Čtvrtek , 30. 05. 2024

Ferdinand

TREND Line GK-B001: Nejlevnější digitální příjem v balení z Globusu

08. 12. 2010

08. 12. 2010

Pokud patříte mezi opozdilce, kteří se k přechodu na DVB-T teprve rozhodují, nebo jen chcete dovybavit druhou televizi v domácnosti schopností samostatného příjmu signálu, možná se stále rozhlížíte po set top boxu. Splní-li vaše nároky zařízení spolehlivě nabízející základní funkčnost, není nutné zbytečně přeplácet. Zvažte třeba TREND Line GK-B001 – pravděpodobně nejlevnější prodávaný set top box. Koupíte jej za 499 korun v Globusu.

GK-B001 se na pultech zelenooranžových hypermarketů objevuje ve dvou barevných variantách. Koupit můžete přístroj, který je celý černý, nebo subjektivně hezčí přístroj s bílou čelní stranou. Samotné tělo STB je vyrobeno z plechu, což jednak dobře vypadá a jednak napomáhá chlazení, neboť zapnutý přístroj se znatelně zahřívá.

 

USB a čtečka SD karet s možností nahrávání? U zařízení za 499 korun překvapení

 
Přední straně dominuje trojice tlačítek, z nichž největší slouží k uvedení zařízení do pohotovostního režimu a jeho opětovnému zapnutí a zbylá dvě k procházení mezi kanály. Pro jakékoli jiné ovládání je potřeba sáhnout po dálkovém ovladači. Kromě tlačítek najdeme na čelní straně ještě přijímač infračervených signálů dálkového ovladače, USB port a slot čtečky SD karet.
 
 
Zadní strana nabízí vzhledem k ceně slušnou výbavu konektory. Kromě průchozího anténního konektoru zde najdeme dvojici SCART konektorů pro výstup na televizi a videorekordér a rovněž výstup videa v podobě konektoru RCA, který se mi však na testovaném kusu nepodařilo zprovoznit.
 

Funkce a první zapojení

 
V balení nechybí stručný český manuál, první zapojení a konfigurace tedy nejsou žádným problémem. Ještě než se však pustíte do detailnější konfigurace přístroje, zvažte aktualizaci firmwaru, která nastavení vrátí zpět do továrních hodnot. Globus novou verzi firmwaru nabízí na svých webových stránkách. Neuvádí ovšem, jaké změny tato aktualizace přináší.
 
Dle mých pozorování aktualizace zlepšuje zejména výkon přehrávače multimédií z USB či paměťové karty, který byl v původní verzi (mírně řečeno) tragický. Naopak neodstraňuje problémy se stabilitou zařízení, které se při pohybu v menu čas od času zasekne tak, že pomůže pouze odpojení od elektřiny. Tento „reset“ naštěstí neznamená ztrátu nastavení. Neřeší také nemožnost zapnutí STB ve stand-by módu dálkovým ovladačem.
 
 
Hlavní menu OSD a nastavení chování zařízení
 
Po prvním spuštění STB nastavíte region a jazyk OSD menu a v dalším kroku již vyhledáte dostupné televizní stanice. Prohledávání stanic je svižné, přístroj umožňuje jejich uživatelské přejmenování, avšak nenabízí možnost jejich uspořádání v pořadí, které by uživateli vyhovovalo. Nakonfigurovat je možné pouze posloupnost programů při procházení mezi nimi prostřednictvím tlačítek CH+ a CH- na přístroji či dálkovém ovladači. Změnit čísla jednotlivých stanic pro jejich volbu prostřednictvím číselných kláves dálkového ovladače možné není.
 
 
Nabídka her a přehrávač médií
 
Menu GK-B001 je velmi přehledné. Kromě dobře zpracovaného rozhraní pro správu kanálů v něm najdeme i některé pro tuto cenovou kategorii nepříliš typické volby. Zapnout či vypnout tak lze například napájení tuneru, které využijete v případě, že vaše anténa nemá aktivní zesilovač.
 

EPG a multimédia

 
Obrazovka elektronického programového průvodce je rozdělena do tří segmentů. V levé horní čtvrtině najdeme volbu stanic, v pravé horní čtvrtině aktuální a následující pořad a konečně v dolní polovině program zvolené stanice zobrazený po dnech. Pořady zvolené v EPG lze jedním stisknutím tlačítka naplánovat pro nahrávání. Rozhraní nemá problém s českou diakritikou. Veškeré ovládací prvky jsou vždy zobrazovány na spodním okraji obrazovky.
 
 
STB vždy zobrazuje tlačítka pro ovládání funkcí, nastavení nahrávání
 
Zajímavostí tohoto modelu je podpora nahrávání a časového posunu televizního vysílání. Ač to působí nepříliš prakticky, obě tyto funkce jsou využitelné pouze s paměťovou kartou. Logičtější USB zařízení, ať již připojíte flash disk či pevný disk, využít nelze. USB port slouží pouze k přehrávání multimédií uložených na připojeném zařízení. Čtečka paměťových karet ale naštěstí podporuje až 32GB SDHC karty, takže kdo se jí rozhodne využít, nemusí sahat k přílišným kompromisům.
 
Zařízení nahrává buď jednotlivé MPG soubory, nebo celý transportní stream. Uložené soubory jsou děleny na bloky o velikosti necelého jednoho gigabajtu, jejichž spojení může při editaci v počítači činit některým programům potíže.

Do jednoho gigabajtu se vejde zhruba půl hodiny při nahrávání MPG jedné stanice. Při náhrávání celého transportního streamu bude mít minuta asi 180 MB (do GB se vejde 5,6 minuty). 

K TÉMATU  Síťový hudební přehrávač Logitech Squeezebox Boom
Přehrávat umí B001 obrázky ve formátech JPEG a BMP, hudbu ve formátu MP3 a video ve formátu MPG včetně samozřejmého MPEG2.
 

(Ne)kupte to za ty prachy

 
Ještě před samotným zhodnocením tohoto STB je na místě zmínit se o jeho dálkovém ovladači. Na rozdíl od mnoha jiných čínských zařízení má B001 ovladač poměrně logicky uspořádaný a po chvilce na osahání i dobře použitelný. Nejde o žádný luxus – černý lehký plast a gumová tlačítka – ale nejde ani o kousek, který by vyvolával myšlenky na pomalé mučení čínského designéra. Použitelnost ovladače je navíc téměř neomezená. Přijímač reaguje i ze záporných úhlů.
 
 
I přes několikeré výtky je TREND Line GK-B001 kvalitní set top box. Za necelou pětistovku splní vše, co od takto jednoduchého zařízení čekáte. Uživatelům méně náročným na funkční výbavu či jako STB ke druhé televizi v domácnosti jej lze jedině doporučit.
 
Plusy Mínusy
+ rychlost rozhraní – občasné záseky
+ USB, čtečka SD – nahrávání pouze na SD kartu
+ dobrá podpora češtiny – nemožnost zapnout přístroj ve stand-by módu dálkovým ovladačem
+ cena – nemožnost přečíslování naladěných stanic
 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

Když jsme recenzovali LED lampu od Lamaxu dříve, musíme uznat, že jsme se nemohli zbavit dojmu, že zde převážila touha po designu nad funkčností. EasyLight1 je v tomto ohledu jiná, pracovní stůl osvítí perfektně a zvládne toho víc.
První humanoidní robot s AI vyvinutý pro výuku v Indii přitahuje pozornost napříč platformami sociálních médií. Humanoidní žena v sárí zvaná „Iris“, vyvinutá firmou Makerlabs Edutech, začala učit v jižním státě Kerala. Iris je také součástí projektu Atal Tinkering Lab 2021 NITI Aayog (špičkový think tank indické vlády pro veřejnou politiku), jehož cílem je zvýšit mimoškolní aktivity ve škole.

Nepřehlédněte

Mám foťák a k němu popruh na krk (rameno). Ten popruh se přidělává na pevno běžně přímo do oček na přístroji. Potom na něm často překáží a my se s ním různě potýkáme, abychom jej dali tak, aby nepřekážel. Zkusme s tím něco udělat...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek