Úterý , 27. 02. 2024

Alexandr

První pohled: ASRock N3150DC-ITX (miniITX deska s DC externím zdrojem v ceně)

12. 01. 2016

12. 01. 2016

Hoďte s námi očko na opravdu zajímavou malou základní desku s integrovaným procesorem a v podstatě i zdrojem. Kromě toho zaujme i 4mi SATAIII porty.

Koho dnes zajímají miniaturní úsporné základní desky? Ty, kteří si chtějí postavit malý, tichý, úsporný počítač, multimediální HTPC nebo síťové úložiště NAS.

Formát základních desek miniITX, které většinou rovnou nesou osazený procesor, je dobře etablovaný a na trhu je široká nabídka těchto produktů. Je zde ale jeden dlouholetý zásadní problém. Často počítají s napájením ze zdroje ATX, tedy klasickým zdrojem z velkých počítačů. Promiňte, ale to je zvěrstvo. Spotřeba těchto a podobných sestav je někde mezi 10 a 30 W. A horko těžko budete shánět ATX nebo obdobný zdroj pod 250 W. A nebude úplně tichý.

Škoda, že se o této mezeře na trhu ví už dlouho a výrobce to netrápí. I my jsme o tom psali už na konci roku 2007. Už od té doby je tu ale řešení v podobě PicoPSU, které umožní využít externí napájecí zdroj, který znáte z notebooků. Při nižší wattáži, vyšší účinnosti, v tichosti. Ale i PicoPSU má své nevýhody. Není úplně levné a nemyslí na napájení více, než dvou pevných disků.

Pak je tu pár základních desek, které rovnou počítají s připojením externího DC zdroje. Většinou jsou to nízkoprofilové miniITX desky. Ale ty mívají mnohdy chudší výbavu. Jednou z mála výjimek je dnes okoukávaná deska ASRock N3150DC-ITX. Ta má měniče napětí (tedy část zdroje) přímo integrované na desce. Stačí připojit externí 19V zdroj, kterých se všude válí hromady ze starých notebooků a podobně. Navíc 60W zdroj je i součástí balení této desky, takže si kupujete takřka hotové řešení. Stačí přidat RAM a disky do nějaké skříně a máte skoro hotovo!

K TÉMATU  Sony DVP-NS38: Absolutní minimalista

Tato deska zvládne až 4 pevné disky na 6Gbitových SATA portech a disponuje napájením všech těchto čtyř disků. A to zí hodně dobře pro NAS. Dodávaný zdroj o výkonu 60 W by ale čtyřem klasickým pevným diskům stačit nemusel (dva zvládne určitě, stejně tak čtyři 2,5palcové disky nebo SSD). Ale pro tento případ je tu snadná možnost použití jiného externího zdroje. 

Věříme, že najdeme čas desku prověřit důkladněji. Prozatím se můžete podívat na její detailní obrázky včetně příslušenství. Případné dotazy a podněty k recenzi, co by vás kolem této desky zajímalo, uvítáme v diskusi pod článkem. 

 
ASRock N3150DC-ITX lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

 

Parametry desky ASRock N3150DC-ITX

 • Intel Quad-Core Processor N3150
 • Solid Capacitor design
 • Podpora DDR3/DDR3L 1600 memory, 2 SO-DIMM slots
 • 1 PCIe 2.0 x1, 1 Half-size mini-PCIe
 • VGA výstupy : DVI, HDMI, DisplayPort
 • GPU Intel 8th generation (Gen 8) graphics, DirectX 11.1, Pixel Shader 5.0
 • 7.1 CH HD Audio with Content Protection (Realtek ALC892 Audio Codec), ELNA Audio Caps
 • 4 SATA3, 6 USB 3.0 (2 Front, 4 Rear), 6 USB 2.0 (4 Front, 2 Rear)
 • 1 x LPT, 1 x TPM, 1 x COM Port
 • 1 x DC Jack (pro 19V napájecí zdroj)
 • 1 x 65W DC-in 19V 3.42A napájecí zdroj součástí balení

 

 

 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Po testech sluchátek Elite a Blaze, které se ukázaly jako velmi kvalitní produkty od firmy Lamax, jsem se dostal i k „peckám“, a to taktéž bezdrátovým. Jedná se konkrétně o model Tips1, který je v nabídce špuntů od Lamaxu cenově nejdostupnější (790 Kč). Lamax vyrábí další dva modely – Pax1 (990 Kč) a Dots1 (1 690 Kč).
Na novinku v portfoliu Verbatim jsme vás upozornili, nehonosí se žádnými armádními standardy, díky kompozitnímu matriálu KyronMAX má vydržet opravdu hodně drsné zacházení a ochránit data na flash disku. Je tomu tak? Pojďme na to.
K myšlence otestovat TrekStor SurfTab twin 11.6 nás přivedly dvě skutečnosti, v poslední době jej lze na internetu zakoupit za velmi atraktivní cenu a uživatelské recenze tohoto notebooku německé značky vyznívají velmi rozporuplně. Proč ale, když za dané peníze nabízí vcelku atraktivní konfiguraci jako displej s vysokým rozlišením, osvědčený procesor Intel Atom x5 či dostatek USB portů? Kde je zakopán pes?
Druhá, resp. třetí, herní sluchátka od polské značky Genesis, udělají pod stromečkem radost. Už jenom ta velikost krabice… Dítě pak místo bot vybalí sluchátka a to jej jistě potěší. Znalci komedie Pelíšky si jistě vzpomenou na obdobnou scénu. Nicméně nic zde není samoúčelné, krabice skrývá haldu příslušenství a Neon 750 působí opravdu monstrózním dojmem.

Kdo hledá úložný prostor s větším objemem, než mají běžné flash disky, netouží jej mít připnutý na klíčích a přesto kompaktní, aby se vešel pohodlně do kapsy (nemluvě o kapacitě versus cena), pro toho může být tento „portable“ externí disk to pravé. Může mít i ještě s větší kapacitou, ale to už musí počítat s vyšší cenou a silnější krabičkou, než u tohoto 1 TB obsahem velkého 2,5palcového disku.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek