Středa , 24. 07. 2024

Kristýna

Recenze Lamax EasyLight1 – styl i funkce v harmonii

Když jsme recenzovali LED lampu od Lamaxu dříve, musíme uznat, že jsme se nemohli zbavit dojmu, že zde převážila touha po designu nad funkčností. EasyLight1 je v tomto ohledu jiná, pracovní stůl osvítí perfektně a zvládne toho víc.

13. 09. 2018

13. 09. 2018

Když jsme recenzovali LED lampu od Lamaxu dříve, musíme uznat, že jsme se nemohli zbavit dojmu, že zde převážila touha po designu nad funkčností. EasyLight1 je v tomto ohledu jiná, pracovní stůl osvítí perfektně a zvládne toho víc.

Lampiček s LED osvětlením najdete na trhu doslova hromady ve všech cenových pásmech. Čím tedy zaujme EasyLight1? V prvé řadě chce oslovit kvalitou světla, které mi bylo subjektivně velmi příjemné, hlavně při práci na PC na pracovním stole.

Světlo na míru

Nevím, do jaké míry pomáhá řešení osvětlení, které popisuje výrobce na webu – LEDky nesvítí přímo, ale jsou umístěny po bocích a o rovnoměrný rozptyl světla se stará optická vrstva. Pravdou zůstává, že světlo je příjemně homogenní.

Lampa má splňovat certifikaci IEC 62471 pro elektrickou bezpečnost elektrotechnických výrobků. Pří hledání na internetu nalezneme např. citaci: „Tato mezinárodní norma byla připravena Mezinárodní komisí pro osvětlení (CIE) a byla projednána technickou komisí TC 76 Bezpečnost optických záření a laserových zařízení… Se světelnými zdroji a soustavami světelných zdrojů se pojí dobře známá nebezpečí, plynoucí z optického záření. Smyslem této normy je poskytnout standardizovaný postup pro vyhodnocení potenciálních nebezpečí, plynoucích z ozáření, jež jsou spojena s různými světelnými zdroji světla a světelných zdrojů…“ Text je poměrně dlouhý a placený, takže vám nedokážeme říci, jak moc jde o marketingovou věc a danou normou by prošla každá LED lampa a jak moc o opravdu dobrou zprávu pro vaše oči. Nezbývá než věřit tomu, že Lamax certifioval lampičku a bylo to dobré. (Omluvte trochu hloupou parafrázi známé věty z bible, která se v kontextu světla celkem nabízí.)

Nejde měnit teplotu světla jako u GentliLight Touch či Livarnoluxu, ale intenzitu ano. A to může bohatě stačit. Musíte pouze vypínač déle držet. Rozsah intenzity světla se mění plynule, je dostatečně široký. Lampička si pamatuje poslední nastavení. Tento způsob může být někdy otravný v tom, že při potřebě zjasnění musíte prvně lapičku kompletně ztlumit a naopak.

K TÉMATU  Časopis Computer: Na DIGIlidi.cz není nic zbytečného

Bez mrknutí oka musíme pochválit ohebný krk, který působí doslova jako gumový – lze s ním dělat psí kusy. Při tom je vyroben ze skládané mědi.

Energie na rozdávání

U testované lampy se výrobce nespokojil pouze s funkcí lampy, ale šel o krok dále směrem, který se doslova nabízí. Základna integruje kromě akumulátoru dva USB porty pro nabíjení externích zařízení celkovým proudem 2,1 A.

TIP: AData D8000L – „eL“ jako světlo

A díky 4 000mAh akumulátoru nabídne kromě hodin světla (od 8 po 20 h dle výrobce) bez nutnosti přívodu elektrické energie i funkci powerbanky. A to potěší na pracovním stole i u postele při čtení.

Zkoušeli jsme dva typy USB zdrojů a v obou lampička nabíjí jiná zařízení (viz svítíci dioda) prostřednictvím nabíjecího micro USB portu.

Jednu chybku přeci jen lampička má – pokud její nabíjení řešíte USB nabíječkou s více porty a do ní necháte zapojena další zařízení – pak je bude nabíjet i po té, co ji třeba zhasnete. Prostě vstupní micro USB port určený pro nabíjení lampičky posílá proud i ven z ní. A případná USB nabíječka poslouží jako můstek do jiného zařízení. Na to je třeba myslet, když byste chtěli šetřit baterku lampičky třeba na večer či na cestu. Je třeba nabíjecí kabel odpojit. Záměr to asi nebude, spíše konstrukční nedomyšlenost.

Oceňujeme dva kvalitní USB kabely s různými délkami: kromě klasického 0,5m čekejte i 2m verzi. A to potěší, tenhle kabel již někam ze stolu dosáhne. Navíc není nabíjecí port nijak zapuštěn, takže si vystačíte s běžným kabelem na rozdíl od dříve zmiňovaných svítidel.

Cena není lidová. Vzhledem ke schopnostem a srovnání s modely jiných značek na internetu, které již zařadíme do, řekněme, designových svítidel podobných schopností, ji chápeme jako přijatelnou a férovou. Lampička umí více, než jen svítit. Působí solidním a stylovým dojmem, přirozeně zapadne i do dobře „vystajlované“ domácnosti či kanceláře. A kdo šetří, nechť sáhne jinam…

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek.
Nejsem fanoušek sluchátek v uších, nerad ztrácím kontrolu, přijít o sluch například na ulici vidím jako nechtěnou věc. Jako fanouška nových technologií mě naopak lákalo vyzkoušet sluchátka HIVE pods, přinášející budoucnost do současnosti. Čítají dva špunty s vlastní baterií a příjmem, dokonce nepotřebují kabel ani pro komunikaci mezi sebou.
Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek. Jsem si vědom toho, že úvod článku může někomu připadat spíše jako reklamní sdělení. Nejde to však popsat jinak nežli v superlativech, a to téměř bez výhrad. Jednu tu ale pro vás přece mám. Je to můj náhled na dle mého přemrštěnou cenu. O tom ale až později.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek