Neděle , 04. 06. 2023

Dalibor

nVidia Tegra: ideální multimediální cestovatel na obzoru

03. 03. 2009

Ideální mobilní multimediální přístroj není snadné najít. Můžete zvolit vychytralý telefon, mini notebook, PDA, specializované řešení jako Microsoft Zune a jiná. Jenže pokud chcete univerzálnější řešení, kromě kompromisů narazíte skoro vždy i na vysokou cenu. nVidia ale nyní přišla se základem pro levná a mimořádně schopná zařízení.

Nové čipy, které budou základem těchto produktů, kombinují procesor, grafickou jednotku i paměť do jednoho miniaturního (1,44 cm2) prvku s minimální spotřebou. Tegra u nejvýkonnější verze zvládne dekódovat h.264 video o Full HD kvalitě 1080p. Údajně jde o řešení 10x výkonnější a 10x úspornější, než aktuálně velmi populární Intel Atom (například obsažený v mini noteboocích Acer Aspire One ad.). Mluví se o spotřebě 1 W! Srovnání s Atomem ale není úplně fér, protože jde o jinou platformu (ARM versus x86).

Každopádně v mobilních zařízeních typu telefonů, ultrapřenosných počítačů, MID nebo čistě média přehrávačů včetně TV půjde o malou revoluci. Výrobce vypočítal (zatím ale v praxi neověřil), že bude možné s běžnou baterií poslouchat hudbu na jedno nabití až 130 hodin a přehrávání HD videa vydrží 24 hodin.

Úplně nejlepší zprávou je, že by mělo být možné vyrábět nové produkty s velmi příjemnou cenou začínající na 100 dolarech. Pokud tak vzniknou zařízení, která vydrží v chodu až desítky hodin na jedno nabití, budou mít slušný displej, širokou konektivitu, dobrý výkon a navíc cena zůstane přijatelně nízko, získají si jistě nejenom mne. Na druhou stranu, kolik takto nadšených zpráv už jsme slyšeli…

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Akční kamery nejsou novinkou, stejně tak model 420 od německého výrobce Rollei již na českém trhu nahradil novější 425, který se však liší jen několika parametry. Pro většinu lidí jde spíše jen o hračku pro teenagery, bližší zkušenost však prokáže, že toho umí mnohem víc. Nabízí dost i dospělým.

Nabízí parametry spíše průměrné jako plné HD při 60 FPS, nechybí Wi-Fi či dálkové ovládání, vlastnosti dnes již nižší střední třídy akčních kamer. Sem i cenou bez koruny 2 000 Kč zapadá. Neztratí se v konkurenci? Niceboy Vega je hodně levná, Vega 5 Pop má dotykový displej, ale proč recenzujeme kameru, která není úplnou novinkou a ničím nevyčnívá? Proč ne.
Dnes testovaným zařízením se výrobce snaží nabídnout duchovního nástupce, resp. klon, dříve uvedených zařízení typu 2 v 1 - stejně velkého VisionBooku 11Wa a menšího 10Wi-S. Od každého si bere něco, vždy vlastním způsobem. Chce být zcela novým a neokoukaným modelem v nabídce Umaxu. To se mu dozajista daří...
V brněnském sídle společnosti Zoner se v pondělí 4. 9. 2017 uskutečnila tisková konference, která představila poslední aktualizace ZPS X a byla i oslavou prvního roku prodeje programu formou předplatného. Nejvýznamnější novinky uvádíme v článku.
Notebook HP nám do redakce zavítal po dlouhé době, což kvitujeme s radostí. Nečekejte herní stroj, takové nás nezajímají, spíše oceňujeme něco univerzálnějšího jako testovaný model. Vůbec ale netvrdíme, že půjde o slaboučkého rachitika. Kupujete řádně vybavený stroj pro plnohodnotné domácí použití.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek