Úterý , 28. 11. 2023

René

nVidia Tegra: ideální multimediální cestovatel na obzoru

03. 03. 2009

Ideální mobilní multimediální přístroj není snadné najít. Můžete zvolit vychytralý telefon, mini notebook, PDA, specializované řešení jako Microsoft Zune a jiná. Jenže pokud chcete univerzálnější řešení, kromě kompromisů narazíte skoro vždy i na vysokou cenu. nVidia ale nyní přišla se základem pro levná a mimořádně schopná zařízení.

Nové čipy, které budou základem těchto produktů, kombinují procesor, grafickou jednotku i paměť do jednoho miniaturního (1,44 cm2) prvku s minimální spotřebou. Tegra u nejvýkonnější verze zvládne dekódovat h.264 video o Full HD kvalitě 1080p. Údajně jde o řešení 10x výkonnější a 10x úspornější, než aktuálně velmi populární Intel Atom (například obsažený v mini noteboocích Acer Aspire One ad.). Mluví se o spotřebě 1 W! Srovnání s Atomem ale není úplně fér, protože jde o jinou platformu (ARM versus x86).

Každopádně v mobilních zařízeních typu telefonů, ultrapřenosných počítačů, MID nebo čistě média přehrávačů včetně TV půjde o malou revoluci. Výrobce vypočítal (zatím ale v praxi neověřil), že bude možné s běžnou baterií poslouchat hudbu na jedno nabití až 130 hodin a přehrávání HD videa vydrží 24 hodin.

Úplně nejlepší zprávou je, že by mělo být možné vyrábět nové produkty s velmi příjemnou cenou začínající na 100 dolarech. Pokud tak vzniknou zařízení, která vydrží v chodu až desítky hodin na jedno nabití, budou mít slušný displej, širokou konektivitu, dobrý výkon a navíc cena zůstane přijatelně nízko, získají si jistě nejenom mne. Na druhou stranu, kolik takto nadšených zpráv už jsme slyšeli…

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Nepřehlédněte

Notebook HP nám do redakce zavítal po dlouhé době, což kvitujeme s radostí. Nečekejte herní stroj, takové nás nezajímají, spíše oceňujeme něco univerzálnějšího jako testovaný model. Vůbec ale netvrdíme, že půjde o slaboučkého rachitika. Kupujete řádně vybavený stroj pro plnohodnotné domácí použití.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek