Pátek , 12. 07. 2024

Bořek

Startup Prophetic vymyslel zařízení, která má umožnit pracovat i ve spánku

23. 12. 2023

23. 12. 2023

Představte si, že byste hodiny spánku využili k práci na svých projektech, přípravě na prezentace nebo zdokonalování svých dovedností. Zní to příliš dobře, aby to byla pravda. No, už ne. Nový startup s názvem Prophetic tvrdí, že vyvinul zařízení, které vám pomůže ovládat a využívat vaše sny ve váš prospěch.

Nástroj pro lucidní snění

Společnost Prophetic, založená letos v březnu, vytvořila pokrývku hlavy nazvanou „Halo“, která dokáže navodit stav lucidního snění. Lucidní snění je, když si uvědomujete, že sníte, a můžete manipulovat s obsahem svých snů. Prophetic říká, že používání Halo může proměnit vaše sny ve virtuální pracovní prostor, kde můžete dělat, co chcete.

Ať už jste generální ředitel, sportovec nebo webdesignér, můžete své sny využít k procvičování, tvoření nebo objevování nových možností. Zakladatel a generální ředitel společnosti Prophetic Eric Wollberg ve zprávě řekl, že jediným limitem je představivost.

Halo

Halo není první zařízení, které tvrdí, že vyvolává lucidní snění. Mnoho dalších produktů, jako jsou čelenky, oční masky, elektrody a doplňky, slibuje, že vám toho pomohou dosáhnout. Prophetic však říká, že jeho zařízení je jiné a účinnější, protože využívá zaostřené ultrazvukové paprsky ke stimulaci specifické oblasti mozku zapojené do lucidního snění.

Ultrazvukové paprsky, které se také používají ke sledování zdraví dítěte v děloze, mohou aktivovat části mozku zodpovědné za rozhodování a uvědomění, a tím spouštět luciditu. Na vytvoření Halo spolupracuje Prophetic s Afshinem Mehinem, zakladatelem Card79 a konstruktérem zařízení Neuralink N1 pro společnost zabývající se mozkovými implantáty Elona Muska.

Prophetic říká, že potenciál lucidního snění nespočívá pouze v řešení konkrétních problémů, ale také v hledání nových a kreativních způsobů, jak přistupovat k tématům, na která jste v bdělém stavu nemohli myslet. Matematik například nemusí najít přesnou odpověď na matematický problém ve snu, ale může později objevit nové metody. Wollberg řekl, že chtějí svým zákazníkům nabídnout kontrolu.

K TÉMATU  Sony FDR-AX100E v testu - 4K kamera pro širokou veřejnost (1. část)

Ne každého však Propheticova tvrzení přesvědčila. Antonio Zadra, profesor psychologie na univerzitě v Montrealu a odborník na spánek a snění, uvedl, že navození lucidního snění nebylo tak jednoduché. Poznamenal, že mnoho lidí, kteří zažívají lucidní snění, často zapomíná, že sní, nebo se probouzí příliš brzy.

Řekl také, že ovládání snu bylo ještě těžší a vyžadovalo hodně cviku a dovednosti. Navrhl, aby lidé používali jiné techniky, jako je meditace, zapisování snů do deníku a vizualizace, aby zvýšili své šance na ovládání svých snů.

Wollberg na tento skepticismus reagoval odkazem na sérii studií, které spojovaly úroveň aktivace prefrontální kůry se schopností ovládat sen. Řekl, že čím více stimulace bylo, tím lépe mohli uživatelé kontrolovat své cíle. Poznamenal také, že mnoho studií doporučuje další testování k potvrzení jejich hypotéz.

Produkt Prophetic se opírá o výzkum, který provedl Donders Institute, centrum pro výzkum mozku v Nizozemsku. Na základě studií institutu Prophetic určí, na jaké konkrétní oblasti mozku je třeba zacílit a frekvenci ultrazvukových vln pro navození lucidních snů. Společnost očekává, že tato data získá na jaře 2024 a expedice zařízení na jaře 2025.

Halo bude stát kolem 1 500 až 2 000 dolarů, odhaduje Wollberg, tedy v přepočtu kolem 40 tisíc korun. Spotřebitelé si mohou produkt rezervovat předem s vratnou zálohou 100 dolarů. Wollberg nezveřejnil, kolik lidí se přihlásilo, ale řekl, že prvních několik týdnů poté, co společnost otevřela svůj rezervační systém, vygenerovalo několik set tisíc dolarů v příjmech z rezervací, což naznačuje, že čekací listina byla v tisících.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jako má Renault svoji Dacii, podobně má Lamax značku BML (sdílí stejného majitele) - tedy produkt, který vždy bude o něco levnější za cenu kompromisů. U akčních kamer to dříve fungovalo, i když BML již dlouho nevyrukovalo s ničím novým. Proč by tomu mělo být jinak u reproduktorů? Říkám si. Rovnou kupuji nový reproduktor BML S6, nechce se mi totiž čekat. A lidi na srovnávači cen jej chválí...
Telefony značky myPhone nejsou pro naše čtenáře novinkou, volili jsme levnější modely, které se neobešly bez kompromisů. Hammer Blade 2 Pro se nezdráháme naopak označit za vlajkovou loď tohoto polského výrobce. Do odolného těla vměstnal i výkonný hardware jako 8jádrový procesor, 6 GB RAM či 128GB úložiště s 16Mpix fotoaparátem. Podařilo se?

Nepřehlédněte

Na jaře jsem si vyzkoušel první sluchátka od firmy Lamax, jednalo se konkrétně o model Elite E-1. A byl jsem velmi mile překvapen. Na podzim jsem dostal k dispozici sluchátka Blaze B-1, která se v portfoliu firmy Lamax nachází ve spektru levnějších modelů (cena 1 190 Kč). Otázka tedy je, zda milé překvapení z Elite E-1 přetrvalo.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek