Úterý , 16. 07. 2024

Luboš

Čína plánuje do roku 2025 konkurovat Neuralinku Elona Muska

Čína plánuje do roku 2025 velký technologický krok ke konkurenčnímu Neuralinku Elona Muska Čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií (MIIT) představilo své ambiciózní plány na vývoj mozko-počítačových produktů do roku 2025. MIIT nedávno zveřejnilo komplexní politický dokument, v němž nastiňuje svůj závazek učinit převratné kroky v oblasti špičkových technologií.
Čína
Čína plánuje do roku 2025 konkurovat Neuralinku Elona Muska

19. 02. 2024

19. 02. 2024

Výroba produktů pro rozhraní mozek-počítač

Podle své nové politiky se MIIT zaměřuje na dosažení průlomů v různých technologiích, včetně fúze mozku a počítače, čipů podobných mozku a neurálních modelů pro výpočet mozku. Konečným cílem je vyrábět uživatelsky přívětivé a bezpečné produkty rozhraní mozek-počítač s aplikacemi zahrnujícími lékařskou rehabilitaci, řízení bez řidiče a virtuální realitu.

Čína se tam nezastaví. V rámci svého širšího technologického tlaku si země klade za cíl urychlit průlomy v čipech GPU a zintenzivnit výzkum a vývoj v oblasti kvantových počítačů s aspirací stát se globálním lídrem v těchto oblastech do roku 2027. Tento strategický krok přichází v době, kdy Neuralink, v čele s technologickým magnátem Elonem Muskem, hlásí významný pokrok. Musk nedávno na X oznámil, že Neuralink úspěšně implantoval své první mozkové zařízení lidskému pacientovi poté, co v květnu 2023 získal schválení FDA pro testy na lidech.

Čína, známá svými rychlými technologickými inovacemi, se v posledních letech aktivně ponořila do zařízení s rozhraním mozek-počítač, čímž přímo zpochybnila dominanci Neuralinku. V roce 2019 Tianjinská univerzita a státní China Electronics Corporation odhalily čip „Brain Talker“ určený k napájení rozhraní mozek-počítač.

Čip funguje tak, že dekóduje neurální signály a převádí je do příkazů, kterým počítače a další zařízení rozumí. Tato schopnost má obrovský potenciál pro aplikace, jako jsou asistenční technologie pro jednotlivce se zdravotním postižením, neuroprotetika a dokonce i zlepšení interakcí mezi člověkem a počítačem v různých oblastech.

Čína investovala do výzkumné laboratoře

V loňském roce čínská vláda investovala do výzkumné laboratoře rozhraní mozek-stroj v Tianjinu, která se může pochlubit týmem více než 60 vědců. Pozoruhodné je, že výzkumníci z Tsinghua University v Pekingu vyvinuli rozhraní SpiralE mozek-počítač. Toto neinvazivní zařízení se připojuje k vnitřnímu uchu a umožňuje přímé spojení s mozkem.

Technologické ambice Číny přesahují oblast rozhraní mozek-počítač. V listopadu MIIT nastínila plány na masovou výrobu humanoidních robotů do roku 2025, čímž zdůraznila svůj závazek vést vědecký a technologický pokrok.

K TÉMATU  Recenze USB flash disků: Velký a rychlý versus miniaturní a pomalý

Nedávno zveřejněný dokument o technické politice Ministerstva průmyslu a informačních technologií odráží jejich odhodlání podporovat inovace a rozvoj v budoucích průmyslových odvětvích. Plán zdůrazňuje význam perspektivního plánování, politického vedení a kultivace nových kvalitních výrobních sil pro podporu aspirací země na globální technologické vedení.

Závod o nadvládu v rozhraní mozek-počítač se zintenzivňuje, jak svět sleduje vývoj čínské technologické cesty. Vzhledem k tomu, že Neuralink představuje své milníky, smělé ambice Číny signalizují novou éru konkurence ve stále se vyvíjejícím prostředí špičkových technologií. Otázkou nyní není jen to, kdo povede závod, ale jaké převratné inovace čekají lidstvo.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Spolu s novým laptopem VisionBook 14Wa s volným slotem pro 2,5palcový disk jsme se rozhodli otestovat jeho možnosti i pomocí SSD disku Transcend SSD230S. S kapacitou 512 GB zaplatíte sice jen o tisícovku méně než za notebook, přesto ale zkusme ilustrovat možný přínos pro slabší stroje.
Nabídka Umaxu v posledních týdnech zažívala změny – a sice ve složení procesorů, kdy mělo býti více modelů s „Gemini Lake“, ale nestane se tak v brzké době. Intel nestíhá, takže pokud jste čekali na novou generaci úsporných mobilních procesorů, jiná možnost než 14Wg Plus nezůstává. Což nevadí, on se totiž notebook povedl, opět je o něco lepší.
Na jaře jsem si vyzkoušel první sluchátka od firmy Lamax, jednalo se konkrétně o model Elite E-1. A byl jsem velmi mile překvapen. Na podzim jsem dostal k dispozici sluchátka Blaze B-1, která se v portfoliu firmy Lamax nachází ve spektru levnějších modelů (cena 1 190 Kč). Otázka tedy je, zda milé překvapení z Elite E-1 přetrvalo.
Nejsem fandou „špuntových“ sluchátek, raději mám na hlavě něco jako Otík z filmu Vesničko má středisková a podobně jako on bez drátů, HIVE 2 joy mi plně vyhovují. Přesto chápu, že vy můžete mít preference zcela jiné. Na velikosti jednoduše záleží. Pins jsou pravým opakem, subtilní True Wireless řešení zdaleka nesází pouze na velikost, tedy malost…

Nepřehlédněte

Sluchátka Niceboy HIVE podsie, jsou stylová True Wireless sluchátka s MaxxBass technologií.Nemají kabel, jednotlivé špunty jsou od sebe odděleny a lze je použít i samostatně. Příslušenství sluchátek tvoří praktický box, ve kterém jsou uložena a zároveň dobíjena.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek