Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

Jaké bylo setkání Windows 10 devices v Brně?

15. 03. 2016

15. 03. 2016

Ve čtvrtek se v Brně konala akce, kde Microsoft představoval svým obchodním partnerům výhody samotných Windows 10 a výrobci prezentovali svá portfolia. Podařilo se nám akce zúčastnit, rádi proto nabídneme krátké resumé.

Během přednášek sdělili zástupci Microsoftu, že loni zaznamenal trh s PC v naší vlasti pokles několik desítek procent. Navíc v ČR 1/3 obyvatel vlastní PC starší 4 let, proto očekávají koncem roku nárůst i v souvislosti s rozmachem zařízení s Windows 10. Zejména oblíbené konvertibilní tablety „2 v 1“ rostou na úkor klasických notebooků, byť zpočátku lidé chtějí spíše klasiku. Pro ilustraci uveďme několik čísel:

  • o notebooku uvažuje 41 % zákazníků a nakonec si jej koupí 13 %;
  • o „2 v 1“ stojí zprvu pouze 16 %, ale po předvedení v demo skladech je koupí až 35 % lidí.

TIP: Windows 10 nabídnou předinstalované komerční hry a 6 různých verzí

Ale zpět k Windows 10, kde jsme se dozvěděli odpovědi na různé více či méně banální otázky, které třeba zajímají i vás:

  • Bezplatný upgrade opravdu potrvá do 29.7., po té by měl být nějakou formou zpoplatněn. Pokud nicméně své zařízení upgradujete do té doby, pak se klidně vraťte k „Sedmičkám“ či 8.1 a Windows 10 již bude moci na své PC dát kdykoliv po tomto datu stále zdarma, protože se s ním program spáruje.
  • Windows 10 jsou poslední číslovanou verzí operačního systému z Redmondu, dále půjde jen o jejich updatování zdarma, nikoliv o nové systémy a jádra – to v duchu filozofie: Windows jako služba. Takže nečekejme Windows 11 apod. Systém se bude vyvíjet evoluční cestou, nikoliv skokově.
  • Windows 10 mají být jedinou platformou pro všechny typy zařízeni od mobilů, po profesionální počítače. Takže mobilní aplikaci nainstalujete s přehledem i na notebook a naopak.
  • Proč zdarma? Microsoft se asi poučil a chce vydělávat na aplikacích zejména v oblasti středních a velkých firem, nikoliv na samotných Windows, protože OEM trh klesá, jak jsme psali výše.
  • Jedinou podporovanou verzí Internet Exploreru po 12. lednu 2016 zůstává jen IE 11, zbytek už prostě dosloužil. Dále bude MS pracovat a vyvíjet hlavně Edge.
K TÉMATU  V prodeji osmičková řada LCD TV Samsung

Co jsme viděli na stáncích?

Mně osobně zajímal zejména stánek Umaxu, kde byly prezentovány zařízení Umax 9Wi, Umax 10Wi Pro a Umax 11Wi Pro, kde číslice znamená úhlopříčku. Minimálně na první dvě se jistě koukneme v recenzi, první již testujeme. A opravdu se dočkal vylepšení – uchycení je řešeno magnety, nikoliv „zacvakáváním“ a displej lze otočit o 180 stupňů a přiklopit, takže nemusíte řešit, co s klávesnicí. Druhé dva větší modely pak budou již osazeny novějšími Atomy „Cherry Trail“ řady x5-Z8300. Nejde o horkou novinku, ale hodí se.

Mimochodem věděli jste, že i číslování Atomů bude zrcadlit klasické Core procesory? Tj. bude x3, x5 a x7 dle výkonnosti a třídy.

Jinou zajímavostí bylo např. Lenovo ThinkPad X1 Carbon, opravdu lehký a tenký profesionální notebook, který známe z CESu. Ale proč zbytečně popisovat již popsané?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

VisionBooků začíná být na trhu podobně jako modelů BMW řady 3, v oněch přídomcích by se jeden pomalu ztratil. Vězte tedy, že 14Wa se objevila vcelku nedávno, s původní 14Wi nemá pranic společného, u Umax nahradil cloudbookem 14Wi-S. Námi testovaný notebook (ano, notebook) má jiný procesor, více RAM a v neposlední řadě místo na pevný disk (zároveň 32 GB eMMC) a RJ45. Mohli bychom říci, že tak tvoří mezičlánek mezi cloubookem a notebookem. Pojďme zjistit čemu se blíží víc?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek