Čtvrtek , 18. 04. 2024

Valérie

Je lepší klávesnice s numerickými klávesami nebo bez nich?

28. 03. 2024

28. 03. 2024

Malé klávesnice jsou opět v módě a to z dobrého důvodu. Jsou minimalistické, mobilní a uvolňují cenné místo pro vaši myš. První částí, která se odřízne a vytvoří malou klávesnici, je numerická klávesnice, ale je to opravdu dobrý nápad?

Proč byste mohli chtít číselný blok

Číselná klávesnice, známá také jako numerická klávesnice, je neocenitelným přínosem pro každého, kdo hodně pracuje s čísly. Pokud pracujete v tabulkách nebo provádíte jakoukoli formu výpočtů a zadávání dat, potřebujete číselnou klávesnici. Psaní čísel je mnohem jednodušší a rychlejší, protože obdélníkové rozvržení je mnohem intuitivnější než číselná řada.

Čísla na numerické klávesnici jsou v mřížce 3 x 3, s nulou vlevo dole a běžnými symboly kolem čísel. Při psaní čísel to vyžaduje dohady. Nemusíte se dívat dolů, abyste viděli, zda mačkáte šestku nebo sedmičku; každé číslo je v jasně definovaném směru. Ještě lepší je, že některé numerické klávesnice mají dokonce malý hrbolek na pětce, který vám pomůže najít tlačítka, aniž byste se museli dívat dolů.

Dalším případem použití numerické klávesnice jsou hry. Hry jako Arma a dokonce Grand Theft Auto využívají numerickou klávesnici pro další ovládací prvky, ale můžete ji také použít pro vlastní makra a vazby. Je pravda, že sundat ruku z myši, abyste ji mohli používat, není zrovna intuitivní, ale pokud hrajete oběma rukama na klávesnici nebo na rozdělené obrazovce, oceníte klávesy navíc. V závodních hrách můžete dokonce změnit přiřazení kláves se šipkami k numerické klávesnici a použít klávesu 0 pro ruční brzdu.

Argumenty proti numerickým blokům

Hlavním argumentem proti numerickým blokům je ergonomie. Doprostřed stolu můžete umístit malou klávesnici, aniž byste obětovali prostor pro myš, takže vaše pravá ruka může být v pohodlnější poloze pro přechody mezi myší a psaním oběma rukama. Vzhledem k tomu, že na našich klávesnicích již máme číselný řádek, můžete argumentovat tím, že číselné bloky jsou nadbytečné. Pokud hodně nepracujete s čísly, numerickou klávesnici pravděpodobně používáte jen zřídka.

K TÉMATU  Plazma versus LCD - nehorázná mystifikace

Hráči, kteří hrají střílečky z pohledu první osoby a používají nastavení s nízkou citlivostí, mají zvláštní druh nenávisti k numerickým blokům. I s velkou podložkou pod myš je snadné srazit myš do klávesnice a přijít o snadné zabití. Pokud máte kovovou klávesnici s ostrými hranami, jako je můj Corsair K70, můžete si dokonce rychlým švihnutím poranit palec. Dalším argumentem je přenositelnost. Klávesnice bez numerických bloků jsou výrazně kratší a snáze se přenášejí. Malé klávesnice jsou perfektním společníkem na cesty a samotné odstranění numerické klávesnice může ušetřit značné místo.

Klávesnice bez numerické klávesnice je známá jako tenkeyless design a může snížit velikost klávesnice asi o 15–20 %. Můžete být ještě menší, když získáte rozložení 75 % nebo 60 %, žádné z těchto rozložení klávesnice nemá numerickou klávesnici. Pokud potřebujete numerickou klávesnici pro práci, ale chcete se jí zbavit pro hraní her, měli byste místo toho silně zvážit odnímatelnou numerickou klávesnici. Pokud jste si již zakoupili klávesnici bez numerického bloku, můžete snadno najít samostatné numerické bloky online.

Číselné bloky vzbuzují příliš mnoho nenávisti bez důvodu

Zdá se, že velká část herní komunity je silně proti numerickým blokům z důvodů, které byly uvedeny výše. Pokud hodně pracujete s čísly nebo potřebujete makro klávesy, numerické bloky jsou skutečně užitečné. Jakmile se s jeho používáním pohodlně seznámíte, zaznamenáte výrazný nárůst rychlosti a produktivity. Naopak, pokud často cestujete nebo prostě nikdy nepoužíváte numerickou klávesnici na své současné klávesnici, možná je čas ji zmenšit.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nepřehlédněte

Test powerbanky jsme vám dlouho nenabídli, při tom se rychle píší a práce s tím taky není tolik. :o) Ale vážně. Naposledy to byla snad odolná AData D16750 (resp. D8000L), kde jsme se více zaměřili na pokusy ji zničit. Slouží stále. Dnes tu máme obyčejnou za to kapacitně obrovskou P20100 za přijatelnou cenu. A to není jediný parametr, ve kterém předčila nezničitelného sourozence...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek