Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Uživatelská recenze: MP3 iRiver H10 6GB

27. 08. 2007

Konečně se mi dostal do rukou vzhledově moc pěkný, harddiskový mp3 player H10 od iRiveru.Není to už zádná horká novinka, ale díky svým kvalitám se stále úspěšně prodává. Jak si povede v porovnání s ostatními mp3 přehrávači na trhu? Na to se podíváme v této recenzi, kterou nám zaslal opět náš čtenář Jiří Kordulák.

Obecně

Na rozdíl od jiných harddiskových mp3 playerů se iRiver H10 vyrábí hned v několika verzích. Nejzákladnější a také nejlevnější verze je H10 5GB pure. Dalo by se řici, že to je odlehčená verze od H10 5GB. Ve všem je shodná s H10 5GB jen neobsahuje FM tuner. Další verze H10 5GB je naprosto totožná se svým levnějším bráškou (5GB pure), jen již rádio obsahuje. Umožňuje ukládání až 20 stanic a nahrávání rozhlasových stanic přímo do formátu mp3 ve třech stupních kvality (nízká- 32 kbps, střední- 64 kbps a vysoká- 128kbps). Obě 5-ti GB verze mají 1″ pevný disk. Další verze, kterou jsem měl v rukou já, byla H10 6GB opět s 1″ pevným diskem. A na konec nejdražší verze je H10 20GB. Ta má překvapivě taky 1″ pevný disk. Dále se H10 vyrábí s pamětí typu flash a kapacitou 1GB, ovšem bez FM tuneru. Všech pět verzí se ještě liší svým barevným provedením. iRiver nabízí čtyři barevné varianty – červená, modrá, stříbrná a šedá.

Zpracování & Design

Opravdu výborné dílenské zpracování. I po roce téměř každodenního používání H10 neměl a nemá sebemenší problém. Vše neustále funguje tak, jak má. Dokonce i dotykový panel pořád funguje přesně bez sebemenšího náznaku stáří. Ani vzhled v dnešní době nijak nezaostává. I když se už prodává téměř 2 roky, pořád vypadá jako nový mp3 player nabitý funkcemi. H10 se může pochlubit velmi snadnou ovladatelností. Na úplně všechny vychytávky uživatel přijde po pár hodinách používání. Ovládání hodně usnadňuje dotykový panel, kterým ovládáte menu a hlasitost. Co se týče operačního systému, tak ten není přímo ideální. Jednou se mi zaseknul a H10 musel jít do opravy. Vše bylo do dvou týdnů v pořádku. H10 je vybaven iRiver OS (souborový systém FAT32, který je aktualizovatelný firmware).

Popis

H10 by mohl být trochu menší, ale není to až tak hrozné. Svými rozměry (Š x H x V 95 x 54 x 15 mm) padne akorát do ruky. Pro porovnání je vysoký zhruba jako mobilní telefon. Většina tlačítek je vhodně umístěna a při běžném poslouchání písniček je možné H10 ovládat jen palcem. Žádné přehmatávání, jen ťukání a posouvání. Co se týče jeho funkcí, tak prohlížení obrázků či textů je v dnešní době už standart. H10 bohužel postrádá funkci přehrávání videa, což je pro někoho mnohdy to nejdůležitější. Díky tomuto proto hodně zaostává za konkurencí neboť většina mp3/mp4 playerů ve stejné cenové kategorii tuto funkci má. Co se týče displeje, ten také hodně zaostává. 1,5″ TFT display s 260 000 barvami mi připadne poněkud nedostačující. Na navigaci v menu v pohodě postačuje, jakmile si ale prohlížíte nahrané fotky, tak je to opravdu děs. Proto doporučuji nahrávat fotky pouze o velikosti max 640×480 (nejlépe však 320×240). Na zkoumání detailů na fotkách to tedy opravdu není. Prohlížení textů je na slušné úrovni. Co mě mile překvapuje, tak to je podpora češtiny. Všechny háčky, čárky, no prostě senzace. Dále H10 svému uživateli poskytuje věcičky jako jsou budík, automatické vypnutí, zobrazování údajů datum a čas a automatické nahrávání (FM tuner či přes mikrofon z okolí) v daný čas.


Velikostí odpovídá H10 běžnému mobilnímu telefonu

Tak a teď už pryč od vedlejších funkcí. Jdeme přímo na mp3 soubory. H10 skvěle komunikuje s WMP11. Po nahrání souborů sám vytvoří různé složky, do kterých si potom třídí hudbu. Informace bere z ID3 tagů. Proto před nahráním písniček doporučuji sjednotit informace o hudbě, aby se nestalo, že byste po nahrání měli různé interprety např.: DJ TIESTO, Dj Tiësto, dj těsto,…. apod. H10 rozlišuje i velká a malá písmena takže např.:dj tiesto a Dj Tiesto; je rozdíl. H10 si hudbu rozdělí do čtyř složek- Interpreti, Alba, Žánry a Názvy. V poslední složce Playlist si hudbu třídíte jak vy, tak i H10. Při přehrávání máte 30 různých typů ekvalizéru, jeden normální (EQ vypnuto), osobní EQ a efekt SRS WOW, který si dále můžete nastavovat podle své libosti. Můžete např. upravovat sílu basů, frekvenci, hlasitost a sílu vyšších tónů. H10 se obvykle dodává se sluchátky Sennheiser a proto požitek z hudby je opravdu obrovský. Sám H10 hraje opravdu výtečně. Pro takové hodně zvláštní porovnání dodám, že hraje lépe než integrovaná zvuková karta v PC. Sám osobně, když chci poslouchat hudbu, přepojím bedny do H10.


Mezi konektory chybí dnes už běžný linkový vstup

Úplně bez chyby H10 také není. Při poslouchání hudby při vypnutém EQ (normal) můžete poslouchat i při hlasitosti 1 a vše slyšíte (tedy jen v noci). Dokonce i když dám hlasitost na 0, tak slyším, že něco hraje, ale už ani nejde rozpoznat, co to je :D. Přesný opak je, když zapnete EQ. Až do hlasitosti 11 je slyšet jen syčení a ne vaše oblíbená muzika. Tu je možné poslouchat až někde kolem hlasitosti na 13-ce a i tam je při tišších pasážích v hudbě slyšet to nepříjemné syčení. Proto na noční poslouchání, když nechcete někoho rušit řvoucími sluchátky, je nutné mít vypnutý ekvalizér. Dále mu zcela chybí linkový vstup a výstup. Snad jako každý jiný přehrávač, tak i H10 má i nějaké ty „perličky“ při přehrávání. Zobrazuje nejen interpreta a název skladby, ale i její text (pokud je k dispozici) a dokáže neustále opakovat dokola část skladby, kterou si vyberete.


Přes jednoduchý browser jednoduše k požadované funkci

V technických parametrech se výrobce chlubí možností více než 3 000 uložených písniček nebo jiných dat. Bohužel skutečnost je jiná. Technicky by to snad možné bylo ale prakticky se vám na 6GB disk vejde něco okolo 1 100 písniček. Ale i to je celkem slušné. Dále se výrobce chlubí až 12 h přehrávání (při 128 kbps, hlasitost: 20, EQ normální). To se mi v pohodě podařilo překonat, ale hodně záleží na hlasitosti a na nastavení ekvalizéru.

K TÉMATU  Jak na výběr DVD/DivX přehrávače

Balení

Balení obsahuje jak již bylo zmíněno sluchátka Sennheiser, gumový pouzdro na H10, CD-rom s WMP10 a dalším softwarem pro synchronizaci H10 s PC, veškerou kabeláž (nabíječka a USB kabel propojující H10 s PC) a samotný mp3 přehrávač. Balení neobsahuje základnovou stanici, která rozšiřuje H10 o line-in/out.

Závěr

iRiver H10 6GB hodnotím jako velmi kvalitní mp3 přehrávač, který svému uživateli poskytne opravdu moc krásný požitek z poslouchání jeho oblíbené hudby. Ovšem postrádá některé, dnes velmi požadované, funkce. Pro ty, co chtějí jen pořádně poslouchat hudbu je to ideální volba, ovšem pro náročnější uživatele, co chtějí na svém mp3 přehrácači sledovat videa či hrát nějaké hry by to byla „noční můra“. Všichni, kdo o tomto přehrávači přemýšlí, by si měli uvědomit, že téměř dva roky jsou ve vývoji techniky obrovská doba a za tu dobu se naskytla spousta přehrávačů s lepšími parametry a nižší cenou.

Autor článku: Jiří Kordulák

Poznámka:
Autorem uživatelské recenze je náš čtenář, kterému tímto za příspěvek děkujeme. Nejedná se tedy o profesionální článek. Každá zkušenost přímo od uživatele je však při výběru velice cenná. Dostal se vám také do ruky zajímavý produkt a chtěli byste se podělit o svoje dojmy? Neváhejte a napište svoji vlastní recenzi!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nepřehlédněte

Pokud však nepřichází, přestaň čekat dál... Nabízí se parafráze populární písničky, která by mohla pokračovat v duchu, že stačí střídavý, střídavý elektrický proud a do něj připojit TP-Link TL-WA855RE. Samozřejmě to chce také tu Wi-Fi, ale kdo by se zabýval takovými drobnostmi?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek