Čtvrtek , 28. 09. 2023

Václav

Test Sony DSC-WX350 – elegantní kompakt s dobrými výsledky

07. 06. 2015

07. 06. 2015

Velmi elegantní kompaktní fotoaparát (v bílém provedení), který se bez problému vejde i do malé kapsy u košile a díky jeho hmotnosti tam díru určitě neudělá. S jeho možnostmi a kvalitou snímků i videa, je to ale právě naopak…

Tento článek nebude nijak obsáhlý, protože většinu toho dobrého, co jsem napsal o jeho starším bratříčkovi, si testovaný přístroj podržel. Navíc dostal dvě výrazná vylepšení oproti staršímu typu WX300. Něteré jeho nedostatky jsem si dovolil v minulém článku Sony Cyber-Shot DSC-TX30 a DSC-WX300: Všehoschopné kompaktní fotoaparáty kritizovat.

Kdo nemá rád bílou, může volit ještě mezi dvěma dalšími barevnými mutacemi.

Kompakt DSC-WX350 po namáčknutí tlačítka pro jeho aktivaci naběhne doslova v okamžiku a ihned je připraven k práci. Potěšující je, že je zde i možnost ruční úpravy některých parametrů jako např. ISO citlivosti. Ta je při fotografování i natáčení videa v méně osvětlených místech zapotřebí, protože při automatice se projeví nepříjemný šum v obraze.

Kompletní specifikace naleznete na webu výrobce. Nechybí ani podrobná online příručka.

I když není možné zaostřit plně ručně, dá se alespoň zaměřit objekt, ten přístroj sleduje a drží na něm bod zaostření. Za dobrých světelných podmínek je ovšem i zaostřovací automatiky poměrně spolehlivá. Při videu si ale i tak občas „dýchne“, automat ostření tedy není spolehlivý na 100 %.

 

Přítomnost fotografií 3:2 a videa 50p

Těmito vylepšeními jsou fotografie ve formátu 3:2 a video zaznamenávané v progresivní formě 50p. Absence těchto dvou věcí mně osobně, kromě vysoké ceny jeho předchůdce, vadila nejvíce. Tedy hlavně nemožnost nastavení formátu fotografií 3:2, který se hodí lidem, co jsou odhodláni, si svoje snímky nechat později vykopírovat na „papírovou“ podložku a uchovávat hezky postaru v albech k tomu určených.

Změn doznalo grafické uspořádání menu a zmizela funkce vytváření 3D fotografií, které souvisely v té době s boomem (pro mne vždy nepochopitelným) 3D HD plochých televizorů. Lidé ale už většinou naštěstí pochopili, že sezení strnule jako socha v obýváku s brýlemi na očích, není to pravé ořechové. Naštěstí to dochází i producentům spotřební elektroniky a pomalu od tohoto módního výstřelku ustupují.

K TÉMATU  Xtreamer Pro: media player a 2diskový NAS v jednom

Zadní strana přístroje WX350, je shodná s jeho předchůdcem doslova do puntíku.

 

Překážky v ještě dokonalejším užívání přístroje

Přístroj WX350 si bohužel podržel i některé nedostatky, kterými trpěl jeho starší bratr. Pro fotografování ani natáčení ovšem neznamenají výraznější překážku. Mluvím o mini HDMI konektoru, který je stále nevhodně umístěn na spodku přístroje, navíc nesmyslně blízko u závitu určeného pro přidělání na stativ.

Dále jsou to dvířka na boku přístroje, které ukrývají USB 2.0 mini konektor.

Dodávaný kabel pro nabíjení akumulátoru v přístroji se tam strašně špatně zasunuje, protože dvířka mu v tom, díky jejich nedostatečnému odklopení, velmi překážejí. Než se člověk do zdířky konektorem trefí, je to vždy martyrium, než se to povede.  Navíc, nabíjením akumulátoru odstavíte přístroj, nedisponujete-li náhradní nabitou baterii, na celých pět hodin. Pozitivem pak je, že dodávaný akumulátor vydrží na jediné nabití hodně dlouho. Náhradní dobitý kus je dobré i přesto mít jako zálohu, protože jak známo nejvíce záznamu bychom byli schopni pořídit právě ve chvílích, kdy dochází „šťáva“.

Přístroj oživuje nabíjecí baterie Sony NP-BX1.

 

Ovladače na horní straně

Zprava: volič režimů, spoušť s prstencem zoomu, tlačítko zapnuto/vypnuto, kombinované s oranžovou diodou, svítící při nabíjení, mikrofony 2.0 zvuku a značka místa pro spárování s mobilem.

 

Jak si vede zoom?

20násobný optický zoom je v tomto přístroji velmi milou přidanou hodnotou přístroje. Je ho však možné využívat pouze s velmi pevným držením či spíše ze stativu. Při pohybu páčkou zoomu do stran, je transfokace dosti rychlá a samozřejmostí je i proměnlivá rychlost přibližování oddalování.

Trojice snímků ukazuje rozsah zoomu: široké ohnisko, optické přiblížení 20x a s jasným obrazem 40x.

 

Fotky a video

Obyčejný  člověk jistě chápe, že se rozhodl pro kompaktní, tedy velmi skladný přístroj, si také uvědomuje, že statické či pohyblivé záběry s tímto přístrojem nemohou dosahovat špičkových kvalit (ve srovnání s mnohem dražšími a i více specializovanými fotoaparáty a videokamerami).

K TÉMATU  Chia – zajímavá harddisková alternativa Bitcoinu

I tak je výstup na velmi slušné úrovni, která běžného uživatele určitě neurazí. Dostane stále více, než je u takovýchto přístrojů běžné. Jako zápisník neopakovatelných událostí v tandemu s velkou skladností WX350, dostáváme do ruky přístroj, který dozajista splní očekávání.

Deset originálních fotografií bez úprav stahujte z Ulož.to. Heslo: WX350.

 

Máme pro vás i několik originálních video záběrů v 50p. Heslo: WX350.

 

Nákupem neprohloupíme

To, co mi nejvíce vadilo na starší verzi WX300, bylo do novější WX350 dodáno. Formát fotek 3:2 je, jak už jsem se výše zmínil, velmi užitečný. Video záznam 50p také vítám. Navíc v kategorii kompaktů dosahuje vysoké úrovně.

TIP: Recenze Sony a6000 – bezzrcadlovka nejvyšší jakosti

Přístroj se velmi dobře drží (nejlépe s lokty zabořenými do hrudního koše), aby byly pořízené záběry ušetřený zbytečného roztřesení. Optická stabilizace je též na vysoké úrovní (to ostatně Sony vážně umí), ale není vše spásná. Fotografie jsou taktéž velmi dobré a valnou většinu uživatelů určitě nepohorší. Jejich úroveň společně s kvalitními video záběry, nikomu ostudu neudělá. Naopak spíše potěší.

 

Aktuální cena Sony Cyber-Shot DSC-WX350 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

zápory klady
– Mini HDMI na nevhodném místě + Formát fotografií 3:2 a kvalita
– Dvířka mini USB (zasouvání konektoru je boj) + Kvalitní video 50p
– Dlouhé nabíjení akumulátoru + Účinná optická stabilizace
– Nemožnost ručně zaostřit + Elegance a kompaktnost
  + Výdrž akumulátoru

Za zapůjčení děkujeme firmě

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dnešní test se zaměří na dvě akční kamery Lamax a BML od českých značek, které své produkty navrhují samy s výrobou v Číně. Pokud jde o parametry, výbavu i samotný hardware, vcelku se podobají. Proto jsme je postavili tak říkajíc do ringu v jednom článku. Kdo si vedl lépe?
Dalším zástupcem herních periferií značky Genesis, kterého vám představíme, je vrcholný model sluchátek Neon 750 RGB. Ty mají tradičně velmi bohatou výbavu včetně obalu pro přenos. Zaujmout chtějí mimo jiné aktivním osvětlením, které je přímo nabíjeno USB portem.
Těsně před Vánoci přinášíme srovnávací test čtyř malých bezdrátových reproduktorů, které se jistě ocitnou v hledáčku nejednoho „ježíška”: novinku Energy Music Box 1+ Pear, léty ověřený Lamax Sphere SP-1, nedávno zlevněný Niceboy Raze Mini a základní model Sony SRS-XB01. Který bychom doporučili?
Test powerbanky jsme vám dlouho nenabídli, při tom se rychle píší a práce s tím taky není tolik. :o) Ale vážně. Naposledy to byla snad odolná AData D16750 (resp. D8000L), kde jsme se více zaměřili na pokusy ji zničit. Slouží stále. Dnes tu máme obyčejnou za to kapacitně obrovskou P20100 za přijatelnou cenu. A to není jediný parametr, ve kterém předčila nezničitelného sourozence...

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek