Čtvrtek , 08. 06. 2023

Medard

Ideální základ levných HTPC

08. 03. 2007


Asus pro nás připravuje novou základní desku M2A-VM HDMI pro patici AM2. Jedná se o zajímavé řešení “vše v jednom“ ideální především pro kancelářské aplikace, ale hlavně také stavbu levného HTPC. Osazen je nový čipset 690G, vzniklý ze sloučení AMD a výrobce grafických karet ATI.

Základní deska sama o sobě obsahuje všechny potřebné komponenty pro plnohodnotný HTPC (Home Theater Personál Computer). Především integrovaná grafika s HDMI výstupem podporujícím i standard HDCP a HD Audio 5.1 výstup s vzorkovací frekvencí 192KHz/24-bit včetně digitálního koaxiálního výstupu SPDIF pro připojení receiveru. Přítomný je i kvalitní analogový TV-out YPbPr. Na desce nalezneme i dva řadiče IEE1394a, takže bude možno připojit i digitální videokameru.

Podporovány jsou samozřejmě všechny dnes běžné procesory pro patici AM2, tedy Sempron, Athlon 64, Athlon 64 X2 a Athlon 64 FX. Čipová sada by měla být poměrně nenáročná na spotřebu energie (8W). Škoda, že je zatím AMD poněkud pozadu s přechodem na 65nm výrobní proces u svých procesorů a dnešní 90nm Semprony si vezmou nějakých 62W (nové Celerony mají spotřebu 45W). Je to však jen otázka času, kdy i levné procesory budou vyrobeny 65nm a celá taková sestava zas bude o něco zajímavější. Nízká spotřeba se rovná totiž nízkému tepelnému vyzařování a tedy i nízkému hluku HTPC, o který jde především.

Výkonově AMD slibuje nejvýkonnější integrovanou grafiku na trhu (x1250 DX9.0c pro plnou podporu Aero ve Windows Vista), nicméně na náročnější hry určitě nebude, pro potřeby přehrávání HD videa však bohatě postačí, čipset je přímo optimalizovaný pro přehrávání HD DVD a Blu-Ray.

Deska Asus M2A-VM by se na našem trhu měla objevit během měsíce března a předpokládané cena bude zhruba 2200Kč s DPH. Ostatní výrobci si na čipset 690G brousí také zuby a jistě se objeví i levnější řešení (například MSI K9AGM2-FIH).

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když jsme recenzovali LED lampu od Lamaxu dříve, musíme uznat, že jsme se nemohli zbavit dojmu, že zde převážila touha po designu nad funkčností. EasyLight1 je v tomto ohledu jiná, pracovní stůl osvítí perfektně a zvládne toho víc.
Postavili jsme proti sobě lehká, otevřená, na uších ležící sluchátka vhodná na doma i na použití venku. Konkrétně druhou generaci legendárních Sennheiser – PX100 II a zajímavý produkt švédského výrobce V-Jays. Již nyní prozraďme, že tak dramatický duel jsme tu dlouho neměli. Rozdíly jsou propastné. A to na obou stranách…
Když se řekne pojem „domácí tiskárna“, většina z nás si představí kompaktní inkoustovou tiskárnu. Ty jsou totiž, na rozdíl od laserových tiskáren, univerzálnější a v domácnosti využitelnější – vytisknete s nimi jak texty, tak i vysoce kvalitní obrázky a fotografie. U českých spotřebitelů jsou pak nejpopulárnější inkoustové tiskárny značek Canon, Epson a HP. V tomto článku vám nabízíme srovnání nákladů na tisk vybraných TOP modelů tiskáren od zmíněných výrobců.
Po testech sluchátek Elite a Blaze, které se ukázaly jako velmi kvalitní produkty od firmy Lamax, jsem se dostal i k „peckám“, a to taktéž bezdrátovým. Jedná se konkrétně o model Tips1, který je v nabídce špuntů od Lamaxu cenově nejdostupnější (790 Kč). Lamax vyrábí další dva modely – Pax1 (990 Kč) a Dots1 (1 690 Kč).

Spousty souborů, videa, obrázky a hudba se závratnou rychlostí rozrůstají, a už ani nevíme, kam s nimi. Než bude vše přístupné a dostupné online ještě chvíli potrvá, a tak se v mezičase můžeme upírat jedině k pevným diskům. A pokud to má mít řád a efekt, chce to síťové úložiště NAS.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek