Pátek , 19. 07. 2024

Drahomíra

Prodlužte životnost své powerbanky pomocí těchto 8 tipů

19. 06. 2024

19. 06. 2024

Právě jste dostali novou power banku, nebo ji možná už nějakou dobu používáte, ale kdo by nechtěl ze svých gadgetů dostat co nejvíce života? Kvalitní powerbanka by měla při správné péči poskytovat zhruba tři až pět let spolehlivé služby. Zde je několik způsobů, jak skutečně prodloužit životnost vaší powerbanky.

Nejprve nakupujte u značek, na které se můžete spolehnout

Při nákupu powerbanky je důležité si nejprve udělat průzkum, abyste se ujistili, že dostanete vysoce kvalitní. Podívejte se na recenze na webech, jako je Amazon, abyste viděli, co říkají skuteční lidé o svých zkušenostech s různými značkami. Ústní sdělení je také cenné – požádejte přátele a rodinu o doporučení značky na základě jejich vlastních zkušeností.

Hledejte zavedené značky, které jsou vysoce hodnoceny recenzenty a odborníky, jako jsou Anker, Ugreen, Baseus, Mophie, Aukey a RavPower. Tyto společnosti mají pověst používání odolných dílů a zavádění přísných bezpečnostních opatření.

K nabíjení powerbanky používejte kvalitní kabely a adaptéry

V ideálním případě je většina power bank dodávána s nabíjecími kabely. Pokud ale ten váš neobsahoval, je dobré vzít si kvalitní kabel a adaptér.

Nejprve zkontrolujte štítek na vaší powerbance, abyste pochopili její kapacitu baterie a jaké vstupní/výstupní napětí a proudy podporuje. Většina power bank může používat 5V/2A nebo 9V/2A nabíječku pro rychlejší nabíjení. Pokud hodně cestujete do zahraničí, možná budete chtít zvolit nabíječku, která pracuje se širokým vstupním rozsahem 100–240 voltů. Tímto způsobem bude kompatibilní s elektrickými zásuvkami, ať jste kdekoli.

Pro kabely zvolte ten, který má jmenovitý proud 3A nebo vyšší, aby nenarušoval proces nabíjení. Některé důvěryhodné značky pro kabely a adaptéry zahrnují Anker, Aukey a RavPower, ale vždy je dobré zkontrolovat uživatelské recenze a certifikace, abyste zajistili kvalitu.

Nepoužívejte možnost rychlého nabíjení zbytečně

Většina dnešních přenosných nabíječek je vybavena funkcemi rychlého nabíjení, které dokáže váš telefon nebo tablet rozproudit, když spěcháte. Ale všechno to rychlé napájení něco stojí – generuje mnohem více tepla uvnitř baterie než při nabíjení pomaleji.

K TÉMATU  Retro technologie: návrat klasiky v moderním designu

Všechno to přidané teplo časem více zatěžuje vnitřní baterii. Zvýšená teplota urychluje přirozený proces chemické degradace v lithium-iontových článcích. Než se nadějete, přenosná nabíječka nebude schopna po každém použití udržet tolik nabití jako kdysi, když byla nová.

Nenechte svou powerbanku vyprázdnit

Lithium-iontové (Li-ion) baterie v powerbankách není nutné před dobíjením úplně vybíjet , na rozdíl od starších nikl-kadmiových baterií s „paměťovým efektem“, kde fungují lépe, když jsou plně vybité. Takže zvyk spouštět powerbanku na nulu může časem baterii poškodit a zkrátit její životnost. Je lepší začít nabíjet, jakmile úroveň nabití klesne pod 20 % nebo dokonce 50 %. Pokud tomu můžete pomoci, snažte se nenechat ho vyčerpat pod 10 %.

Také se vyvarujte dlouhodobému udržování baterie na 100 %. Jakmile je powerbanka plně nabitá, je dobré ji odpojit, aby baterie nebyla zbytečně namáhána. Pokud se chystáte powerbanku skladovat déle než několik týdnů, než ji znovu použijete, nabijte ji pouze na přibližně 80 % a zhruba každý měsíc ji kontrolujte, abyste se ujistili, že neklesne pod 30 %.

Pokud jich máte hodně, použijte powerbanky v rotaci

Pokud máte po domě schovaných několik přenosných nabíječek (což je dobrý nápad), zkuste pravidelně vyměnit tu, kterou používáte. Střídání nechává každou powerbanku pravidelně odpočívat, takže žádná jednotka neběží neustále. Tato praxe rozloží nabíjecí cykly rovnoměrněji v průběhu času, protože neustálé nabíjení/neustálé nabíjení na jedné powerbance si vybírá daň na životnosti baterie.

Můžete je očíslovat, abyste zůstali organizovaní, nebo vymyslet jednoduchou rotaci. Možná použijte každý týden jiný a poté cyklus opakujte. Dokonce i jen vědomý výběr pokaždé jiného by mohl pomoci rovnoměrněji rozložit opotřebení, aniž byste na to museli být příliš přísní.

K TÉMATU  Co oči vidí, srdce bolí: Sony KDL 32S2530 versus Samsung 32R86BDX – část II.

Při nabíjení nepoužívejte powerbanku

Když zapojíte zařízení do powerbanky, která se sama nabíjí, požadujete, aby provedlo dvě energeticky náročné věci najednou – samo se nabilo a napájelo vaše zařízení. Toto je známé jako průchozí nabíjení. Toto dvojité zatížení může způsobit nahromadění tepla v lithium-iontové baterii power banky a toto mimořádné tepelné namáhání může časem rychleji degradovat články baterie.

Rozdělení výkonu mezi dva úkoly také znamená, že se powerbanka může nabíjet pomaleji a vaše připojené zařízení nemusí dokonce získat plný výkon, který potřebuje. Ano, některé modely od značek jako Ugreen 20000mAh a Zendure zvládají průchozí nabíjení lépe než jiné, ale obecně je nejlepší se tomu vyhnout, pokud můžete. Nechte powerbanku úplně nabít, než ji použijete k dobití gadgetů.

Udržujte svou powerbanku mimo dosah extrémních teplot

Jako každé elektronické zařízení jsou i powerbanky citlivé na teplotní extrémy. Podle Ankera je jejich optimální rozsah provozních teplot typicky mezi 0 °C a 45 °C. Když tedy vaše powerbanka nenabíjí zařízení, uchovávejte ji na chladném a suchém místě, jako je zásuvka nebo skříň. Nenechávejte ho v autě v super horkých dnech ani ho nezapomínejte na palubní desce.

Vyvarujte se pádu power banky

Při manipulaci s powerbankou byste měli být vždy opatrní. Vyvarujte se jeho umístění v situacích, kdy by mohl spadnout, například na hranu stolu nebo do rozepnuté kapsy tašky. Pád může narušit jemnou vnitřní strukturu powerbanky a ovlivnit její výkon. Bateriové články, obvody a spoje uvnitř jsou citlivé a mohou být ohroženy nárazem při pádu.

Pokud jste jako já a býváte občas trochu nemotorní, můžete zvážit použití ochranného pouzdra pro vaši powerbanku. Nejen, že to hezky vypadá, ale dobrý ochranný kryt může poskytnout pohodlnou ochranu při nehodách a snížit riziko poškození.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Jednou za čas mě přepadne touha hledat nejlepší příslušenství pro notebooky. Reproduktorů jsme již měli v redakci mraky, podobné množství akčních kamer či powerbank. Delší dobu mě mysl nutila uvažovat nad chladicími podložkami. Yenkee se neosvědčila zcela, podobně Trust GXT 220 (bez recenze), takže se vtírala myšlenka zkusit osvědčenou firmu, která má s chlazením bohaté zkušenosti, Cooler Master.

Nepřehlédněte

Po testech sluchátek Elite a Blaze, které se ukázaly jako velmi kvalitní produkty od firmy Lamax, jsem se dostal i k „peckám“, a to taktéž bezdrátovým. Jedná se konkrétně o model Tips1, který je v nabídce špuntů od Lamaxu cenově nejdostupnější (790 Kč). Lamax vyrábí další dva modely – Pax1 (990 Kč) a Dots1 (1 690 Kč).

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek