Pátek , 12. 07. 2024

Bořek

Recenze Pipo W4 – atomový stroj s Windows „za pár“

02. 12. 2014

02. 12. 2014

Slíbili jsme vám recenzi „prvního z levných“ a my sliby plníme. Maličké zařízení s plnohodnotnými Windows 8.1 a solidní výdrží baterie za přijatelnou cenu se ukázalo se svými klady i zápory.

TIP: Zázraky se dějí, Windows budou zdarma

 

Dobré šasi má své nedostatky

Tělo tabletu se povedlo, je pevné, nevrže a zadní vroubkovaná strana odolává otiskům prstů. Jde o jeden z nejlépe „slícovaných“ tablet, který jsem měl v ruce.

Plus pěkně zvýrazněný fotoaparát, umístěný na dobrém místě, ruka mu při focení nepřekáží. Velmi hloupě je umístěn mikrofon, který jsem si při natáčení videa zakryl dlaní tak dobře, že není slyšet ani hluk motorové pily či pád stromu. Jedinou možností bude natáčet videa s tabletem na výšku, anebo zvolit neergonomické hmaty.

Kvalita výsledných fotografií je průměrná v kontextu tabletů, takže špatná, nouzově může stačit. Počítejte s rapidně klesající kvalitou spolu s ubýváním světla.

Výhodou je pouze snadná regulovatelnost světlosti, plus pokud máte zapnutý foťák a tablet uspíte, po zapnutí se objeví okamžitě fotoaparát. To je velmi praktické.

 


Neúspěšná epizoda – UMPC

PAutor: Stuart Miles, www.freedigitalphotos.netokusy dostat desktopová Windows do kapesních počítačů tu již byly. Konkrétně již v roce 2006 představil Microsoft a Intel svoji vizi maličkých PC pod zkratkou UMPC (Ultra Mobile PC) pod kódovým názvem „Project Origami“, definovaných několika parametry:

 • 7palcový a menší dotykový displej s rozlišením 800 × 480,
 • hmotnost 500 g (což se nepodařilo),
 • výdrž okolo 8 hodin (v režimu spánku týden – nenaplněno),
 • operační systém Widows XP (později Vista),
 • cena 600 až 1 000 USD !!!

Prvními vlaštovkami byl Asus R2H, Samsung Q1 a Founder Mini-Note – vesměs byly vybaveny zpomalenými Celerony M ULV 900 MHz, zpomalenými čipsety s grafikou GMA900 (200 MHz), 512MB RAM a 1,8palcovými mechanickými disky. Výkon byl nízký, výdrž byla nízká též (asi 2 až 3 hodiny), naproti tomu cena kolem 20 000 Kč neoslnila. Později je nahradily a popularitou zcela zastínily netbooky. Cirka po 8 letech tu najednou podobnou věc máme za zlomek ceny.

Samsung Q1 Ultra UMPC, commons.wikimedia.org

(Zdroje: Microsoft, Diit.cz 1 a 2)


 

Výkonem neohromí, vydrží potěší

 

  Pipo W4
LCD 8 palců, 1 280 × 800, IPS
Procesor Intel Atom Processor Z3735G
4 jádra, 500 MHz až 1,83 GHz
22 nm, TDP 2,2 W
RAM 1 GB DDR3-1333
Integrované grafické jádro Intel HD Graphics
4 shadery, 311 MHz až 646 MHz
Pevný disk 16 GB
Čtečka paměťových karet micro SDHC (až 32 GB)
Konektivita Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0
Zvuk mono reproduktor
Porty micro HDMI, micro USB, výstup na sluchátka
Kamery vpředu 0,3 Mpix, vzadu 2 MPix
Další výbava G-Senzor, MS Office 365 (je rok)
Akumulátor 4 500 mAh
Hmotnost tabletu 377 g
Hmotnost adaptéru 105 g
OS Windows 8.1 with Bing (32 bitů)
Doporučená cena (s DPH) 3 490 Kč
Záruka 2 roky
K TÉMATU  Recenze Sony a6000 – bezzrcadlovka nejvyšší jakosti

Výkon je malý, zde ní třeba dlouze polemizovat .Nicméně procesor Atom Z3735G není nepoužitelný, je výkonnější, než ten v mém několik let starém notebooku – viz dřívější recenze HP. A ten mi při tom plně stačí.

Co tablet „zabíjí“, jsou dvě věci:

 • 1 GB RAM (resp. 964 MB),
 • pouhých 16 GB úložného prostoru!

Pravý obrázek ukazuje, kolik zabírá systém Windows 8.1 po několika aktualizacích.

Ano, 16 GB je pro Windows 8.1 málo, málo, málo! Zaplní se opravdu bleskurychle pouze aktualizacemi. Ubývá vám tak místo pro vyrovnávací paměť na „disku“, které je vzhledem k nedostatku RAM nutné a dochází k nevyhnutelnému zpomalení. Bez přídavné minimálně 16GB karty se tak neobejdete (pro pozdější prostou instalaci programů), nezdráhal bych se při tom sáhnout ani po 32 GB a v budoucnu by mě jistě mrzelo, že čtečka nezvládne větší kapacity.

Výsledky testů Pipo W8
3DMark
3DMark 05 2371
CPU skóre 6978
3DMark
Ice Storm 13189
Cloud Gate 965
Sky Driver 364
PCMark 08
Conventional 1048
Výdrž akumulátorů
Nezatížen s Wi-Fi 9 h 30 min.
HD film 1080p bez Wi-Fi 5 h

Naopak dobrá je výdrž akumulátoru. Zde nemám výhrad, čekal jsem méně – kombinace 4500mAh akumulátoru a procesoru s TDP pouhých 2,5 W se osvědčila, přičemž většinu času procesor stejně nepoběží na maximální frekvenci. Navíc ji lze velmi ovlivnit snížením jasu obrazovky, která je čitelná i u minimálních hodnot.

 

Je to, nebo není král?

Nyní se nabízí otázka, k čemu Pipo W4 může být vlastně užitečné? Musíte mít na paměti, že kupujete základní tablet. Ano, za 3 500 Kč i méně pořídíte tablet s Androidem se slušnou výbavou včetně GPS, 3G apod. Vy jste se ale rozhodli pro tablet vybavený procesorem Intel a Windows, a proto čekejte pouze základní funkcionalitu, která odpovídá de facto klasickým notebookům – pomiňme nyní výše zmíněné slabůstky.

Sám si dokáži představit využití tabletu pro studenta, který nechce nosit notebook či na nej nemá peníze. Přikoupí obal s klávesnicí a má titěrný notebook s legálními Windows i MS Office 365 (ty pouze s předplacenou licencí na rok) – já osobně preferuji OpenOffice. Doma připojí přes USB hub klávesnici, myš a externí disk, k tomu starší monitor přes HDMI (věřím, že ti odvážnější se obejdou i bez něj) a má při troše nadsázky pracovní desktop par excellence.

Vím, žádná hitparáda, ale… …co bych za něco takového na VŠ (nedej bože na SŠ) dal? Můj první notebook stál nový 36 000 Kč (to si nemohl dovolit každý), vážil 3 kg a vydržel odhadem 1,5 hodiny (Ni-Mh akumulátor „odešel“ asi po půl roce). Wi-Fi neexistovala a nevytáčený internet byl v plenkách.

K TÉMATU  Žádné překvapení: Sencor SDV 7111

Pipo W4 je 10krát levnější, má 4krát více jader, 8krát více RAM, rozhodně je několikanásobně výkonnější, váží 10× méně. Pouze to datové úložiště má o 4 GB menší, což samo o sobě vnímám jako důkaz jeho naprosté nedostatečnosti.

 

Fotogalerie

 

Čím zaujal?

 • Pevné šasi a slušná výdrž akumulátoru.
 • Dobrý displej s vysokým rozlišením, jasem i pozorovacími úhly.
 • V ceně kupujete i licence na legální Windows 8.1 a MS Office 365 (ty pouze na rok), což zařízení psychologicky „zlevňuje“. Nejsme zvyklí, že Windows jsou zdarma, i když v tomto případě tomu tak je.
 • Dokáži si jej snáze představit coby alternativní pracovní nástroj, který disponuje větší užitnou hodnotou a kompatibilitou s okolím oproti Androidu. Oproti zařízením vybaveným Andoidem mi stále připadá vhodnější na kancelářskou práci. Android vnímám stále jako operační systém pro zábavu, což, nepopírám, může být způsobeno mým letitým užíváním operačních systémů od Microsoftu a zvykem. Rozhodně v tom asi nebudu sám.

 

Čím nezaujal?

 • První a nejzásadnější slabinou je malý úložný prostor, protože 16 GB je pro Windows 8.1 zkrátka málo – už benchmarky jsem musel instalovat na mikro SD kartu a nechci si představit, jak to bude s tabletem vypadat po půl roce užívání nezkušeným uživatelem. Tato skutečnost je z mého pohledu velmi zásadní a každý by si před koupí měl velmi pečlivě zvážit, zda-li mu maximálních 38 GB úložného prostoru stačí – to už počítám i mikro SD kartu, jejíž cenu je nutno též zohlednit.
 • Tablet se dlouho zapíná – tlačítko se musí dlouho držet, než Pipo W4 začne bootovat.
 • Klávesnice na obrazovce nevyjíždí a neschovává se automaticky jako u Androidu, což je otravné. Zapínat a vypínat ji musíte ručně a navíc často překrývá místo, kam píšete, takže to nevidíte. „Neodhrne“ obrazovku jako u Androidu.

 • Některé ikony apod. jsou vzhledem k rozlišení a velikosti obrazovky opravdu malé a těžko se na ně trefuje prstem. Celkově jsem si na ovládání Windows pouze dotykovou obrazovkou musel zvykat – v tomto případě dává grafické rozhraní Metro větší smysl, něž tomu je u běžného notebooku, kde je okamžitě vypínám, resp. instaluji doplňkové aplikace pro klasickou nabídku Start.
 • Tablet nelze k jinému PC připojit jako externí paměťové médium, jako to umí Android.
 • Pouze průměrný fotoaparát s nízkým rozlišením a zcela nevhodně umístěný mikrofon!

 

Aktuální cena PiPO W4 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Zápory Klady
– 16 GB úložný prostor pro Windows 8.1 nestačí! + Kvalitní šasi
– Fotoaparát + Výdrž akumulátoru
– Nevhodně umístěný mikrofon + Nízká cena (zahrnuje i licenci Office 365 na 1 rok)

Za zapůjčení Pipo W4 děkujeme společnosti 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nabízí parametry spíše průměrné jako plné HD při 60 FPS, nechybí Wi-Fi či dálkové ovládání, vlastnosti dnes již nižší střední třídy akčních kamer. Sem i cenou bez koruny 2 000 Kč zapadá. Neztratí se v konkurenci? Niceboy Vega je hodně levná, Vega 5 Pop má dotykový displej, ale proč recenzujeme kameru, která není úplnou novinkou a ničím nevyčnívá? Proč ne.
K myšlence otestovat TrekStor SurfTab twin 11.6 nás přivedly dvě skutečnosti, v poslední době jej lze na internetu zakoupit za velmi atraktivní cenu a uživatelské recenze tohoto notebooku německé značky vyznívají velmi rozporuplně. Proč ale, když za dané peníze nabízí vcelku atraktivní konfiguraci jako displej s vysokým rozlišením, osvědčený procesor Intel Atom x5 či dostatek USB portů? Kde je zakopán pes?
Niceboy voděodolné reproduktory umí, o tom jsme se již několikrát přesvědčili (např. první Raze nebo Raze 2 Twins). Dnes rozbalíme novinku Raze 4 Origin, která chce kromě krytí IP67 oslovit také výkonem 20 W a výdrží kolem 20 hodin a FM rádiem s integrovanou anténou. Nic z toho nezní špatně, tak uvidíme v recenzi.
Na myšlenku vyzkoušet si výkonnou víceportovou USB nabíječku mě přivedly dvě skutečnosti, na stole se i začaly množit věci, čekající na nabití, a koupě hybridního tabletu s Atomem, který je nabíjen prostřednictvím USB. Hledal jsem alternativu k přehřívající se 2A nabíječce dodané s počítačem.
Opět se dostáváme k novince z dílen Umaxu (řečeno s nadhledem). Prostě tu máme nový cloudbook, který se pyšní 13,3palovým IPS displejem s plným HD rozlišením. V době masové propagace 4K u čehokoliv působí vlastně velmi adekvátně. Je na čase posunout rozlišení u levných notebooků kupředu, což VisionBook 13Wa dělá. Na takto levný stroj to není málo, dokáže vás motivovat ke koupi?
Niceboy RAZE 2 twins se nebojí originality a inovativního přístupu. Navíc opět nabízí ochranu proti vodě IPx7. RAZE 2 twins tvoří dva menší reproduktory s možností pevného fyzického spojení a ještě překrytí ochrannou gumou, která dodá potřebný styl a základní odolnost při pádu. Každý nabízí výkon 12 W, propojeny jsou navzájem technologií True Wireless a k počítači či mobilu se připojí prostřednictvím Bluetooth 4.2.

Nepřehlédněte

Dnes testovaným zařízením se výrobce snaží nabídnout duchovního nástupce, resp. klon, dříve uvedených zařízení typu 2 v 1 - stejně velkého VisionBooku 11Wa a menšího 10Wi-S. Od každého si bere něco, vždy vlastním způsobem. Chce být zcela novým a neokoukaným modelem v nabídce Umaxu. To se mu dozajista daří...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek