Sobota , 07. 12. 2024

Ambrož

Recenze MP3 přehrávače Doonio Entra 1GB

13. 03. 2007

Věci kolem nás se čím dál více integrují a tak můžeme najít MP3 přehrávač v mobilu, autě nebo “zatkaný“ v inteligentní Hi-Tech bundě. A tak není divu, že výrobci malých osobních přehrávačů musí přicházet stále více s nějakou přidanou hodnotou, aby svoje udělátka prodali. Výsledkem jsou pak zajímavé multimediální zábavné placky na cesty, jakou je i Doonio Entra.

Placička k pohledání

Abych byl upřímný, přistupoval jsem k produktu neznámé čínské “značky“ Doonio se značným despektem a neočekával jsem žádné zázraky. Po vybalení malé placaté destičky jsem však pomalu začal měnit svůj předpojatý názor. 1GB verze je vyvedená v černo-stříbrné barevné kombinaci, respektive přední kryt je z černého lesklého plastu a zadní díl z leštěného kovu včetně všech ovládacích tlačítek. Jejich popis je trochu nešťastně (ale efektně) vyryt na zadní straně, takže si budete muset rychle zapamatovat které k čemu slouží. Celý povrch je lesklý a jeví se tedy při běžném používání věčně poněkud umatlaně. Budete mít cukání pořád otírat otisky prstů a brzy se na jeho těle začnou vyskytovat drobné škrábance.

Design je střídmý, ale podařený

Na spodní hraně je 3,5 jack port pro sluchátka, USB a slot pro MiniSD kartu, takže není problém pevnou paměť rozšířit. Většinu plochy čelní strany zabírá (na MP3ku) velký TFT displej 2,2’’. Ten se po zapnutí rozzáří svými 65 tisíci barvami a s rastrem 224×176 překvapí jasným, ostrým a pěkně barevným obrázkem. Bohužel pouze při kolmém pohledu. Většími bočními pohledy jak horizontálními, tak vertikálními se stává obraz čím dál více mléčný a nesledovatelný (nejvíce při pohledu zespoda). Výrobce prostě nepočítá s tím, že byste se o svůj přístroj s někým dělili a použil levný, ale pro jednoho diváka plně postačující zobrazovač.

V příslušenství je vše potřebné. Jen ten podivný měšec na přenášení…:)

V příslušenství nalezneme vše co je třeba, poněkud “pouťová“ sluchátka s průměrným zvukem, nabíječku (nabíjí se přes USB port, takže lze nabíjet i přes datový kabel z PC), manuál, kde se nedočtete mnoho o technických parametrech, CD s konverzním software, USB kabel a jakýsi pytlíček na přenášení.

Ovládání neovladatelného

Základní menu má devět grafických ikon, přes které se lze rychle dostat ke všem funkcím (nahrávání na diktafon má navíc vlastní aktivační tlačítko) a je kompletně lokalizováno i do českého jazyka. Všechno od pohybu v menu po výběr, zapnutí atd. se ovládá šesticí malých tlačítek na horní hraně, která jsem dobrých patnáct minut proklínal, protože zvyknout si na toto ovládání je oříšek. Mnohem lepší by byl nějaký křížový pohybový ovladač nebo joystick, ale budiž. Ovládání padlo za oběť designové koncepci a poté, co vzdáte pohyby kurzoru do různých směrů, vystačí vám na přeskakování menu jedno tlačítko. Takové ovládání se ukázalo jako nejsnesitelnější. Při procházení různých voleb jsem narazil sem tam na nějakou chybku v software, kdy se vždy nezobrazovalo v adresářové struktuře (kterou ale umí libovolně procházet, což je dobře) vše co mělo, ale žádná chyba se neukázala kritickou.

Základní menu

V menu je kromě přímého přístupu k přehrávání MP3, videa AVI, zobrazování obrázků JPEG a textů TXT naštěstí i navigátor, přes který můžete všechny podporované formáty spouštět z jednoho místa a jevil se mi pro použití nejlepší (pokud často měníte druh přehrávaných souborů). Kromě uvedených funkcí lze ještě aktivovat obligátní tetris, zmiňovaný diktafon a FM rozhlasový přijímač s příjmem na velmi slušné úrovni. Poslední ikonka je bránou do menu nastavení, kde se dá mimo jiné nastavit intenzita podsvětlení a tak prodloužit výdrž už tak velmi “dlouhohrající“ 580mAh Li-pol baterie.

K TÉMATU  Dálkové ovladače – třikrát učící se univerzál s cenou kolem 500 korun

Nakrm placku a jdi!

Jak už bylo naznačeno, MP3 přehrávač je osazený mini USB konektorem, chová se jako klasický mass storage disk a komunikuje přes rychlý standard USB 2.0. Přehrávači “chutnají“ zvuková data typu MP3, WMA a WAV, neporadí si ale s Ogg Vorbis. Integrovaný MP3 přehrávač je dost jednoduchý a mohl by poskytovat více možností a informací (zvláště id3 tagy). Zde by se hodilo zmínit celkovou kvalitu zvukového výstupu přehrávače. Přibalená špuntová sluchátka neprodukují zrovna hi-fi zvuk, a i když na nenáročné ozvučení plně postačují, je lepší je nahradit něčím kvalitnějším. Ani kvalitní sluchátka však nezaručí úžasný zvuk. Přece jen se pohybujeme v nižší cenové kategorii a i přes šestero přednastavených křivek ekvalizéru a možnost vlastního nastavení, jsem postrádal více basů a naopak možnost redukovat výšky. Celkově bych zvuk přirovnal k lepšímu mobilu s MP3 přehrávačem. Na rozdíl od mnoha z nich ale hraje hudbu i na pozadí, zatím co procházíte další složky, ale nelze například souběžně prohlížet obrázky.

Jednoduchý MP3 přehrávač

Ty umí ve formátu JPEG a i když jsou avizovány jen malé soubory s rozlišením do 1024×768, bez problémů se mi zobrazil i obrázek velikosti 2,7MB a rozlišení 2560×1920 bodů. Pravda, načítal se asi 15 sekund, ale načetl se celý. Menší se načítají bleskově. Obrázky nejdou stranově otočit, ale nebuďme líní a otočme celou tu titěrnou placičku. Málo využitelný bude asi prohlížeč textových souborů, zvláště když v instalované verzi firmware zobrazuje místo českých znaků tajemné znaky čínské (naštěstí názvy souborů v adresářové struktuře češtinu nepostrádají). Mnohem užitečnější je diktafon, zaznamenávající srozumitelně na vzdálenost cca tří metrů a možnost nahrávat z rádia přímo do MP3 (pouze z rádia, linkový vstup chybí).

FM rádio má dobrý příjem

Nejlákavější je pro každého na cestách ale přehrávání AVI video souborů. Klasické AVIčko, se musí nejdříve konvertovat pomocí přiložené utility z DivX, Xvid do podporovaného kodeku a rozlišení 224×176. Převod celovečerního DivXu o čase 85 minut i na mém starém AMD 1700+ netrval však více jak půl hodiny a výsledek je stále koukatelný (zabere přitom něco přes 350MB). Konvertované video běží svižně, rychle se načítá i přetáčí. Zvukově už si velká komprese vybírá dost daň, ale pro oblíbené seriály na cesty plně postačí.

Červeného trpaslíka je nutno mít vždy při sobě:)

Na titulky v DivX zapomeňte, nejsou podporovány a stejně byste na ně potřebovali na tak malé obrazovce lupu. Výdrž baterie se přehráváním videa sice zkracuje, ale ani dvouhodinová snaha ji vybít, nebyla korunována úspěchem (výrobce udává maximální dobu přehrávání 16 hodin, ale tu je třeba přece jen brát s rezervou, zvláště při zapnutém LCD).

K TÉMATU  Recenze Lamax Tech USB Smart Charger 6.5A – černobílý sameťák

 

Dobrá Šíňan

Donio Entra bude na cestách opravdu dobrým společníkem. Do gigové paměti se vejdou desítky dílů oblíbených seriálů, pár rodinných fotek a samozřejmě i nějaká ta hudba. A pokud ne, velmi cením možnost rozšířit paměť pomocí Mini SD karty (1GB už dnes stojí cca 250Kč a 2GB zhruba dvojnásobek).

Mini SD slot je na spodní hraně

Doonio navíc dodává tento model ještě v kapacitě 512MB. Výborný je velký displej a výdrž integrované baterie, doladit by zasloužil software a na ovládání je třeba si zvyknout. Dílenské zpracování je na evropské úrovni, vše lícuje jak má a design je hodně nadčasový. Audiofilové si Doonio asi nekoupí (pokud si audiofil někdy koupí vůbec jakýkoliv MP3 přehrávač), ale nám nenáročným cestovatelům dlouhou chvíli ukrátí na jedničku.

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Není to klasická recenze, ale takové dosti drzé srovnání. Vychvalovaných česko-italských Xavian Joy a čínsko-britských Wharfedale Diamond. Rozdíl v ceně je přitom více, než dvojnásobný. A není to odlišnost jediná. Ale co ten hlavní rozdíl? Totiž zvuk?
Německý výrobce Rollei se primárně zaměřuje produkci akčních kamer, stativů a vybavení pro fotografy. My jsme měli možnost otestovat jednu ze tří nabízených autokamer, a sice model DVR-318, kterou pořídíte ve značkovém eshopu za 3 490 Kč, čímž se stává vlajkovou lodí (do auta) firmy v této kategorii.
Z telefonu myPhone Hammer Iron 3 jsme příliš nadšení nebyli pro jeho hardwarovou nedostatečnost a absenci 4G. Výrobce však vyrukoval s modelem LTE, který vypadá stejně, uvnitř jde však o úplně jiný stroj. Přirovnali bychom jej ke Golfu GTI, ten je stále “lidovým” Golfem. Proti základnímu modelu s výkonem kolem 100 koní jde však o zcela jiný stroj, krotící stádo 230 plnokrevníků.

Tradiční americká firma Motorola se v roce 2011 rozdělila na dvě části. Divizi, která má na starost vývoj a výrobu mobilních zařízení (Motorola Mobility) v roce 2014 koupila firma Lenovo. Nyní, po cca 2 letech reorganizace, přichází na český trh značka Moto.

Jak může malá firma zvládnout rychlý růst a zároveň udržet vysokou kvalitu služeb? Pavel, majitel obchodu s designovým nábytkem, našel řešení v nástroji ChatGPT. Tento AI systém mu pomohl automatizovat komunikaci se zákazníky, zefektivnit marketing a úspěšně expandovat na zahraniční trhy. Pavel tak nejen zvládl nápor objednávek, ale také posunul své podnikání na novou úroveň, díky čemuž se mohl soustředit na to, co dělá nejlépe – design nábytku.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek