Pondělí , 15. 04. 2024

Anastázie

Jaké bylo setkání Windows 10 devices v Brně?

15. 03. 2016

15. 03. 2016

Ve čtvrtek se v Brně konala akce, kde Microsoft představoval svým obchodním partnerům výhody samotných Windows 10 a výrobci prezentovali svá portfolia. Podařilo se nám akce zúčastnit, rádi proto nabídneme krátké resumé.

Během přednášek sdělili zástupci Microsoftu, že loni zaznamenal trh s PC v naší vlasti pokles několik desítek procent. Navíc v ČR 1/3 obyvatel vlastní PC starší 4 let, proto očekávají koncem roku nárůst i v souvislosti s rozmachem zařízení s Windows 10. Zejména oblíbené konvertibilní tablety „2 v 1“ rostou na úkor klasických notebooků, byť zpočátku lidé chtějí spíše klasiku. Pro ilustraci uveďme několik čísel:

  • o notebooku uvažuje 41 % zákazníků a nakonec si jej koupí 13 %;
  • o „2 v 1“ stojí zprvu pouze 16 %, ale po předvedení v demo skladech je koupí až 35 % lidí.

TIP: Windows 10 nabídnou předinstalované komerční hry a 6 různých verzí

Ale zpět k Windows 10, kde jsme se dozvěděli odpovědi na různé více či méně banální otázky, které třeba zajímají i vás:

  • Bezplatný upgrade opravdu potrvá do 29.7., po té by měl být nějakou formou zpoplatněn. Pokud nicméně své zařízení upgradujete do té doby, pak se klidně vraťte k „Sedmičkám“ či 8.1 a Windows 10 již bude moci na své PC dát kdykoliv po tomto datu stále zdarma, protože se s ním program spáruje.
  • Windows 10 jsou poslední číslovanou verzí operačního systému z Redmondu, dále půjde jen o jejich updatování zdarma, nikoliv o nové systémy a jádra – to v duchu filozofie: Windows jako služba. Takže nečekejme Windows 11 apod. Systém se bude vyvíjet evoluční cestou, nikoliv skokově.
  • Windows 10 mají být jedinou platformou pro všechny typy zařízeni od mobilů, po profesionální počítače. Takže mobilní aplikaci nainstalujete s přehledem i na notebook a naopak.
  • Proč zdarma? Microsoft se asi poučil a chce vydělávat na aplikacích zejména v oblasti středních a velkých firem, nikoliv na samotných Windows, protože OEM trh klesá, jak jsme psali výše.
  • Jedinou podporovanou verzí Internet Exploreru po 12. lednu 2016 zůstává jen IE 11, zbytek už prostě dosloužil. Dále bude MS pracovat a vyvíjet hlavně Edge.
K TÉMATU  Unoxing video reproduktorů Genesis Helium 300BT ARGB

Co jsme viděli na stáncích?

Mně osobně zajímal zejména stánek Umaxu, kde byly prezentovány zařízení Umax 9Wi, Umax 10Wi Pro a Umax 11Wi Pro, kde číslice znamená úhlopříčku. Minimálně na první dvě se jistě koukneme v recenzi, první již testujeme. A opravdu se dočkal vylepšení – uchycení je řešeno magnety, nikoliv „zacvakáváním“ a displej lze otočit o 180 stupňů a přiklopit, takže nemusíte řešit, co s klávesnicí. Druhé dva větší modely pak budou již osazeny novějšími Atomy „Cherry Trail“ řady x5-Z8300. Nejde o horkou novinku, ale hodí se.

Mimochodem věděli jste, že i číslování Atomů bude zrcadlit klasické Core procesory? Tj. bude x3, x5 a x7 dle výkonnosti a třídy.

Jinou zajímavostí bylo např. Lenovo ThinkPad X1 Carbon, opravdu lehký a tenký profesionální notebook, který známe z CESu. Ale proč zbytečně popisovat již popsané?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek.

Nepřehlédněte

I v dnešní době je hodně lidí, kteří telefonování za volantem řeší po staru – buď nevolají, nebo zvednou telefon k uchu, bezpečnost nebezpečnost, pokuta ne pokuta. Já jsem nějakou dobu toto řešil telefonem v držáku a hlasitým odposlechem. Levné, ale nepohodlné. Do doby, než na mě vykoukl testovaný produkt od BML doslova za pár korun…

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek