Pátek , 20. 09. 2024

Oleg

Recenze GoClever Tab R75 – Nejprodávanější levný tablet

25. 01. 2013

Nejlevnější ve své třídě a zároveň jeden z nejprodávanějších tabletů v Česku vůbec je GoClever Tab R75. Jde o sedmipalcový tablet se skromnou hardwarovou výbavou, sic stále ještě dostatečnou pro nenáročné užití. Slabší výbavu dohání bohatým příslušenstvím v podobě pouzdra a klávesnice, které dostanete v ceně. V ceně pod 2 tisíce korun. Bude takový tablet vhodný třeba pro začátečníky nebo děti?

 

Aktuální cena GoClever Tab R75 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 

Tablet jako GoClever Tab R75 není na trhu vůbec nic neobvyklého. Najdeme zde hned několik velmi podobných levných zařízení, například: Sencor Element 7 V2, Manta MID08, Lenco TAB70, Prestigio MultiPad PMP3370B, Umax Joyplus M78, Gogen TA 7300, Eaget FAMILY N7A. Jsou jak přes kopírák a koupíte je dnes už i v samoobsluhách jako Interspar a podobně. 

Všechny s cenou kolem 2 tisíc korun a téměř stejnou hardwarovou konfigurací, kterou činí:

  • 7palcový displej
  • Rozlišení 800 x 480 px
  • 1GHz procesor Cortex-A8
  • 512 MB RAM
  • 4 GB FLASH paměti
  • Android 4.0
  • Absence GPS a Bluetooth

Recenze tabletu GoClever R75 tak obecně poslouží jako vodítko i pro všechna ostatní zmiňovaná a obdobná zařízení.

TIP: Přečtěte si zamyšlení o tabletové revoluci

 

Výbava ořezaná až na kost…

Vzhledem k ceně nemůže překvapit použití zastaralého procesoru, málo RAM i paměti FLASH pro data, absence GPS, Bluetooth a třeba také HDMI. Někde se ušetřit samozřejmě muselo. Ale jak zjistíme dále, i tak se tyto tablety používat dají a někomu stačit mohou. Navíc pokud třeba GPS chceme, můžeme koupit totožné zařízení i s tímto prvkem, jen pár stovek výrobci připlatíme.

I když patří k nejlevnějším tabletům, tak ošklivý není. Doteková tlačítka při pravé straně nás ale moc netěšila…

 

Jakkoli zde tedy nenacházíme některé užitečné prvky, dílenské zpracování a design nejsou zlé. Pamatujeme na první levné hranaté tablety, které měly kolem displeje vysoký rantl (obrubník), což bylo nepraktické i nehezké. GoClever Tab R75 má přední stranu jednolitou, zadní strana je hezky oblá, žádné ostré hrany. Bílá barva zad je praktická, protože na ní nejsou tolik vidět otisky prstů. Celistvost tabletu mírně pokulhává, což se projevuje mírným vrzáním. Není to ale nic strašného. 

Co se již povedlo méně, je nabíječka – v našem případě při nabíjení znatelně pískala velmi nepříjemným tónem. Nabíjet tablet při připojení USB kabelem k počítači možné není. 

Jelikož je displej širokoúhlý, je i tablet celý protáhlého tvaru. Na pravé straně je okraj o něco širší a najdeme na něm tři doteková ovládací tlačítka. Tato tlačítka bohužel budete často omylem mačkat při držení, minimálně do doby, než si zvyknete. V pravém rohu vykukuje kamera s rozlišením nicotných 0,3 Mpx. Na pravé hraně potom najdeme jediné hardwarové tlačítko (on/off – spouštění/vypínání), miniUSB konektor, klasický 3,5mm výstup na sluchátka a slot pro SD karty. Na zadní straně pak ještě můžeme spatřit zapuštěné tlačítko pro reset a reproduktor.

K TÉMATU  Musk zabil ikonického modrého ptáčka a namísto něho má Twitter logo s písmenem X

Na pravé hraně od shora vidíme jediné hardwarové tlačítko (on/off), miniUSB konektor, výstup na sluchátka a slot pro SDHC paměťovou kartu

 

Koukání i dotýkání povoleno

Displej má dobré pozorovací úhly v horizontálních směrech, špatné ve vertikálních. Barevné podání je naprosto fádní. Prostě v levném tabletu těžko hledat něco jiného, než nejlevnější TN displej. Automatická regulace podsvícení nefunguje, manuálně ji lze regulovat v dostatečném rozsahu. Tablet lze použít i venku, když je pod mrakem, případně když si obrazovku dostatečně zastíníte. Displej dokáže rozpoznat až 5 doteků současně a jeho citlivost nepředstavovala žádné zásadní překážky pro pohodlné ovládání.

Nižší rozlišení stojí zřejmě za tím, že obraz není nijak zvlášť ostrý. I když by velikost textu webové stránky zmenšené pro displej tabletu umožňovala jeho přečtení, na tomto tabletu to velmi tahá oči. Je potřeba zoomovat, respektive zobrazit stránku v originální velikosti. Text je pak již ostřejší, ale na malou obrazovku s malým rozlišením se stránka nevejde celá. Hledáte pak kompromis s částečně zmenšenou stránkou. Ale to se bavíme o klasickém prohlížení webu, který nedisponuje vhodnou verzí pro mobilní zařízení. Tam je to již případně lepší. 

 

Nejdříve práce

Odhlédneme-li od průměrného displeje, pak i přes slabou hardwarovou výbavu se dá s R75 pracovat docela dobře. Procesor je sice starší architektury, ale když nebudete dělat mnoho věcí naráz, budete mít občas i dojem určité svižnosti. Pouhých 512 MB RAM je dost limitujících, ale také se s tím dá žít. I když se ve specifikacích píše o 4 GB interní paměti, polovinu zabírá systém, takže zbývá pro data a aplikace zhruba 2 GB interní FLASH paměti. Rozšiřovat ji lze bohatě díky SDHC slotu.

Čtení mailů, prohlížení webových stránek, čtení dokumentů, správa kalendáře a úkolů, telefonování přes internet, vzdálenou správu počítače. To vše toto zařízení umožní. Samozřejmě v rámci svých limitů. Širokoúhlý displej tabletu se přece jenom hodí spíše pro multimédia, než pro kancelář. Obzvláště pak v 7palcové verzi. Jde tak trochu jen o přerostlý mobilní telefon.

Pouzdro s klávesnicí, které je v ceně, pak ještě více napomůžou užitnosti. Protože psát na displeji není tak efektivní. Klávesnice je sice menší, než třeba na 10palcovém netbooku, ale drobnější až průměrné ruce ji užijí. Bohužel dáte-li tablet do pouzdra, vyrovná se tento „balíček“ svou velikostí málem již právě tomu netbooku. Netbooku, který je výkonnější, větší a vydrží na baterie 3x déle. Klávesnice nemá české rozložení (respektive nemá české polepky).

K TÉMATU  O2 TV: První zkušenosti s digitální TV přes Internet

Pouzdro jako takové je zpracováno bytelně a vkusně. Kromě klávesnice je tu i plastový stylus (pero pro ovládání dotykových displejů), který ale u tohoto typu tabletu nevyužijeme. 

Slušné pouzdro s klávesnicí jsou velkým benefitem této prodejní sady. Na klávesnici se píše lépe, než na displeji. Ale svou velikostí uspokojí jen drobné až středně velké ruce. Chybí na ní také české popisy. Zlaté české ručičky si také asi budou muset poradit s tím, že v úchytech tablet nedrží úplně pevně.

 

Potom zábava

Hudba a zvuk? Sluchátkový výstup funguje dobře, zvuk není nijak extrémně zarušený či deformovaný. Integrovaný reproduktor je sice jen mono, ale umí zvučit dostatečně, hlasitě a bez nějakého výrazného chrčení.

Nižší kvalita displeje limituje i zážitek ze sledování videa. Ale na cestách to může mnohým stačit. Tablet přehraje i mnohá HD videa. I když má podobný výkon, jako starší testovaný Ainol Aurora, dost se zde zadýchává a často se opožďuje zvuk. Na vině bude nejspíše poloviční RAM a velmi nízké přenosové rychlosti interní FLASH paměti. Tablet GoClever R75 je zde jednoduše zahlcen požadavky na výkon a vyrovnávací paměť. Detailní výsledky přehrávání videa najdete na další straně recenze.

Na druhou stranu, přehrávání videa z internetu jde tomuto tabletu dobře. Ať už třeba z YoutTube, nebo přímo na webu. Ano, nejste odkázáni pouze na speciální aplikace typu iVysílání České televize. Videa lze pouštět jako na klasickém počítači přímo na webové stránce.

A co hry? Na moderní náročné 3D hry to není, klasiku jako Angry Birds GoClever Tab R75 zvládne. I když poslední aktualizace Angry Birds s tímto tabletem v době psaní článku nefungovaly, starší verze ano. Tablet se ani při delším provozu nijak zásadně nezahřívá.

 

 

Fotografi epořízené tabletem. Než slabou kameru na čelní straně pro videohovory, bychom raději viděli o něco lepší kameru pro fotky a záznam na zadní straně.

 

Pro děti dobrý?

Pokud uvažujete o levném tabletu pro děti, tak GoClever Tab R75 a jemu podobné mohou být zajímavou volbou. Pro děti, které jej již budou zvládat víceméně samy. Pro takové ratolesti, kterým nechcete dopřát, aby zničily drahý přístroj.

Pokud ale chcete tablet například pro situace, kdy na něm budete s dítětem spolupracovat nebo si spoluhrát, pak ruce pryč! Levný TN displej může způsobit, že vy na něm sice něco uvidíte, ale dítě z jiného úhlu nikoli. V tomto případě se poohlédněte po tabletu s IPS displejem, který mívá nádherné barevné podání a mnohem lepší pozorovací úhly.

 

 

 

Malá cena, velké výhrady

Ano, GoClever Tab R75 a jeho různá dvojčata používat lze. R75 vypadá na první pohled dobře, velkou ostudu neudělá. Výkon stačí na konzumaci obsahu i mnohá multimédia, jen nesmíte tablet takříkajíc „zahltit“ požadavky. Obraz displeje není dobrý, ale opět, používat se dá. Ovládání trochu kazí málo hardwarových tlačítek a spíše překážející dotyková tlačítka u okraje. Nicméně dotykové ovládání na obrazovce je v pořádku.

Co ale vadí nejvíce, je nízká kapacita akumulátoru. Výdrž tohoto tabletu je slabá a málokoho bude bavit neustále nabíjení. Tablet je vskutku mobilní zařízení a ne že bude uvázáno někde na nabíječce! Jen o něco dražší tablety vydrží v provozu klidně i 2-3krát déle! GoClever Tab R75 zvládne přehrávat video bez zapnuté Wi-Fi a při maximálním jasu displeje 1 hodinu a 50 minut. Při běžném surfování po internetu vydrží asi 2 a půl hodiny. 

Možná si říkáte, že dětem bude stačit, protože jej stejně rozbijí. Anebo se s tablety chcete nejprve seznámit a do začátku by mohl být dobrý… Pokud jste si opravdu jisti, že se spokojíte s málem a mnoha kompromisy a překousnete největší nedostatek v podobě nízké kapacity baterie, prosím. Třeba i pro ty, kteří vědí dopředu, že budou s tabletem zacházet bez okolků a drahý produkt by bylo jednoduše nevýhodné po krátké době zničený nahrazovat.

Ve všech ostatních případech si raději připlaťte za lepší displej, větší baterii, více RAM. Stačí už tisíc korun navíc a rozdíl bude znát. 

 

 
GoClever Tab R75 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

 

zápory klady
Velmi nízká výdrž provozu na baterii + Nízká cena
Mdlý displej s horšími pozorovacími úhly + Solidní design
Méně ostrý obraz vzhledem k nižšímu rozlišení + Dostatečná hlasitost reprodukce zvuku
Slabší výkon, někomu může chybět GPS, Bluetooth nebo HDMI + Pro nenáročné dostatečný výkon
Jen průměrný dosah Wi-Fi + Pouzdro a klávesnice v ceně
Doteková tlačítka na straně se občas „pletou do cesty“ + Zvládá skoro vše, jako dospělé tablety, jen počítejte s kompromisy
Nabíječka zřetelně píská (může jít o kusovou vadu)   
Kamera pouze na straně k uživateli (nevhodná pro focení a videozáznam)  
– Nízká kapacita interní paměti  

 

 

 

Výsledky benchmarku AnTuTu

Test Výsledek
celkové scóre 2857
RAM 605
CPU integer 586
CPU float 147
2D graphics 286
3D graphics 858
Database IO 260
SD card write (zápis do interní paměti) 58 (5,8 MB/s)
SD card read (čtení z interní paměti) 57 (5,7 MB/s)
Takt procesoru 1008 MHz
Výdrž na baterie – přehrávání HD videa 1 hodina a 50 minut

Video jsme přehrávali při plném jasu displeje a při vypnuté Wi-Fi.

 

Výsledky přehrávání HD videa

Kontejner/přípona Komprese Level/ref Zvuk Rozlišení Bitrate Výsledek
Matroska/MKV MPEG-4 AVC h264 5.1/8 AC3 1280×544 5 Mbps ok
Matroska/MKV MPEG-4 AVC h264 5.1/16 AC3/AC3 1280×720 2 Mbps ok
Matroska/MKV MPEG-4 AVC h264 5.1/16 AC3/AC3 1920×1080 40 Mbps nestíhá
Matroska/MKV MPEG-4 AVC h264 5.1/8 DTS 1920×1040 5 Mbps nestíhá
Matroska/MKV MPEG-4 AVC h264 5.1/9 AC3/AC3 1280×720 6 Mbps ok
DivX HD/MKV MPEG-4 AVC h264 4.0/3 AAC LC/AAC LC 1920×1080 7 Mbps ok
MPEG-TS/MPEG MPEG-2 x AC3 1920×1080 11 Mbps ok
QuickTime/MOV MPEG-4 AVC h264 4.0/2 AAC LC 1920×816 9 Mbps ok
QuickTime/MOV MPEG-4 AVC h264 4.0/2 AAC LC 1920×816 10 Mbps ok
MPEG-TS/TS MPEG-2 x AC3 1920×1080 37 Mbps ok
Windows Media/WMV VC-1 (WMV3) x WMA3 1440×1080 8 Mbps ok
Windows Media/WMV VC-1 (WMV3) x WMA3 1280×720 7 Mbps ok
BDAV-AVCHD/MTS MPEG-4 AVC h264 4.0/2 AC3 1440×1080 15 Mbps ok
BDAV-AVCHD/M2TS MPEG-4 AVC h264 4.0/2 AC3 1440×1080 12 Mbps ok
BDAV-AVCHD/M2TS MPEG-4 AVC h264 4.1/3 AC3 1920×1080 8 Mbps ok

 

Výsledky přehrávání SD videa

Formát videa Výsledek
divx3_fast_motion_mp3_cbr_29fps_640x432 ok
divx3_low_motion_mp3_25fps_688x416 ok
divx3_low_motion_mp3_VBR_25fps_640x336 ok
divx651_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ok
divx651_hometheatreprofile_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ok
divx651_qpel_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ok
divx651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ok
xvid_ac3_23976fps_640x272 ok
xvid_ac3_bvop_23976fps_640x272 ok
xvid_bvop_nvop_ac3_29fps_672x288 ok
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_576x304 ok
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_608x336 ok
xvid_gmc_ac3_23976fps_640x272 ok
xvid_gmc_ac3_bvop_23976fps_640x272 ok
xvid_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ok
xvid_gmc_qpel_ac3_23976fps_640x272 ok
xvid_PB_ac3__bvop_23976fps_640x272 ok
xvid_qpel_ac3_23976ps_640x272 ok
xvid_qpel_ac3_bvop_23976fps_640x272 ok
xvid_qpel_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ok
xvid_qpel_mp3_vbr_25fps_672x272 ok
xvid_qpel_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ok
DivX Ultra ok
Nero Digital Standard Profile ok
DVRMS ne
WTV ne
Soubory z DVD-Videa ok
 

Přehrávání probíhalo převážně v přehrávači MOBO player, částečně v systémovém přehrávači. Využili jsme interní paměti a SD karty. Při přehrávání z USB nebo ze sítě byl přenos občas trhaný. U HD videí bylo často potřeba vyzkoušet různé přehrávače, aby je bylo možné přehrát. Často se také opožďoval zvuk. Celkově je HD video u tohoto tabletu jen s otazníkem – přehraje sice mnohá, ale dávají mu dost zabrat a chce to určité laborování. 

 

Parametry tabletu GoClever Tab R75

Model GoClever Tab R75
Základní informace  
Operační systém Google Android 4.0.3 ICS
CPU RockChip 2906 – 1 GHz, Cortex A8
RAM DDR3 512 MB
Interní úložiště 4 GB (2 GB volné)
Obrazovka – velikost 7″ kapacitní MultiTouch (5 bodů)
Obrazovka – rozlišení 800 × 480 px, viditelný úhel 180°
Web kamera Přední, rozlišení 0,3 Mpx
G-senzor ano
Klávesy Zapnutí/vypnutí
Konektivita  
Wi-Fi 802.11 b/g/n
Porty 1 × Mini USB OTG
1 × TF Card slot (až 32 GB)
1 × sluchátka
Baterie a napájení  
Baterie 3 000 mAh, 3,7 V, dobíjecí lithium-iontová baterie
Pracovní doba 5-6 hodin s Wi-Fi. 6-8 hodin s Wi-Fi vypnutým
Napájecí adaptér AC adaptér vstup 100/240V, 5V 2A výstup
Rozměry a hmotnost, 
Rozměry 19,8 × 12,2 × 10,1 mm
Čistá hmotnost 322 g
Barva Černo-bílá
Obsah balení
Obsah balení 1 × Tablet PC
1 × USB kabel
1 × pouzdro a USB klávesnice
1 × OTG kabel
1 × Nabíječka
1 × český manuál
 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Německý výrobce Rollei se primárně zaměřuje produkci akčních kamer, stativů a vybavení pro fotografy. My jsme měli možnost otestovat jednu ze tří nabízených autokamer, a sice model DVR-318, kterou pořídíte ve značkovém eshopu za 3 490 Kč, čímž se stává vlajkovou lodí (do auta) firmy v této kategorii.

Akční kamery nejsou novinkou, stejně tak model 420 od německého výrobce Rollei již na českém trhu nahradil novější 425, který se však liší jen několika parametry. Pro většinu lidí jde spíše jen o hračku pro teenagery, bližší zkušenost však prokáže, že toho umí mnohem víc. Nabízí dost i dospělým.

Firma Lamax je nám sympatická tím, že je původem česká, sídlící v Praze. Své produkty navrhuje a vymýšlí u nás v Česku, výroba probíhá (ostatně jako u spousty dalších výrobců) v Asii. A protože fandíme těm, kteří dokáží se ctí konkurovat velkým a zavedeným značkám, pojďme se dnes podívat na další kus z dílen Lamaxu, tentokrát na bezdrátová sluchátka Elite E-1 a zkusme se zaposlouchat do „beatů“.

Tradiční americká firma Motorola se v roce 2011 rozdělila na dvě části. Divizi, která má na starost vývoj a výrobu mobilních zařízení (Motorola Mobility) v roce 2014 koupila firma Lenovo. Nyní, po cca 2 letech reorganizace, přichází na český trh značka Moto.

Naos znamená posvátnou schránu pro sochy bohů. Co tím chce asi Lamax říci? Má přidomek evokovat nečekané schopnosti novinky? Modelové číslo X7.1 naopak naznačuje dílčí evoluci předchozí X7 Mira. Jak zní tedy odpověď? Nepůjde jen o evoluci, zjistíte záhy, protože přibylo nejen funkcí, ale též vybavení včetně dálkového ovladače a mnoho dalšího. Čekejme více, než byste tipovali, není to jen o dálkovém ovladači.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek