Čtvrtek , 25. 07. 2024

Jakub

Recenze disku Adata HD710 – nezná bolest ani bratra

Pár kousků odolného hardwaru jsme již testovali a vždy přežil, co měl (i neměl). Bude takový i pevný disk HD710 od Adata, který se honosí certifikacemi IP68 (odolnost proti prachu a vodě) či armádním standardem MIL-STD-810G 516.6 (odolnost proti pádu)?

12. 11. 2016

12. 11. 2016

Pár kousků odolného hardwaru jsme již testovali a vždy přežil, co měl (i neměl). Bude takový i pevný disk HD710 od Adata, který se honosí certifikacemi IP68 (odolnost proti prachu a vodě) či armádním standardem MIL-STD-810G 516.6 (odolnost proti pádu)?

TIP: TP-Link a Transcend v testu, TP-Link UH400 – čtyři do mariáše

 

Specifikace externího disku Adata HD710:

  • kapacita 500 GB až 2 TB (my měli 1TB model);
  • 3 barvy šasi – modré, žluté a černé (my měli „maskáčový“);
  • materiály na povrchu – guma a plast;
  • odolnost dle IP68 a MIL-STD-810G 516.6;
  • hmotnost 220 g;
  • USB 3.0 (kompatibilní s USB 2.0) a tedy konektor USB typu A;
  • záruka 3 roky.

Co ono magické zaklínadlo IP 68 znamená, jsme si již vysvětlili dříve. Wikipedie učí: „…udává odolnost elektrospotřebiče proti vniknutí cizího tělesa či vniknutí kapalin. Vyjadřuje se v tzv. IP kódu (z anglického ingress protection) definovaném mezinárodním standardem IEC 60529…“

Zdroj: Wikipedie

  • I – značí ochranu před nebezpečným dotykem a vniknutí cizích předmětů (zejména prachu), udává se na stupnici 1 až 6;
  • P – upřesňuje míru ochrany před vniknutím vody na stupnici 1 až 8.

 

Jak je rychlý a jak odolný?

Po stránce rychlosti čekejme velmi dobrý standard, přenos dat běží přes 100 MB/s. Proti dřívějším měření u podobných USB 3.0 zařízení vychází tedy z našeho pohledu jako dost rychlý.

Srovnání rychlosti Adata USB 3.0 a Seagate SATA3.

Výsledky měření pro představu – externí disk Verbatim 250 GB USB 3.0 a Transcend SDXC 128GB class 10.

Pro představu jsme jej nyní srovnali s interním SATA diskem Seagate, který má rychlejší čtení, za to pomalejší zápis. Výkony testovaného disku vnímáme jako vyrovnanější, což se nám líbí.

Nyní přejděme k testování odolnosti. Co k tomu říci? Vydržel, co má – pád z 1,5 m na podlahu v bytě (klasicky ze stolu) i venku (vyklouznutí z ruky), stejně tak i namočení (viz video). Po ponoření nějakou dobu vycházely bublinky a po vytažení se pogumovaný a členitý povrch špatně osoušel ručníkem.

K TÉMATU  Recenze Canon Legria GX10 – dosavadní 4K vrchol v amatérské třídě videokamer (2. část)

Opravdu legitimní soud bychom však mohli vyslovit třeba po užívání půl roku, kdy by nám z ruk a do kaluží padal třeba několikrát denně. Takto krátkodobé trápení disk přežil bez problémů. Na internetu jej uživatelé hodnotí vcelku kladně.

 

Fotogalerie

 

Zkušenost nadevše

Popovídejme si nyní krátce o samotném disku a jeho zpracování. Víme již, že něco vydrží a je to rozhodně více než bychom čekali u běžných externích disků. Pogumovaný povrch při tom kromě zmírnění dopadu zajistí, že vám disk bude z ruky padat méně.

Výrobek je to poměrně velký a těžký. Praktické je uschování USB kabelu do hrany těla, to je hezké. Na druhou stranu je kabel krátký a tuhý. Také bychom se dlouhodobě obávali o těsnost gumové krytky konektoru třeba po několika letech intenzivního používání.

Rychlý je dost. Bez výhrad. Poslední věcí je intenzivně svítící dioda, zbytečně moc intenzivně. My bychom si určitě vybrali jinou barvu, ne tu vojenskou.

A cena? Tu si jistě ctěný čtenář zhodnotí sám. Je vyšší než u těch nejlevnějších disků se stejnou kapacitou, rozhodně najdete i dražší kousky. Pokud vám disk jen leží v zásuvce u pracovního stolu a jednou za měsíc tam něco zazálohujete (jako třeba autor), HD710 nepotřebujete. Pokud jste naopak zvyklí disk nosit všude s sebou, batoh často odkládáte na zem třeba v hromadné dopravě, škole a… …no, víme jak… Zvažte tenhle model. Navíc je tu záruka 3letá, což není doba pro 90 % disků nikterak kritická, jak stojí psáno v jiném článku.

 

Aktuální cena ADATA HD710 1TB, AHD710-1TU3 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Zápory Klady
– Rozměry a hmotnost + Rychlé čtení a zápis
– Krátký kabel + Odolný a neklouže
  + 3 roky záruka
K TÉMATU  Test ZoneAlarm Internet Security Suite - víc než antivirus a firewall

Za zapůjčení odolného externího disku Adata HD710 děkujeme společnosti

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Test powerbanky jsme vám dlouho nenabídli, při tom se rychle píší a práce s tím taky není tolik. :o) Ale vážně. Naposledy to byla snad odolná AData D16750 (resp. D8000L), kde jsme se více zaměřili na pokusy ji zničit. Slouží stále. Dnes tu máme obyčejnou za to kapacitně obrovskou P20100 za přijatelnou cenu. A to není jediný parametr, ve kterém předčila nezničitelného sourozence...
Postavili jsme proti sobě lehká, otevřená, na uších ležící sluchátka vhodná na doma i na použití venku. Konkrétně druhou generaci legendárních Sennheiser – PX100 II a zajímavý produkt švédského výrobce V-Jays. Již nyní prozraďme, že tak dramatický duel jsme tu dlouho neměli. Rozdíly jsou propastné. A to na obou stranách…

Nepřehlédněte

VisionBooků začíná být na trhu podobně jako modelů BMW řady 3, v oněch přídomcích by se jeden pomalu ztratil. Vězte tedy, že 14Wa se objevila vcelku nedávno, s původní 14Wi nemá pranic společného, u Umax nahradil cloudbookem 14Wi-S. Námi testovaný notebook (ano, notebook) má jiný procesor, více RAM a v neposlední řadě místo na pevný disk (zároveň 32 GB eMMC) a RJ45. Mohli bychom říci, že tak tvoří mezičlánek mezi cloubookem a notebookem. Pojďme zjistit čemu se blíží víc?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek