Sobota , 02. 03. 2024

Anežka

Ideální základ levných HTPC

08. 03. 2007


Asus pro nás připravuje novou základní desku M2A-VM HDMI pro patici AM2. Jedná se o zajímavé řešení “vše v jednom“ ideální především pro kancelářské aplikace, ale hlavně také stavbu levného HTPC. Osazen je nový čipset 690G, vzniklý ze sloučení AMD a výrobce grafických karet ATI.

Základní deska sama o sobě obsahuje všechny potřebné komponenty pro plnohodnotný HTPC (Home Theater Personál Computer). Především integrovaná grafika s HDMI výstupem podporujícím i standard HDCP a HD Audio 5.1 výstup s vzorkovací frekvencí 192KHz/24-bit včetně digitálního koaxiálního výstupu SPDIF pro připojení receiveru. Přítomný je i kvalitní analogový TV-out YPbPr. Na desce nalezneme i dva řadiče IEE1394a, takže bude možno připojit i digitální videokameru.

Podporovány jsou samozřejmě všechny dnes běžné procesory pro patici AM2, tedy Sempron, Athlon 64, Athlon 64 X2 a Athlon 64 FX. Čipová sada by měla být poměrně nenáročná na spotřebu energie (8W). Škoda, že je zatím AMD poněkud pozadu s přechodem na 65nm výrobní proces u svých procesorů a dnešní 90nm Semprony si vezmou nějakých 62W (nové Celerony mají spotřebu 45W). Je to však jen otázka času, kdy i levné procesory budou vyrobeny 65nm a celá taková sestava zas bude o něco zajímavější. Nízká spotřeba se rovná totiž nízkému tepelnému vyzařování a tedy i nízkému hluku HTPC, o který jde především.

Výkonově AMD slibuje nejvýkonnější integrovanou grafiku na trhu (x1250 DX9.0c pro plnou podporu Aero ve Windows Vista), nicméně na náročnější hry určitě nebude, pro potřeby přehrávání HD videa však bohatě postačí, čipset je přímo optimalizovaný pro přehrávání HD DVD a Blu-Ray.

Deska Asus M2A-VM by se na našem trhu měla objevit během měsíce března a předpokládané cena bude zhruba 2200Kč s DPH. Ostatní výrobci si na čipset 690G brousí také zuby a jistě se objeví i levnější řešení (například MSI K9AGM2-FIH).

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Niceboy voděodolné reproduktory umí, o tom jsme se již několikrát přesvědčili (např. první Raze nebo Raze 2 Twins). Dnes rozbalíme novinku Raze 4 Origin, která chce kromě krytí IP67 oslovit také výkonem 20 W a výdrží kolem 20 hodin a FM rádiem s integrovanou anténou. Nic z toho nezní špatně, tak uvidíme v recenzi.

Tradiční americká firma Motorola se v roce 2011 rozdělila na dvě části. Divizi, která má na starost vývoj a výrobu mobilních zařízení (Motorola Mobility) v roce 2014 koupila firma Lenovo. Nyní, po cca 2 letech reorganizace, přichází na český trh značka Moto.

AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek