Úterý , 05. 12. 2023

Jitka

Test Remix Mini – hardware není vše

28. 04. 2016

28. 04. 2016

Čínská firma Jide Technology vznikla v roce 2013 v Pekingu s otci zakladateli, kteří pracovali coby vysoce postavení inženýři v Googlu. Od loňského roku začali pracovat na přístroji s vlastním operačním systém a na celosvětovém trhu se snaží prorazit vlastní desktop. Hlavní devízou je vlastní vyvinutý operační systém Remix, který rozvíjí platformu Android 5.1. Do testíku se nám podařilo získat „dražší“ verzi minipočítače Remix Mini.

Důkazem úspěšnosti projektu a brisknosti myšlenky budiž počet podporovtelů na Kickstarteru, kde byla cílová částka 50 000 USD překonána mnohonásobně sumou 1,65 mil. USD.

TIP: Recenze PiPo X7 TV box – počítač vyrobený z tabletu

Vzhled přístroje je velmi kompaktní, zčásti připomínající placku, zčásti UFO. Rozměry menšími než externí disk bych si dovolil nazvat jej přímo miniaturním. Obal je tvořen z  na dotek příjemného měkčeného plastu. Velkou zajímavostí je, že na přístroji nenalezneme žádná tlačítka. V  přední části pouze svítí (v případě provozu) zelená diodka, jinak nikde nic nenarušuje design zařízení. V  zadní části nalézáme nezbytné porty – 3,5mm jack, zdířku napájení, 2× USB 2.0, dále Ethernet, slot na microSD kartu a nutný výstup pro HDMI. Co se týče bezdrátové konektivity, počítejme s Wi-Fi (802.11b/g/n) i Bluetooth 4.0. S tím si Remix mini vystačí. Opravdu. Pokud vás napadá, jak se Remix zapíná… Vezte, že stačí přitlačit na jeho vrchní část (ale někdy je potřeba několikrát).

Zařízení má v  nitru 4jádrový procesor ARM Cortex A53 s  frekvencí 1,2 GHz (naměřeno až 1,34 GHz), 2 GB RAM a grafický procesor Mali 400 MP2. Zejména ty „ramky“ jsou při práci a běžném užívání velmi příjemné. Zajišťují velmi bezproblémový chod nejen softwaru, prohlížení stránek, ale také her (zde jsem narazil na hry, které nechápaly propojení s  myší a klávesnicí, ale myslím, že těchto případů bude ubývat). Interní úložiště bylo v  našem případě velmi velkorysé s  nominální kapacitou 16 GB technologií eMMC, z  nichž jsme mohli využívat cca 12 GB prostoru. K  tomu si připočtěme výše zmíněnou podporu microSD.

K TÉMATU  Který zdroj do HTPC? Přece notebookový!

Výsledky testů Remix MINI Leagoo Lead 2 Srovnání
3DMark
Ice Storm Extreme 2225 2061 93%
AnTuTu X Benchmark
Custom Test 24480 18666 76%
PC Mark for Android
PC Mark for Android 3179 2109 66%
GFXBench 3.0
T-Rex 452,3 506,7 112%
ALU 512,8 638,5 125%
1080p Driver Overhead 1256 1716 137%

 

Je to Android, nebo ne?

Toliko k  hardwaru. Ono v  Číně není až takový problém složit za relativně velmi nízkou cenu slušně fungující PC. Hlavní devizou Remixu má být právě operační systém. Ten si firma již několik let vyvíjí sama na základě platformy Android x86. Trošku se zobrazení podobá klasickým Windows.

V  prostředí fungují i „windowsovské“ zkraty (Alt+Tab, Ctrl+C, Ctrl+V apod.). Mírně mi to připadá jako ústupek „velkým oknům“, vůbec by mi nevadilo, kdyby systém nabízel svá vlastní osobitá řešení.

Ale chápu to. Velkou výhodou pak je dostupnost cca 1,6 milionu aplikací z  obchodu pro Android, které můžete využít. Zařízení se ve virtuálním světě tváří jako mobile device. Jako vlastník mobilu s  Windows mohu potvrdit propast v  nabídce aplikací. Z  tohoto titulu mohu vlastně jen pochválit, že tvůrci OS vycházeli z  Androidu a umožnili uživatelům daleko širší nabídku. Jen tedy nezapomínejte, že se zařízení opravdu nechová jako PC ale spíše jako mobil.

 

Fotogalerie

 

Neplýtvejme slovy

Celková plynulost práce v  systému, na internetu byla bezproblémová. Nedokážu říci, nakolik by se situace změnila u levnější varianty Remixu Mini (s 1 GB RAM). Také multitasking se zdál být vyřešen velmi dobře, nedocházelo k  zásekům ani při více otevřených oknech. Osobně se domnívám, že idea zakladatelů Jide Technology o vytváření funkčního operačního systému jako konkurenta Microsoftu, je postavena velmi rozumném základu. Prostě nechtějí jen vyrábět levnější zařízení než ostatní, přidávají k  tomu svou originální hodnotu.

K TÉMATU  SOUTĚŽ o reproduktory: demoliční derby

Ano, kdybych byl hnidopich, vadila by mi neschopnost nastavení české klávesnice a nezvyklý způsob správy souborů. Ze softwaru je také stále trochu patrné, že je připraven pro jiné trhy než evropské. Například v  nastavení časového pásma se prvně nabízejí čínské provincie a zbytek světa je v  menu bůhvíkde. Ale to jsou jen drobnosti, které případná silná distribuční firma v  ČR časem vyřídí. Případně již nyní existují fóra na podporu systému. Pro zajímavost: systém je nabízen ve formě open source, tudíž si jej každý může stáhnout, nainstalovat ke svému stávajícímu OS a vyzkoušet.

Takže ano, s  používáním Remixu jsem byl velmi spokojen, a upřímně s  cenou 2 490 Kč se moc není čemu divit. Jsem zvědavý i na další zařízení z  portfolia Jide Technology.

Nejbližší konkurenti (s 2 GB RAM):

  • Intel Compute Stick Windows 10, cena od 3 199 Kč
  • ASUS Chromebit CS10, cena od 2 999 Kč

 

Zápory Klady
– Správce suborů + Malé rozměry, nízká spotřeba
– Tlačítko spouštění + Cena
– Nelze upgradovat + Vlastní funkční OS
  + Oproti desktopu absolutně tichý

Za zapůjčení Remix Mini děkujeme společnosti

Najdete v e-shopech
od

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jistě znáte scény z filmů, kde, pro zvýšení napětí, při kopírování dat do nebo z počítače toho úplně nejvíc nejzlejšího padoucha prožívá hlavní hrdina perné chvíle, protože to jde prostě strašně pomalu. Kdyby měl po ruce testovaný SSD disk AData SE760, asi by si ušetřil mnoho nervů a potu...
Nabízí parametry spíše průměrné jako plné HD při 60 FPS, nechybí Wi-Fi či dálkové ovládání, vlastnosti dnes již nižší střední třídy akčních kamer. Sem i cenou bez koruny 2 000 Kč zapadá. Neztratí se v konkurenci? Niceboy Vega je hodně levná, Vega 5 Pop má dotykový displej, ale proč recenzujeme kameru, která není úplnou novinkou a ničím nevyčnívá? Proč ne.
Tento reproduktor není našim čtenářům cizí, jde o novinku, ale nedávno jsme vám ho ukázali v krátkém videu. Tvarem i názvem napovídá, že chce převzít roli nástupce prvního RAZE se ctí. Proto nabízí vyšší výkon 20 W bez poklesu výdrže baterií. Jsou si velmi podobné a při tom nový model působí dospěleji.
Sluchátka Genesis Oxygen 400 jsou vcelku netradičně mezi herními periferiemi v provedení do uší, tedy tzv. „špunty“. Přes to, aby mohla být herní, nabízí možnost připojit mikrofon. Vedle toho nás při vcelku nízké ceně překvapila bohatá výbava.
Tisk na barevných inkoustových tiskárnách už dávno nemusí patřit k těm nejdražším. Naopak, díky nádržím na inkoust, který se jednou za čas jednoduše dotankuje, jde o tisk velmi levný. Srovnatelný s tiskem laserovým. Jak si vedla v našem testu tiskárna Epson L3060? A zmíníme se i o konkurenční rivalce Brother DCP-T500W.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek