Pátek , 14. 06. 2024

Roland

Výzkumný tým získal grant na sloučení mozku a AI

29. 07. 2023

29. 07. 2023

Snahy o propojení mozku s počítačem stále rostou. Průkopnický výzkumný program vedený docentem Adeel Razi z Monash University ve spolupráci se start-upem Cortical Labs v Melbourne získal prestižní grant ve výši přibližně 600 000 AUD od National Intelligence and Security Discovery Research Grants Program.

Snaží se pěstovat mozkové buňky na křemíkových čipech

Tento transformativní projekt si klade za cíl vypěstovat lidské mozkové buňky na křemíkových čipech a vytvořit tak pozoruhodné schopnosti v oblasti strojového učení. Ústřední bod studie se točí kolem pěstování přibližně 800 000 živých mozkových buněk na křemíkových čipech, což umožňuje výzkumníkům „učit“ tyto buňky plnit cílené úkoly.

Nová studie vychází z loňského úspěchu, kdy se mozkové buňky naučily hrát jednoduchou počítačovou hru Pong, a přitáhla celosvětovou pozornost, což znamená významný milník ve výzkumu týmu. Docent Razi vysvětlil, že integrace mozkových buněk vypěstovaných v laboratoři s křemíkovými čipy „slučuje oblasti umělé inteligence a syntetické biologie za účelem vytvoření programovatelných biologických počítačových platforem“.

„Tato nová technologická schopnost v budoucnu může nakonec překonat výkon stávajícího hardwaru na čistě křemíkové bázi,“ dodal.

Budoucnost strojové inteligence

Průlom výzkumného programu spočívá v jeho zaměření na „neustálé celoživotní učení“ – schopnost, kterou stávající systémy umělé inteligence postrádají. Schopnost učit se po celý život stroje, osvojovat si nové dovednosti, aniž bychom zapomínali na staré, přizpůsobovat se těmto změnám a aplikovat dříve naučené znalosti na nové úkoly, a to vše při zachování výpočetního výkonu, paměti a energie, to je změna hra budoucnosti strojové inteligence.

Tradiční umělá inteligence trpí „katastrofickým zapomínáním“, což je fenomén, kdy při vystavení novým datům přepíše dříve naučené informace. To je v příkrém rozporu s lidským mozkem, který vyniká v neustálém celoživotním učení, které nám umožňuje přizpůsobovat se a učit se novým dovednostem po celý život. Tato nová generace aplikací strojového učení – samořídící auta, autonomní drony, doručovací roboti a inteligentní nositelná zařízení – vyžaduje jiný druh inteligence, který se může neustále vyvíjet a učit se.

K TÉMATU  Recenze SONY BDP-S380: Jednoduše základní Blu-ray přehrávač

Odhalení tajemství celoživotního učení

Srdcem projektu je systém DishBrain – inovativní laboratorní miska, kde se pěstují lidské mozkové buňky. Výzkumný tým si klade za cíl získat hlubší porozumění biologickým mechanismům, které jsou základem celoživotního kontinuálního učení, a vytvořit pokročilejší stroje umělé inteligence s pozoruhodnými schopnostmi prostřednictvím replikace těchto mechanismů.

„Tento grant využijeme k vývoji lepších strojů AI, které replikují kapacitu učení těchto biologických neuronových sítí. To nám pomůže rozšířit kapacitu hardwaru a metod do bodu, kdy se stanou životaschopnou náhradou za výpočetní techniku in silico,“ dodal docent Razi.

Dopad tohoto výzkumu by mohl poskytnout Austrálii významnou strategickou výhodu v různých průmyslových odvětvích a posunout zemi do čela revoluce AI. Projekt je jedním z těch, které vyvolávají etickou otázku, protože jsou přeci jen používány lidské mozkové buňky.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Spolu s Halloweenem (resp. v USA po Dni díkůvzdání) nás již několik dní prodejci atakují nabídkami na tzv. Black Friday, prodejní akci importovanou s již zmíněným svátkem z USA. Každý někdy podlehne a koupí věc, kterou nepotřebuje. Zalíbila ss Ferrari PowerBank Soft Rubber 5000 mAh Black. Záložní kapesní baterie jako každá jiná, pouze vybavená logem Ferrari. Za cenu prý o 40 % nižší, nekupte to. :o)
Po takřka nezničitelné AData D16750 se dnes podívejme na méně odolný a levnější model powerbanky od stejného výrobce, který nabídne krytí „pouze“ IP54 a kapacitu 8 000 mAh. Čím naopak vyčnívá, je 18 diod se čtyřmi módy svícení. Na táboření tak může být velmi užitečným pomocníkem.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek