Neděle , 04. 06. 2023

Dalibor

Pegatron IPX7A-ION: ideální základ pro mini HTPC

13. 07. 2009

Známou slabinou úsporných procesorů Intel Atom byla neschopnost Intelu dodávat k nim výkonné a úsporné základní desky (čipové sady). To zachránila nVidia s platformou ION – ta je úsporná, přitom disponuje výkonnou integrovanou grafickou kartou. Nicméně nVidia si za to nechávala zaplatit. Deska Pegatron IPX7A-ION už ale cenově docela odpovídá, přitom nabízí vše potřebné.

Vzhledem k poměru výkon/cena je nejlepší stavět HTPC na mikro ATX desce s integrovanou grafickou kartou doplněnou úsporným běžným desktopovým procesorem (například platforma AMD/ATI 780G + nějaký 45W Athlon X2). Jestliže ale chcete stlačit rozměry i spotřebu o nějaký ten kousek více, zbývá tato práce na platformu Intel Atom.

 

Cena je přibližně 2900 korun s daní

Mini ITX deska Pegatron IPX7A-ION obsahuje již integrovaný pasivně chlazený dvoujádrový procesor Atom 330. Ten díky dvěma jádrům zajistí dostatečně pružnou odezvu systému. Grafický výkon potom obstarává GeForce 9400 s vlastními 256 MB paměti. K dispozici jsou dále dva paměťové sloty SO-DIMM, jeden rozšiřující slot PCIe (např. pro TV tuner), Wi-Fi síťová karta, gigabitová síťová karta, zvukový kodek, a nechybí nutný HDMI výstup.

Proč je ION zajímavý? Zvládne Full HD video, zvládne i nějakou tu počítačovou hru, přitom má poloviční až třetinovou spotřebu, oproti HTPC s AMD 780G + 45W Athlon. Potřebujete vědět více?
 

Související články

Vista Media Center: co umí a neumí (video)
22 Wattů do HTPC od AMD
HTPC pro odvážné: skříň, zdroj, deska a testovací oživení
Který zdroj do HTPC? Přece notebookový!

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Testovaný reproduktor míří do vašich domovů spíše než na cesty, venkovní párty či grilovačky, které Češi milují. Výrobce to naznačuje názvem, který nás nenechá na pochybách, že nejde o klasický přenosný reproduktor, který budete denně s sebou nosit na hřiště, byť mobility se zcela vzdát nechce. Výkon 20 W již zavdává na kvalitní zážitek z (mobilní) domácí hudby.

Firma Lamax je nám sympatická tím, že je původem česká, sídlící v Praze. Své produkty navrhuje a vymýšlí u nás v Česku, výroba probíhá (ostatně jako u spousty dalších výrobců) v Asii. A protože fandíme těm, kteří dokáží se ctí konkurovat velkým a zavedeným značkám, pojďme se dnes podívat na další kus z dílen Lamaxu, tentokrát na bezdrátová sluchátka Elite E-1 a zkusme se zaposlouchat do „beatů“.

Nepřehlédněte

Routerů naleznete na trhu celou řadu (od levných po drahé). Archer C1200 patří k těm dražším, cenu však ospravedlňují jeho schopnosti, které jej řadí do třídy high-endu. Kromě běžných věcí umí vytvořit síťový disk z USB nebo síťovou tiskárnu ze zcela obyčejné a oddělit několik sítí – rychlou 300 Mbit/s a rychlejší 800 Mbit/s. Zde hledejme základ názvu AC1200 – v teoretické přenosové rychlosti 1200 Mbit/s.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek