Pátek , 12. 07. 2024

Bořek

Ideální základ levných HTPC

08. 03. 2007


Asus pro nás připravuje novou základní desku M2A-VM HDMI pro patici AM2. Jedná se o zajímavé řešení “vše v jednom“ ideální především pro kancelářské aplikace, ale hlavně také stavbu levného HTPC. Osazen je nový čipset 690G, vzniklý ze sloučení AMD a výrobce grafických karet ATI.

Základní deska sama o sobě obsahuje všechny potřebné komponenty pro plnohodnotný HTPC (Home Theater Personál Computer). Především integrovaná grafika s HDMI výstupem podporujícím i standard HDCP a HD Audio 5.1 výstup s vzorkovací frekvencí 192KHz/24-bit včetně digitálního koaxiálního výstupu SPDIF pro připojení receiveru. Přítomný je i kvalitní analogový TV-out YPbPr. Na desce nalezneme i dva řadiče IEE1394a, takže bude možno připojit i digitální videokameru.

Podporovány jsou samozřejmě všechny dnes běžné procesory pro patici AM2, tedy Sempron, Athlon 64, Athlon 64 X2 a Athlon 64 FX. Čipová sada by měla být poměrně nenáročná na spotřebu energie (8W). Škoda, že je zatím AMD poněkud pozadu s přechodem na 65nm výrobní proces u svých procesorů a dnešní 90nm Semprony si vezmou nějakých 62W (nové Celerony mají spotřebu 45W). Je to však jen otázka času, kdy i levné procesory budou vyrobeny 65nm a celá taková sestava zas bude o něco zajímavější. Nízká spotřeba se rovná totiž nízkému tepelnému vyzařování a tedy i nízkému hluku HTPC, o který jde především.

Výkonově AMD slibuje nejvýkonnější integrovanou grafiku na trhu (x1250 DX9.0c pro plnou podporu Aero ve Windows Vista), nicméně na náročnější hry určitě nebude, pro potřeby přehrávání HD videa však bohatě postačí, čipset je přímo optimalizovaný pro přehrávání HD DVD a Blu-Ray.

Deska Asus M2A-VM by se na našem trhu měla objevit během měsíce března a předpokládané cena bude zhruba 2200Kč s DPH. Ostatní výrobci si na čipset 690G brousí také zuby a jistě se objeví i levnější řešení (například MSI K9AGM2-FIH).

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Niceboy RAZE 2 twins se nebojí originality a inovativního přístupu. Navíc opět nabízí ochranu proti vodě IPx7. RAZE 2 twins tvoří dva menší reproduktory s možností pevného fyzického spojení a ještě překrytí ochrannou gumou, která dodá potřebný styl a základní odolnost při pádu. Každý nabízí výkon 12 W, propojeny jsou navzájem technologií True Wireless a k počítači či mobilu se připojí prostřednictvím Bluetooth 4.2.
Notebook HP nám do redakce zavítal po dlouhé době, což kvitujeme s radostí. Nečekejte herní stroj, takové nás nezajímají, spíše oceňujeme něco univerzálnějšího jako testovaný model. Vůbec ale netvrdíme, že půjde o slaboučkého rachitika. Kupujete řádně vybavený stroj pro plnohodnotné domácí použití.
Doplněno o fotky a postřehy: Vega 6 star obohatila flotilu produktů značky Niceboy nedávno jako poslední ze dvou. Kromě nativního 2K videa se snaží zaujmout schopnostmi běžného fotoaparátu v nastavení parametrů včetně aktivní stabilizace obrazu. Samozřejmě čekejte dostatek (možná až nadbytek) příslušenství v luxusním balení. Stačí to na přesvědčení zákazníků, aby kameru koupili?

Spousty souborů, videa, obrázky a hudba se závratnou rychlostí rozrůstají, a už ani nevíme, kam s nimi. Než bude vše přístupné a dostupné online ještě chvíli potrvá, a tak se v mezičase můžeme upírat jedině k pevným diskům. A pokud to má mít řád a efekt, chce to síťové úložiště NAS.

Nepřehlédněte

Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek