Sobota , 13. 04. 2024

Aleš

Pořiďte si pod stromeček kvalitní televizor

30. 12. 2013

Pokud přemýšlíte, o jaký televizor napsat Ježíškovi a co by měl splňovat pro vaši spokojenost, v tomto článku se dozvíte více. Rovněž se zaměříme na porovnání jednotlivých typů televizorů a jejich plusy a mínusy.

Mezi základní typy televizorů v dnešní době patří LCD, LED a plazmové televize. A jaké jsou mezi nimi rozdíly?

LCD TV

Jedná se o nejrozšířenější typ monitorů a televizorů, který pro podsvícení používá studené katodové světlo (světelné trubice), což je zásadním rozdílem oproti LED televizoru. LCD televize je v podstatě technologicky stejná jako známý LCD monitor k počítači. Tento typ je poměrně levnou variantou televize vhodnou především do menších prostor. Na výběr máte ze široké škály rozměrů úhlopříček (od pěti až do 65 palců).

LED TV

Výrobní technologie je obdobná jako u LCD televize, ale liší se podsvícení, které je zajištěné pomocí LED diod. Dá se říci, že se jedná o jakýsi vývojový stupeň LCD televize. LED televizory mají rovnoměrně podsvícenou plochu obrazovky a také několikanásobně vyšší kontrast než LCD. Velikou výhodou je nízká spotřeba, a také nabízí jasný, ostrý a kvalitní obraz a sytost barev. LED televizory disponují také delší životností, od které se poté odráží i jejich cena. Mnoho televizorů navíc nabízí další funkce a výhody jako zabudované Wi-Fi, možnost 3D nebo vlastní internetové prohlížeče u tzv. SMART TV, jako je tomu např. u televize LG 42LN575S. Jedná se o chytrý LED televizor, který využívá internetový prohlížeč App Store vyvinutý přímo pro tento model.

 

 

Plazmové TV

Plazmové televize využívají jiných technologií než předchozí dva typy. Výsledný obraz je tvořen plynem – plazmou. Tyto televize se vyrábějí ve velkých rozměrech, resp. ve velkých úhlopříčkách. Pro menší rozměry není plazmová televize příliš vhodná. K dostání je od úhlopříčky 37 palců, což je 94 cm. Využití tohoto druhu televizoru je spíše pro prostorové řešení větších prostor. Plasmové televize jsou asi nejvhodnější pro sledování sportu, vzhledem k tomu, že dokáží zobrazovat rychlé záběry bez rozmazání (nabízí tedy rychlou odezvu) a také díky své velikosti. Poněkud kratší je životnost, oproti LCD či LED televizím. Mezi nejznámější a nejkvalitnější značky výrobců nejen plazmových televizí patří zejména LG nebo televize Samsung.

K TÉMATU  Recenze DVD rekordéru s HDD LG RH 277H

 

 

Porovnání typů televizí

Rozlišení u LED, LCD a plazmových televizorů je téměř obdobné, většina jich nabízí rozlišení HD, příp. Full HD. Pouze LCD televize mohou mít s menší úhlopříčkou také menší rozlišení. Co se týče pozorovacího úhlu u jednotlivých typů, většinou se blíží k 180°, u LCD televizí je úhel o trochu menší. Pokud porovnáme spotřebu energie, zde jasně vítězí LED televize. Naopak největší spotřebu mají zejména plazmové televize. Ta se však mění v závislosti na zobrazovaném obsahu. Poslední, na co se zaměříme, je vzdálenost od obrazovky. Na kratší vzdálenost je vhodná LCD či LED televize, naopak plazmová televize vyniká při vzdálenosti větší.

Na co se zaměřit při výběru televize?

Před samotným nákupem je na místě si uvědomit, jaký typ televizoru bychom si představovali. Vhodné je také zvážit velikost místnosti, kam televizi umístíme a podle toho volíme buď plazmovou či LED nebo LCD televizi. Od tohoto kroku se odvíjí velikost úhlopříčky a následně celková cena televizoru. Stěžejní při výběru pro vás může být také to, zda požadujete možnost sledovat filmy ve 3D technologii, připojení USB, možnost nahrávání či surfování na internetu. Každá televize má jiné parametry a funkce a proto se vyplatí věnovat výběru dostatek času a nebát se případně požádat prodejce o rady. 

Autor: Jan Opička

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na sportování jsem příliš líný, uznávám bez mučení. O to víc mě zaskočil šéfredaktor, když mi nabídl k otestování chytrý náramek X-Fitpolo od firmy Niceboy. Byl jsem zvědavý, zda mě monitoring mého těla přinutí se sebou něco dělat.
Jednou za čas mě přepadne touha hledat nejlepší příslušenství pro notebooky. Reproduktorů jsme již měli v redakci mraky, podobné množství akčních kamer či powerbank. Delší dobu mě mysl nutila uvažovat nad chladicími podložkami. Yenkee se neosvědčila zcela, podobně Trust GXT 220 (bez recenze), takže se vtírala myšlenka zkusit osvědčenou firmu, která má s chlazením bohaté zkušenosti, Cooler Master.

Mám foťák a k němu popruh na krk (rameno). Ten popruh se přidělává na pevno běžně přímo do oček na přístroji. Potom na něm často překáží a my se s ním různě potýkáme, abychom jej dali tak, aby nepřekážel. Zkusme s tím něco udělat...

Jako má Renault svoji Dacii, podobně má Lamax značku BML (sdílí stejného majitele) - tedy produkt, který vždy bude o něco levnější za cenu kompromisů. U akčních kamer to dříve fungovalo, i když BML již dlouho nevyrukovalo s ničím novým. Proč by tomu mělo být jinak u reproduktorů? Říkám si. Rovnou kupuji nový reproduktor BML S6, nechce se mi totiž čekat. A lidi na srovnávači cen jej chválí...
Sluchátka Niceboy HIVE bones využívají technologii vedení zvuku přes lícní kosti. Váš zvukovod zůstává stále otevřený, takže slyšíte zvuky okolí. Pro mne je toto nesporná výhoda, například při jízdě na kole nebo při běhání. Ten, kdo se naopak chce od okolních zvuků oprostit, tomu bychom je nedoporučovali.

Nepřehlédněte

Přinášíme unboxing video sluchátek Niceboy HIVE Pins, která již mají noevé logo a také nabízí Bluetooth 5.0 pro zaručený kvalitní přenos zvuku. Krytí IPx4 sluchátkům zaručuje bezpečné používání v dešti a díky třem velikostem nástavců padnou do každého ucha. A hlavní má být nárůst výdrže oproti pědchůdcům při dobrém poměru cena/výkon.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek