Středa , 24. 07. 2024

Libor

Recenze DVD Biostek PDX-950U: šikovný spolupasažér

20. 03. 2007


Lidé jsou ze své podstaty cestovatelé. Neustále a čím dál více se přesunují ze vzdálenějších a vzdálenějších bodů A do bodů B kdesi v dálavách. A lidé se také ze své podstaty neradi nudí. Kombinací obojího vznikají čím dál populárnější přenosná zábavná zařízení typu DVD přehrávače Biostek PDX-950U.

Černý gumídek

Už letmým pohledem do modravé krabice musí být každému jasné, že výrobce přibalil vše, co budeme na cesty potřebovat. Kromě obligátních adaptérů na 230V a do auta, baterie, sluchátek, A/V kabeláže a dálkového ovladače je přítomna i brašna. Tu si člověk i u některých dražších přístrojů často musí koupit dodatečně. Brašna navíc plní i funkci uchycení na opěrku hlavy v autě.


Vše potřebné v jedné brašně

Samotný přístroj notebookové rozevírací koncepce svou konstrukcí nevybočuje mezi desítkami podobných zařízení na trhu. Standardní sedmipalcový LCD zobrazovač, seshora plněná mechanika DVD a čtrnáct základních obslužných tlačítek. Výrobce se naštěstí rozhodl přece jen trochu vybočit a kromě toho, že přidal USB 1.1. port a čtečku SD/MMC/MS karet, zvolil slušivý černý pogumovaný povrch, který je odolný proti drobným škrábancům. Vrstva gumy je ale tenká a i přes ni časem na rozích prosvitne černý plast.


Po záplavě stříbrných přístrojů černé provedení potěší

Rozžehněme body!

Displej úhlopříčky 18cm s běžným rozlišením 1440×234 bodů (předpokládám, že při poctivém přepočítání bychom místo 1440 napočítali obvyklých 440 bodů) ničím nepřekvapí. Podobné displeje používají prakticky všichni čínští výrobci. Podsvícení není zcela rovnoměrné, rastr je hrubší, ale na 7’’ postačuje. Barevné podání je dobré, jen černá je i přes četné možnosti korekce obrazu nepřesvědčivá (což je obecný problém LCD i dražších přístrojů). Zato boční úhly pohledu si zaslouží pochvalu, a to jak v horizontální, tak i vertikální rovině.


Všechny konektory jsou pohromadě na pravém boku

O zvukovou kulisu se snaží postarat malinké stereo reproduktory a i přes svoje vrozené proporční a výkonové (2x1W) hendikepy se o to snaží vcelku dobře. Lepší poslech zajistí až připojení sluchátek. V balení jsou jedny levné špunty s průměrným zvukem. Ty dobře drží v uších (asi jak koho). K dispozici je i druhý konektor pro vedle sedícího posluchače. Otočný potenciometr hlasitosti jde poněkud ztuha, což zřejmě po “záběhu“ zmizne. Přístroj zvládá dekódovat jak Dolby Digital, tak i DTS zvukové stopy, což opět není zcela samozřejmé.

K TÉMATU  AB CryptoBox 550 HD: Satelitní přijímač, který zvládne i základní multimédia

Vláda nad pocestným

Většina potřebných základních funkcí včetně vstupu do OSD menu je dostupná i bez použití dálkového ovladače, bohužel chybí tlačítka (nebo spíš softwarové zapřažení přítomných tlačítek) pro jakékoliv přetáčení nebo přeskakování kapitol.

Dálkový ovladač patří mezi levnými přenosnými DVD přehrávači k lepším kouskům. Všechny tlačítka placičky jsou sice stejně velká, ale alespoň barevně odlišená, celkem velká a dobře se mačkají. Z jeho výkonu, směrové citlivosti a délky dosahu (cca 9m nebylo limitem ovladače, ale testovací místnosti!!!) by si mohla (a měla) většina levných ovladačů vzít dobrý příklad.


Na první pohled ošklivý, ale dobře fungující ovladač

Přístroj je kompletně lokalizován do českého jazyka a i tištěný manuál je na dobré úrovni, takže ovládání nebude činit nikomu žádný větší problém. Funkce jsou rozděleny logicky a jejich osvojení netrvá dlouho.


Čestina je již přednastavena

Popojedem

Přehrávač sice můžeme klidně používat se síťovým adaptérem doma, ale na to si ho primárně koupí asi málokdo. Takže hurá do terénu. V balení je celkem rozměrná Ni-MH baterie zaklapnutelná do těla přehrávače zezadu. Určitě by přehrávači slušel kompaktnější a lehčí Li-ion nebo Li-pol článek, ale to by výrobu asi prodražilo. Baterie se dá nabíjet i zvlášť (cca 5-6hodin). Její výdrž při kombinovaném provozu půl na půl, to je přehrávání videa z DVD a z USB, po celou dobu se zapnutým displejem, je obstojných 180minut (udávaná spotřeba přehrávače je 18W).


Pohled ze zadního sedadla

Zvláště pro zabavení nezbedných ratolestí (raději jen jedné) při dlouhých cestách autem se hodí jeho instalace na opěrku předního sedadla. Přístroj se musí nasoukat nejdříve pod gumu v brašně, což není vůbec jednoduchá záležitost a dost možná právě při této snaze se rohy nejvíc podřou o zip. Postup není zobrazen nikde v manuálu, takže přichází na řadu metoda pokus-omyl. Celá brašna se pak přikurtuje popruhem k opěrce a napájení do 12V cigaretového konektoru. Přehrávač má vcelku odolný anti-shock systém a ani výmoly českých silnic ho nerozhází. Sedmipalcová obrazovka, i když má dobrý boční úhel pohledu, není pro sledování pořadu spolucestujícího z vedlejšího sedadla vzhledem ke svým rozměrům moc použitelná.


Přístroj poněkud trčí do prostoru, ale dobře se ovládá

Přechroustá víc než chroust

Mechanika bez odmlouvání přehrává všechny běžné lisované i vypalované formáty jak CD, tak DVD (neumí jen DVD-R DL), přitom si trochu ševelí, ale i mírná hlasitost přehrávání zvuk mechaniky překryje. Výrobce měl též šťastnou ruku při výběru řídícího čipu, protože zvolil osvědčený mediální čip Mediatek 1389, kterému jsme se na našem webu už hodně věnovali. Jeho výhodou je rychlost, výkon a výborná mediální podpora limitovaná vždy jen schopností a vůlí výrobce ten který formát přidat do firmware. Takže kromě standardu v podobě MP3, WMA, JPEG, OGG Vorbis přehraje i rozsáhlé množství DivX a Xvid kodeků včetně DivX Pro, QPEL a GMC. Samozřejmostí jsou české titulky SUB, TXT a SRT stejného názvu, které jsou vykreslovány ve třech řádcích a i na malém displeji jsou dobře čitelné. Obrázky se načítají rychle a to i ty větší, stejně jakou u všech MTK přístrojů je k dispozici několik režimů slideshow a lupa.


Titulky se dělí krkolomě, ale zobrazí se všechny

Vzhledem k přítomnosti čtečky karet, dá se využít i pro čerstvé náhledy fotek z digitálu. Stejně tak lze připojit digitální fotoaparát (pokud podporuje mass storage) nebo flashdisk i přímo k USB. Data z obou paměťových vstupů se načítají bleskově, přehrávat z nich můžete i DivX s titulky a u USB rozhraní ani čtečky jsem nezaznamenal problémy s kompatibilitou s nějakým připojeným zařízením (což stoprocentní kompatibilitu ale určitě nezaručuje:-)). Neměl jsem bohužel možnost vyzkoušet externí HDD, který bývá často problematický.


Adresářová struktura jde u MTK čipu vždy snadno procházet

A když už zradí připojení fotoaparátu i přes USB, pořád je tu ještě možnost napojit přímo přes cinch A/V vstup (pozn.: konektor na kabelu přehrávače je také samec, takže budete potřebovat cinch spojku). Ten lze samozřejmě přepnout na výstup a použít přístroj jako přehrávač k velké obrazovce. Není přítomný pouze digitální koaxiální výstup.

K TÉMATU  Sony SDXC SF64UZ – paměťová karta pro 4K video

Jedničkář

Nerad bych, aby tento článek vyzněl jako placená inzerce (protože ještě nepřišla platba od výrobce:-)), ale musím dát za pravdu recenzím v tištěných médiích. Biostek PDX-950 je vskutku překvapivě povedený přístroj a je doslova černým koněm srovnávacích testů. S přijatelnou cenou danou čínským původem trumfne v užitné hodnotě i renomované výrobce. Škoda jen té zastaralé Ni-MH baterie a drobností v obsluze. Určitě by se také hodil vyšší model s větším 9,2’’ displejem a vyšším rozlišením, který výrobce zatím nenabízí. Ale nechme se překvapit.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

VisionBooků začíná být na trhu podobně jako modelů BMW řady 3, v oněch přídomcích by se jeden pomalu ztratil. Vězte tedy, že 14Wa se objevila vcelku nedávno, s původní 14Wi nemá pranic společného, u Umax nahradil cloudbookem 14Wi-S. Námi testovaný notebook (ano, notebook) má jiný procesor, více RAM a v neposlední řadě místo na pevný disk (zároveň 32 GB eMMC) a RJ45. Mohli bychom říci, že tak tvoří mezičlánek mezi cloubookem a notebookem. Pojďme zjistit čemu se blíží víc?
O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.
Naos znamená posvátnou schránu pro sochy bohů. Co tím chce asi Lamax říci? Má přidomek evokovat nečekané schopnosti novinky? Modelové číslo X7.1 naopak naznačuje dílčí evoluci předchozí X7 Mira. Jak zní tedy odpověď? Nepůjde jen o evoluci, zjistíte záhy, protože přibylo nejen funkcí, ale též vybavení včetně dálkového ovladače a mnoho dalšího. Čekejme více, než byste tipovali, není to jen o dálkovém ovladači.
I v dnešní době je hodně lidí, kteří telefonování za volantem řeší po staru – buď nevolají, nebo zvednou telefon k uchu, bezpečnost nebezpečnost, pokuta ne pokuta. Já jsem nějakou dobu toto řešil telefonem v držáku a hlasitým odposlechem. Levné, ale nepohodlné. Do doby, než na mě vykoukl testovaný produkt od BML doslova za pár korun…

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek