Úterý , 21. 05. 2024

Monika

První pohled: ASRock N3150DC-ITX (miniITX deska s DC externím zdrojem v ceně)

12. 01. 2016

12. 01. 2016

Hoďte s námi očko na opravdu zajímavou malou základní desku s integrovaným procesorem a v podstatě i zdrojem. Kromě toho zaujme i 4mi SATAIII porty.

Koho dnes zajímají miniaturní úsporné základní desky? Ty, kteří si chtějí postavit malý, tichý, úsporný počítač, multimediální HTPC nebo síťové úložiště NAS.

Formát základních desek miniITX, které většinou rovnou nesou osazený procesor, je dobře etablovaný a na trhu je široká nabídka těchto produktů. Je zde ale jeden dlouholetý zásadní problém. Často počítají s napájením ze zdroje ATX, tedy klasickým zdrojem z velkých počítačů. Promiňte, ale to je zvěrstvo. Spotřeba těchto a podobných sestav je někde mezi 10 a 30 W. A horko těžko budete shánět ATX nebo obdobný zdroj pod 250 W. A nebude úplně tichý.

Škoda, že se o této mezeře na trhu ví už dlouho a výrobce to netrápí. I my jsme o tom psali už na konci roku 2007. Už od té doby je tu ale řešení v podobě PicoPSU, které umožní využít externí napájecí zdroj, který znáte z notebooků. Při nižší wattáži, vyšší účinnosti, v tichosti. Ale i PicoPSU má své nevýhody. Není úplně levné a nemyslí na napájení více, než dvou pevných disků.

Pak je tu pár základních desek, které rovnou počítají s připojením externího DC zdroje. Většinou jsou to nízkoprofilové miniITX desky. Ale ty mívají mnohdy chudší výbavu. Jednou z mála výjimek je dnes okoukávaná deska ASRock N3150DC-ITX. Ta má měniče napětí (tedy část zdroje) přímo integrované na desce. Stačí připojit externí 19V zdroj, kterých se všude válí hromady ze starých notebooků a podobně. Navíc 60W zdroj je i součástí balení této desky, takže si kupujete takřka hotové řešení. Stačí přidat RAM a disky do nějaké skříně a máte skoro hotovo!

K TÉMATU  Recenze Lenovo Moto(rola) G - podmořské sushi

Tato deska zvládne až 4 pevné disky na 6Gbitových SATA portech a disponuje napájením všech těchto čtyř disků. A to zí hodně dobře pro NAS. Dodávaný zdroj o výkonu 60 W by ale čtyřem klasickým pevným diskům stačit nemusel (dva zvládne určitě, stejně tak čtyři 2,5palcové disky nebo SSD). Ale pro tento případ je tu snadná možnost použití jiného externího zdroje. 

Věříme, že najdeme čas desku prověřit důkladněji. Prozatím se můžete podívat na její detailní obrázky včetně příslušenství. Případné dotazy a podněty k recenzi, co by vás kolem této desky zajímalo, uvítáme v diskusi pod článkem. 

 
ASRock N3150DC-ITX lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

 

Parametry desky ASRock N3150DC-ITX

 • Intel Quad-Core Processor N3150
 • Solid Capacitor design
 • Podpora DDR3/DDR3L 1600 memory, 2 SO-DIMM slots
 • 1 PCIe 2.0 x1, 1 Half-size mini-PCIe
 • VGA výstupy : DVI, HDMI, DisplayPort
 • GPU Intel 8th generation (Gen 8) graphics, DirectX 11.1, Pixel Shader 5.0
 • 7.1 CH HD Audio with Content Protection (Realtek ALC892 Audio Codec), ELNA Audio Caps
 • 4 SATA3, 6 USB 3.0 (2 Front, 4 Rear), 6 USB 2.0 (4 Front, 2 Rear)
 • 1 x LPT, 1 x TPM, 1 x COM Port
 • 1 x DC Jack (pro 19V napájecí zdroj)
 • 1 x 65W DC-in 19V 3.42A napájecí zdroj součástí balení

 

 

 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Tento reproduktor není našim čtenářům cizí, jde o novinku, ale nedávno jsme vám ho ukázali v krátkém videu. Tvarem i názvem napovídá, že chce převzít roli nástupce prvního RAZE se ctí. Proto nabízí vyšší výkon 20 W bez poklesu výdrže baterií. Jsou si velmi podobné a při tom nový model působí dospěleji.
Těsně před Vánoci přinášíme srovnávací test čtyř malých bezdrátových reproduktorů, které se jistě ocitnou v hledáčku nejednoho „ježíška”: novinku Energy Music Box 1+ Pear, léty ověřený Lamax Sphere SP-1, nedávno zlevněný Niceboy Raze Mini a základní model Sony SRS-XB01. Který bychom doporučili?
V brněnském sídle společnosti Zoner se v pondělí 4. 9. 2017 uskutečnila tisková konference, která představila poslední aktualizace ZPS X a byla i oslavou prvního roku prodeje programu formou předplatného. Nejvýznamnější novinky uvádíme v článku.
Po nejlevnějším modelu Vega se nám na stůl i do rukou dostala poměrně nová kamera značky Niceboy, která cílí na opačné spektrum zákazníků, mainstreamová Vega 5 Pop s dotykovým displejem. Stejně jako vy, položili jsme si otázku, zda má taková obrazovka u akční kamery vlastně smysl.

Nepřehlédněte

Kamera Rollei 372 zaujme hlavně cenovkou, která z ní dělá doslova záležitost pro každého. Navíc nabídne kromě (Full)HD videa i Wi-Fi a ovládání přes aplikaci v mobilu. To za cirka 699 Kč nezní špatně. Hodně nás proto zajímalo, jak si povede v reálu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek