Čtvrtek , 18. 04. 2024

Valérie

22 Wattů do HTPC od AMD

11. 12. 2008

Pro stavbu méně výkonných, ale o to úspornějších HTPC, se nabízejí nové možnosti. Například dvoujádrový procesor AMD X2 3250e s maximální spotřebou 22 W a mini-ITX deska na platformě nVidia GeForce 8200.

Athlon X2 3250e je založen na jádře Brisbane, běží na frekvenci 1,5 GHz, disponuje 1 MB (2× 512 kB) L2 cache a je určen pro socket AM2. Maximální spotřeba je 25 W, přičemž doposud jsme se v úsporné řadě procesorů AMD setkávali s hodnotou 45 W. Každopádně, zkušenější uživatelé si mohou raději koupit oblíbený Athlon X2 4850e a snížit jeho frekvenci a napětí na stejné hodnoty. Ve většině případů by s tím neměl být problém. Pokud ale víte, že vám postačí jen základní výkon, 3250e nebude špatnou volbou a ušetříte čas a nervy s pokusy. Nabízí se též otázka, zda není lepší stavět úsporná HTPC na procesorech Intel Atom. Zdá se, že určitě není. Atomy seženete v balení často i s deskou za cenu okolo 1500 korun. Jejich výkon je ale podstatně nižší, než u klasických procesorů (jako je 3250e). Ano, spotřeba Atomu je asi 3x nižší. Problém je, že pro Atom tu nejsou právě ideální desky pro HTPC a když už, tak jsou postavené na velmi nepovedené čipové sadě, která je extrémně energeticky neúsporná. Misky vah se tak vyrovnávají. Zmiňovaný Athlon 3250e může vhodně doplnit například nová deska od Zotacu – GeForce 8200-ITX WiFi. Nabízí čtyři SATA 3.0 Gb/s porty s podporou RAID, dva DIMM sloty pro operační paměti DDR2-1066 (až 8 GB) a jeden PCI Express ×1 slot. Mezi integrované komponenty patří zmíněná grafická karta GeForce 8200, gigabitový ethernet, WiFi či šestikanálový zvukový čip. Dále šest USB 2.0 portů (další čtyři externě) a monitor či televizi můžete připojit přes D-sub, DVI a pomocí adaptéru také přes HDMI.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mám foťák a k němu popruh na krk (rameno). Ten popruh se přidělává na pevno běžně přímo do oček na přístroji. Potom na něm často překáží a my se s ním různě potýkáme, abychom jej dali tak, aby nepřekážel. Zkusme s tím něco udělat...

AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

Testovaný reproduktor míří do vašich domovů spíše než na cesty, venkovní párty či grilovačky, které Češi milují. Výrobce to naznačuje názvem, který nás nenechá na pochybách, že nejde o klasický přenosný reproduktor, který budete denně s sebou nosit na hřiště, byť mobility se zcela vzdát nechce. Výkon 20 W již zavdává na kvalitní zážitek z (mobilní) domácí hudby.

Routerů naleznete na trhu celou řadu (od levných po drahé). Archer C1200 patří k těm dražším, cenu však ospravedlňují jeho schopnosti, které jej řadí do třídy high-endu. Kromě běžných věcí umí vytvořit síťový disk z USB nebo síťovou tiskárnu ze zcela obyčejné a oddělit několik sítí – rychlou 300 Mbit/s a rychlejší 800 Mbit/s. Zde hledejme základ názvu AC1200 – v teoretické přenosové rychlosti 1200 Mbit/s.

Opět se dostáváme k novince z dílen Umaxu (řečeno s nadhledem). Prostě tu máme nový cloudbook, který se pyšní 13,3palovým IPS displejem s plným HD rozlišením. V době masové propagace 4K u čehokoliv působí vlastně velmi adekvátně. Je na čase posunout rozlišení u levných notebooků kupředu, což VisionBook 13Wa dělá. Na takto levný stroj to není málo, dokáže vás motivovat ke koupi?

Nepřehlédněte

Tradiční americká firma Motorola se v roce 2011 rozdělila na dvě části. Divizi, která má na starost vývoj a výrobu mobilních zařízení (Motorola Mobility) v roce 2014 koupila firma Lenovo. Nyní, po cca 2 letech reorganizace, přichází na český trh značka Moto.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek