Neděle , 03. 12. 2023

Svatoslav

První pohled: ASRock N3150DC-ITX (miniITX deska s DC externím zdrojem v ceně)

12. 01. 2016

12. 01. 2016

Hoďte s námi očko na opravdu zajímavou malou základní desku s integrovaným procesorem a v podstatě i zdrojem. Kromě toho zaujme i 4mi SATAIII porty.

Koho dnes zajímají miniaturní úsporné základní desky? Ty, kteří si chtějí postavit malý, tichý, úsporný počítač, multimediální HTPC nebo síťové úložiště NAS.

Formát základních desek miniITX, které většinou rovnou nesou osazený procesor, je dobře etablovaný a na trhu je široká nabídka těchto produktů. Je zde ale jeden dlouholetý zásadní problém. Často počítají s napájením ze zdroje ATX, tedy klasickým zdrojem z velkých počítačů. Promiňte, ale to je zvěrstvo. Spotřeba těchto a podobných sestav je někde mezi 10 a 30 W. A horko těžko budete shánět ATX nebo obdobný zdroj pod 250 W. A nebude úplně tichý.

Škoda, že se o této mezeře na trhu ví už dlouho a výrobce to netrápí. I my jsme o tom psali už na konci roku 2007. Už od té doby je tu ale řešení v podobě PicoPSU, které umožní využít externí napájecí zdroj, který znáte z notebooků. Při nižší wattáži, vyšší účinnosti, v tichosti. Ale i PicoPSU má své nevýhody. Není úplně levné a nemyslí na napájení více, než dvou pevných disků.

Pak je tu pár základních desek, které rovnou počítají s připojením externího DC zdroje. Většinou jsou to nízkoprofilové miniITX desky. Ale ty mívají mnohdy chudší výbavu. Jednou z mála výjimek je dnes okoukávaná deska ASRock N3150DC-ITX. Ta má měniče napětí (tedy část zdroje) přímo integrované na desce. Stačí připojit externí 19V zdroj, kterých se všude válí hromady ze starých notebooků a podobně. Navíc 60W zdroj je i součástí balení této desky, takže si kupujete takřka hotové řešení. Stačí přidat RAM a disky do nějaké skříně a máte skoro hotovo!

K TÉMATU  Recenze Samsung HMX–Q10: FULL HD videokamera i pro leváky

Tato deska zvládne až 4 pevné disky na 6Gbitových SATA portech a disponuje napájením všech těchto čtyř disků. A to zí hodně dobře pro NAS. Dodávaný zdroj o výkonu 60 W by ale čtyřem klasickým pevným diskům stačit nemusel (dva zvládne určitě, stejně tak čtyři 2,5palcové disky nebo SSD). Ale pro tento případ je tu snadná možnost použití jiného externího zdroje. 

Věříme, že najdeme čas desku prověřit důkladněji. Prozatím se můžete podívat na její detailní obrázky včetně příslušenství. Případné dotazy a podněty k recenzi, co by vás kolem této desky zajímalo, uvítáme v diskusi pod článkem. 

 
ASRock N3150DC-ITX lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

 

Parametry desky ASRock N3150DC-ITX

 • Intel Quad-Core Processor N3150
 • Solid Capacitor design
 • Podpora DDR3/DDR3L 1600 memory, 2 SO-DIMM slots
 • 1 PCIe 2.0 x1, 1 Half-size mini-PCIe
 • VGA výstupy : DVI, HDMI, DisplayPort
 • GPU Intel 8th generation (Gen 8) graphics, DirectX 11.1, Pixel Shader 5.0
 • 7.1 CH HD Audio with Content Protection (Realtek ALC892 Audio Codec), ELNA Audio Caps
 • 4 SATA3, 6 USB 3.0 (2 Front, 4 Rear), 6 USB 2.0 (4 Front, 2 Rear)
 • 1 x LPT, 1 x TPM, 1 x COM Port
 • 1 x DC Jack (pro 19V napájecí zdroj)
 • 1 x 65W DC-in 19V 3.42A napájecí zdroj součástí balení

 

 

 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Firma Lamax je nám sympatická tím, že je původem česká, sídlící v Praze. Své produkty navrhuje a vymýšlí u nás v Česku, výroba probíhá (ostatně jako u spousty dalších výrobců) v Asii. A protože fandíme těm, kteří dokáží se ctí konkurovat velkým a zavedeným značkám, pojďme se dnes podívat na další kus z dílen Lamaxu, tentokrát na bezdrátová sluchátka Elite E-1 a zkusme se zaposlouchat do „beatů“.

Nejsem fanouškem nakupování elektroniky či sportovního vybavení v supermarketu. Dlouhou dobu jsem byl vyloženým odpůrcem. Když jsem narazil na tuto lampu, která jakoby z oka vypadla námi testovanému Lamaxu, zaujala mě i cenou. Pak jsem ji objevil ve výprodeji za 50 % původní ceny, neodolal a 399 Kč (včetně desátek pro Babiše) vytáhl z peněženky bez okolků.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek