo zemětřesení v digitálním vysílání

29. 10. 2008

V noci z 30. na 31. října 2008 dojde k radikálním změnám ve vysílání DVB-t v České republice. Víte, co vás čeká a jste na to připraveni?

Veřejnoprávní multiplex 1

V noci z 30. na 31. října 2008 budou spuštěny 4 nové vysílače veřejnoprávního multiplexu (vysílací síť 1) s programy České televize a Českého rozhlasu. Patří mezi ně vysílač Brno – Hády a Brno – město (Barvičova) na 25. kanálu, Domažlice – Vraní Vrch na 34. kanálu, Cheb – Zelená Hora na 36. kanálu, Ostrava – Slezská Ostrava (vodárna Hladnov) na 54 kanál, Ústí nad Labem – Buková Hora na 33. kanálu. Do hlavní antény bude přepnut signál veřejnoprávního multiplexu z vysílače Krašov na kanálu 34. Vypínat se bude analogový program ČT2 z vysílačů Cheb – Zelená Hora na 36. kanálu, Plzeň – Krašov na 48. kanálu, Ústí nad Labem – Buková Hora na kanálu 33 a na vysílači Praha – Žižkov na kanálu 41.

Multiplex 2 – České Radiokomunikace

České Radiokomunikace na pátek 31. října 2008 připravily spuštění svého multiplexu 2 dohromady z 8 vysílacích stanovišť v České republice. Celkově bude vysílání dostupné Praze a středních Čechách (Praha-město a Cukrák), západních Čechách (Krašov, Vraní vrch), severních Čechách (Buková hora), Brně (Brno-město, Hády) a Ostravě (Hladnov). Vysílání dosavadní přechodné sítě A bude ukončeno o půlnoci 30. října.

Co se změní?

Protože v současnosti neexistuje plošný Veřejnoprávní multiplex (kromě Prahy aj.), najdeme programy České televize pospolu s těmi komerčními (například s TV Nova). V průběhu čtvrtečního večera si ČT ponechá jeden celý multiplex pro sebe. Komerční televize se tedy musí posunout jinam. Posunou se většinou právě do nového multiplexu 2 Českých Radiokomunikací. Ve zmíněných oblastech tedy budete muset pravděpodobně znovu naladit svůj digitální příjmač.

K TÉMATU  Xtreamer: archiv českých televizí a online vysílání

Bude lepší obraz a zvuk?

Zdá se, že na kroku ČT vyděláme, protože se rozšíří pokrytí a programová nabídka. Kde byl dosud jeden multiplex, mohou například nyní být dva, se zhruba stejným pokrytím, většinou i ze stejného směru. V multiplexu 1 navíc nyní budou jen 4 televizní programy, což by mohlo znamenat i lepší obraz a zvuk. Protože doposud si přenosové pásmo dělilo programů 5. Zdroj: www.digitalnitelevize.cz

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na myšlenku vyzkoušet si výkonnou víceportovou USB nabíječku mě přivedly dvě skutečnosti, na stole se i začaly množit věci, čekající na nabití, a koupě hybridního tabletu s Atomem, který je nabíjen prostřednictvím USB. Hledal jsem alternativu k přehřívající se 2A nabíječce dodané s počítačem.

Nepřehlédněte

Sluchátka Niceboy nejsou pro naše čtenáře žádnou novinkou, za poslední dobu jsme se mohli seznámit s HIVE podsie či HIVE bones. Dnes recenzovaným sluchátkům se nevíce blíží HIVE XL. HIVE 2 joy vás nebudou stát tolik peněz, jsou horší nebo nikoliv?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek