Sobota , 13. 04. 2024

Aleš

Recenze tabletu Sencor Element 7D002 – krotký živel

17. 02. 2014

17. 02. 2014

Element může znamenat základní část celku nebo přírodní živel. První význam testovaný tablet naplňuje, představuje skutečný základ mezi tablety. Přes to nabízí dost v konkurenci se stejně „osekanou“ výbavou. Procesor má dvě jádra, grafika hned čtyři a výdrží atakuje skoro 5 hodin. Nezkrotný živel však rozhodně nečekejme.

Důkazem snahy výrobce, aby Element 7D002 zákazníci nevnímali jako zcela fádní a obyčejnou lacinou hračku, je nabídka hned dvou barevných kombinací. Zejména bílá barva v kombinaci s černým displejem mu alespoň na fotkách sluší. I když černou ocení konzervativně smýšlející lidé.

Deja vu – Deža (ne)ví

Po vybalení se mě okamžitě zmocnil pocit, že jsem tuto věc již někde viděl. Určitě ano, šasi má pravděpodobně společné s nejedním levným tabletem. Např. Tracer OVO Lite GT, který jsem vlastnil, vypadal na chlup stejně. Což není kritika, protože není škaredý. Design je jednoduchý, funkční, působí docela bytelně.

Tablet Sencor Element 7D002
LCD 7 palců, 800 × 480 (reálně 432), IPS dotykový displej (až 5dotykové ovládání)
Procesor AMR Rockchip RK3026 (Cortex A9)
dvě jádra, 312 MHz – 1,01 GHz
Grafické jádro Mali-400 MP
čtyři jádra
RAM 512 MB DDR3
Interní paměť 4 GB
Čtečka paměťových karet micro SDHC (až 32 GB)
Konektivita 802.11 b/g/n
Zvuk mono reproduktor (vzadu)
Porty mini USB, sluchátka, napájení
Kamery čelní 0,3 Mpix
Akumulátor 2 600 mAh, 3,7 V, Li-Pol
Rozměry 18,2 × 12,1 × 1 cm
Hmotnost tabletu 287 g
Hmotnost adaptéru 68 g
OS Android 4.2.2 (Jelly Bean)
Doporučená cena (s DPH) 2 190 Kč
Záruka 2 roky

Výbavou neohromí, je spartánská:

  • mikrofon, jeden USB port vedle konektoru napájení a tlačítka zapínání nahoře,

  • regulátor hlasitosti ergonomicky umístěn pod audio konektorem na sluchátka vpravo spolu s prakticky schovaným slotem na micro SD karty,

  • 0,3Mpixelová kamera na čelní straně,

  • mono reproduktor vzadu.

Displej nabízí základní rozlišení, průměrné pozorovací úhly i kvalitu obrazu s „chladnějším“ podáním barev.  Toť vše, nečekejte další USB, HDMI port, stereo zvuk či zadní fotoaparát. Byli byste zklamaní. Ale, upřímně, kdo bude něco z toho reálně postrádat?

Osobně bych ocenil, kdyby byl zastaralý VGA fotoaparát umístěn vzadu (místo vředu) alespoň na nouzové focení byť mizerných fotografií. Vzhledem k poslání tabletů ale rozumím pozici na čelní straně.

 

Co děti? Mají si kde hrát!

Otázka to není nelogická, i když jsem v úvodu naznačil, že Element 7D002 výkonem nepřekypuje, úplně nepoužitelným ho neshledávám. Hrál jsem na něm 3D hry, přehrával HD filmy, používal internet, koukal na YouTube, zatloukal jím hřebíky a krájel na něm cibuli. Vše zvládal bez zaváhání. Dokud kamarád nezmínil, že ten Full HD film se trošku trhá. Do té doby jsem si toho opravdu nevšiml. O tom bych nelhal. Takže, abych stoprocentně vyložil karty na stůl, musím pro jistotu s barvou ven. Historka s hřebíky a cibulí byla samozřejmě dětinským pokusem o vtip.

K TÉMATU  Xtreamer – kde se bere to nadšení?
Výsledky testů Pipo U2 Sencor Srovnání
3DMark
Ice Storm 3038 2017 66%
Ice Storm Extreme 2229 999 45%
Ice Storm Unlimited 2842 N/A
AnTuTu X Benchmark
Custom Test 15129 10120 67%
OpenGL ES 2.0 2889 1658 57%
GFXBench 3.0
Manhattan N/A  
T-Rex 214 (3,8 FPS)  
ALU 551 (18 FPS)  
1080p Driver Overhead 1977 (33 FPS)  
Ostatní benchmarky  
SmartBench 2012 3377 N/A  
NenaMark 2.0 53 FPS  
Výdrž akumulátorů  
Běžné užívání (Wi-Fi, internet, filmy, hry) 4 h 43 min. 4 h 17 min.  
Sledování HD filmů (1080p; s Wi-Fi) 4 h 19 min. 4 h 46 min.  
Sledování HD filmů (1080p; bez Wi-Fi) 4 h 46 min. 4 h 58 min.  

Bohužel jsem narazil na problém kompatibility se dvěma programy: nejely oblíbené Angry Birds Go či benchmark SmartBench 2012. Těžko říci, jak na tom bude tablet obecně, mně se další problémy neobjevily. Na druhou stranu jsem za necelé dva týdny neinstaloval desítky programů a her, abych mohl vnášet nějaký zásadní soud. Takže mohu jen spekulovat, že asi nepůjde o jediné dva nekompatibilní programy.

Nicméně, kdo řekne: „A,“ má říci i: „B.“ Takže abychom nezapomněli na pověstnou druhou stranu mince… Zbytek her a základních programů jako přehrávač médií, kancelářský balík, PDF prohlížeč, antivirus i řada her včetně dle mého náročného Real Racingu 3, fungoval bez problémů. Ten se sice občas při jízdě trhal (zejména u náročných scén) a načítání závodů trvalo relativně dlouho, ale z mého pohledu hrát šel.

Během testování a běžného užívání Sencor vyloženě nedostatkem výkonu netrpěl. Pravda, některým benchmarkům se 512 MB RAM vyloženě nezdálo, u náročnějších programů se „to občas kouslo“, aby se „to za chvilku zas rozjelo“. To nepovažuji vzhledem k ceně tabletu za vyloženě fatální nedostatek. Občas pomohlo hlídat počet otevřených oken a ta nepoužívaná zkrátka zavírat. 1 GB by mi rozhodně nevadil, ale chápu tlak na udržení nízké ceny. Procesor jde však s dobou – má dvě jádra.

Výkonem mě Sencor Element 7D002 nepřekvapil. Ani mile, ani nemile. Jednoduše je adekvátní ceně i hardwarové konfiguraci. Žádný z programů bohužel nedokázal detekovat frekvenci GPU ani počet jader, proto věřím datům výrobce, který udává plné čtyři renderovací jednotky. Vzhledem k naměřeným výsledkům a s přihlédnutím k maximální frekvenci procesoru nejsou nedůvěryhodné. „Ve finále“ na tom nezáleží, čísla mluví samy za sebe. Poměr ceny vzhledem k výkonu mi v porovnání s dříve testovaným Pipo U2 připadá fér.

K TÉMATU  DVB-T černokněžník: recenze rekordéru Philips DVDR5570H

 

Fotografie tabletu Sencor Element 7D002

 

Čím mě tablet nezaujal?

Co mi na Sencoru i po přivření obou očí vadilo, byl způsob zapínání. Snad nikdy se mi ho nepodařilo spustit napoprvé. Zpravidla jsem musel počítat tak do 15, aby se tablet po puštění vypínače rozběhl. Při připojení do elektřiny pak testovaný kousek nezlobil, proto nerozumím tomu, proč při chodu na baterii musel.

7palcová obrazovka není špatná ani dobrá, je zkrátka obyčejná. Má nízké rozlišení (reálně 800 × 432, oproti avizovaným 480, protože část „ukousne“ nástrojová lišta), průměrnou kvalitu obrazu. Pozorovací úhly dostačují až na pohled zespodu, ten není nejsilnější stránkou displeje. Podobně mono reproduktor nevybočuje z průměru kvalitou zvuku ani hlasitostí. Umístění vzadu mu nepomáhá.

Coby poslední, nikoliv nejméně zásadní, nedostatek vnímám kapacitu interní paměti 4 GB. To by byl 8GB čip opravdu o tolik dražší? Myslím, že nikoliv, a proto mi malý „pevný disk“ vadí. A nic na tom nemění skutečnost, že jej lze přídavnou mikro SD kartou rozšířit o dalších 32 GB, protože to zvládá každý tablet.

 

Čím mě tablet zaujal?

Jako kvalitní hodnotím síťovou kartu, která měla adekvátní dosah, okamžitě se připojovala i po opětovném probuzení či zapnutí a měla stabilní signál, takže se za chodu neodpojovala. Internet běžel svižně a plynule. Vzhledem k tomu, že schopnost připojit se k síti a umět pracovat s internetem hodnotím jako jeden ze základních požadavků na tablet, zdvihám palec nahoru.

Druhou vlastností, která mě velmi mile překvapila, byla výdrž baterie. Čas mezi 4 až 5 hodinami bych u levného tabletu dopředu netipoval ani po třech „panácích“. Zdvihám i palec druhé ruky.

Sečteno a podtrženo. Sencor Element 7D002 toho nepředvede moc, nehýří výkonem, neoplývá pozlátkem a není rozhodně tím správným „kašpárkem pro velké divadlo“, protože se o to nesnaží. Nepředvádí se, nepokouší se vás „opít rohlíkem“, ale to co umí, dělá dobře. A to je fér. Tím si získal mé sympatie. Navíc jej pořídíte za cenu o několik stovek nižší, než doporučuje výrobce. Soudím, že vůbec nemusí jít o špatný první tablet, možná na pár let i poslední.

 

Aktuální cena Sencor Element 7D002 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Zápory Klady
– Tlačítko zapínání se musí dlouho držet + Dobrý poměr cena / výkon
– Nekompatibilní s některými programy + Výdrž baterie až (bez mála) 5 hodin
– Jen 4 GB vlastní paměti + Funkční a jednoduchý design

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Tradiční americká firma Motorola se v roce 2011 rozdělila na dvě části. Divizi, která má na starost vývoj a výrobu mobilních zařízení (Motorola Mobility) v roce 2014 koupila firma Lenovo. Nyní, po cca 2 letech reorganizace, přichází na český trh značka Moto.

Druhá, resp. třetí, herní sluchátka od polské značky Genesis, udělají pod stromečkem radost. Už jenom ta velikost krabice… Dítě pak místo bot vybalí sluchátka a to jej jistě potěší. Znalci komedie Pelíšky si jistě vzpomenou na obdobnou scénu. Nicméně nic zde není samoúčelné, krabice skrývá haldu příslušenství a Neon 750 působí opravdu monstrózním dojmem.
Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru...
V moderním světě, kde první dojem může hrát velkou roli, má tisk kvalitních etiket zásadní význam. Etikety nesou nejen informace, ale i identitu vaší značky. A aby byla tato identita zachycena co nejpřesněji a nejvýrazněji, je potřebná tiskárna štítků, která spojuje technickou preciznost s kreativním potenciálem.
Lamax poměrně dynamicky rozšiřuje svou nabídku. Zatímco ještě před několika málo lety jsme jej mohli znát coby českého producenta sluchátek a reproduktorů, již nějaký čas trh obohacuje akčními kamerami, autokamerami a dokonce navigací. Kamera do auta s označením C9 byla předmětem našeho testu a není třeba dodávat, že moje zvědavost byla velká.
Recenzi akční kamery Rollei 420 jsme vám nabídli před rokem, od té doby se stále chytáme na novější a „nadupanější“ model 430, který odlišuje hlavně displej na čelní straně a schopnost natáčet 4K při 30 FPS. V době představení jistě špička, jak si povede kamera v době, kdy se nachází prakticky na konci životního cyklu?

Nepřehlédněte

Není to klasická recenze, ale takové dosti drzé srovnání. Vychvalovaných česko-italských Xavian Joy a čínsko-britských Wharfedale Diamond. Rozdíl v ceně je přitom více, než dvojnásobný. A není to odlišnost jediná. Ale co ten hlavní rozdíl? Totiž zvuk?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek