Pátek , 14. 06. 2024

Roland

Test Remix Mini – hardware není vše

28. 04. 2016

28. 04. 2016

Čínská firma Jide Technology vznikla v roce 2013 v Pekingu s otci zakladateli, kteří pracovali coby vysoce postavení inženýři v Googlu. Od loňského roku začali pracovat na přístroji s vlastním operačním systém a na celosvětovém trhu se snaží prorazit vlastní desktop. Hlavní devízou je vlastní vyvinutý operační systém Remix, který rozvíjí platformu Android 5.1. Do testíku se nám podařilo získat „dražší“ verzi minipočítače Remix Mini.

Důkazem úspěšnosti projektu a brisknosti myšlenky budiž počet podporovtelů na Kickstarteru, kde byla cílová částka 50 000 USD překonána mnohonásobně sumou 1,65 mil. USD.

TIP: Recenze PiPo X7 TV box – počítač vyrobený z tabletu

Vzhled přístroje je velmi kompaktní, zčásti připomínající placku, zčásti UFO. Rozměry menšími než externí disk bych si dovolil nazvat jej přímo miniaturním. Obal je tvořen z  na dotek příjemného měkčeného plastu. Velkou zajímavostí je, že na přístroji nenalezneme žádná tlačítka. V  přední části pouze svítí (v případě provozu) zelená diodka, jinak nikde nic nenarušuje design zařízení. V  zadní části nalézáme nezbytné porty – 3,5mm jack, zdířku napájení, 2× USB 2.0, dále Ethernet, slot na microSD kartu a nutný výstup pro HDMI. Co se týče bezdrátové konektivity, počítejme s Wi-Fi (802.11b/g/n) i Bluetooth 4.0. S tím si Remix mini vystačí. Opravdu. Pokud vás napadá, jak se Remix zapíná… Vezte, že stačí přitlačit na jeho vrchní část (ale někdy je potřeba několikrát).

Zařízení má v  nitru 4jádrový procesor ARM Cortex A53 s  frekvencí 1,2 GHz (naměřeno až 1,34 GHz), 2 GB RAM a grafický procesor Mali 400 MP2. Zejména ty „ramky“ jsou při práci a běžném užívání velmi příjemné. Zajišťují velmi bezproblémový chod nejen softwaru, prohlížení stránek, ale také her (zde jsem narazil na hry, které nechápaly propojení s  myší a klávesnicí, ale myslím, že těchto případů bude ubývat). Interní úložiště bylo v  našem případě velmi velkorysé s  nominální kapacitou 16 GB technologií eMMC, z  nichž jsme mohli využívat cca 12 GB prostoru. K  tomu si připočtěme výše zmíněnou podporu microSD.

K TÉMATU  Popcorn Hour C-200: Nová generace media streameru je Blu-ray ready

Výsledky testů Remix MINI Leagoo Lead 2 Srovnání
3DMark
Ice Storm Extreme 2225 2061 93%
AnTuTu X Benchmark
Custom Test 24480 18666 76%
PC Mark for Android
PC Mark for Android 3179 2109 66%
GFXBench 3.0
T-Rex 452,3 506,7 112%
ALU 512,8 638,5 125%
1080p Driver Overhead 1256 1716 137%

 

Je to Android, nebo ne?

Toliko k  hardwaru. Ono v  Číně není až takový problém složit za relativně velmi nízkou cenu slušně fungující PC. Hlavní devizou Remixu má být právě operační systém. Ten si firma již několik let vyvíjí sama na základě platformy Android x86. Trošku se zobrazení podobá klasickým Windows.

V  prostředí fungují i „windowsovské“ zkraty (Alt+Tab, Ctrl+C, Ctrl+V apod.). Mírně mi to připadá jako ústupek „velkým oknům“, vůbec by mi nevadilo, kdyby systém nabízel svá vlastní osobitá řešení.

Ale chápu to. Velkou výhodou pak je dostupnost cca 1,6 milionu aplikací z  obchodu pro Android, které můžete využít. Zařízení se ve virtuálním světě tváří jako mobile device. Jako vlastník mobilu s  Windows mohu potvrdit propast v  nabídce aplikací. Z  tohoto titulu mohu vlastně jen pochválit, že tvůrci OS vycházeli z  Androidu a umožnili uživatelům daleko širší nabídku. Jen tedy nezapomínejte, že se zařízení opravdu nechová jako PC ale spíše jako mobil.

 

Fotogalerie

 

Neplýtvejme slovy

Celková plynulost práce v  systému, na internetu byla bezproblémová. Nedokážu říci, nakolik by se situace změnila u levnější varianty Remixu Mini (s 1 GB RAM). Také multitasking se zdál být vyřešen velmi dobře, nedocházelo k  zásekům ani při více otevřených oknech. Osobně se domnívám, že idea zakladatelů Jide Technology o vytváření funkčního operačního systému jako konkurenta Microsoftu, je postavena velmi rozumném základu. Prostě nechtějí jen vyrábět levnější zařízení než ostatní, přidávají k  tomu svou originální hodnotu.

K TÉMATU  Sága pokračuje: recenze Ferguson D-880

Ano, kdybych byl hnidopich, vadila by mi neschopnost nastavení české klávesnice a nezvyklý způsob správy souborů. Ze softwaru je také stále trochu patrné, že je připraven pro jiné trhy než evropské. Například v  nastavení časového pásma se prvně nabízejí čínské provincie a zbytek světa je v  menu bůhvíkde. Ale to jsou jen drobnosti, které případná silná distribuční firma v  ČR časem vyřídí. Případně již nyní existují fóra na podporu systému. Pro zajímavost: systém je nabízen ve formě open source, tudíž si jej každý může stáhnout, nainstalovat ke svému stávajícímu OS a vyzkoušet.

Takže ano, s  používáním Remixu jsem byl velmi spokojen, a upřímně s  cenou 2 490 Kč se moc není čemu divit. Jsem zvědavý i na další zařízení z  portfolia Jide Technology.

Nejbližší konkurenti (s 2 GB RAM):

  • Intel Compute Stick Windows 10, cena od 3 199 Kč
  • ASUS Chromebit CS10, cena od 2 999 Kč

 

Zápory Klady
– Správce suborů + Malé rozměry, nízká spotřeba
– Tlačítko spouštění + Cena
– Nelze upgradovat + Vlastní funkční OS
  + Oproti desktopu absolutně tichý

Za zapůjčení Remix Mini děkujeme společnosti

Najdete v e-shopech
od

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

První humanoidní robot s AI vyvinutý pro výuku v Indii přitahuje pozornost napříč platformami sociálních médií. Humanoidní žena v sárí zvaná „Iris“, vyvinutá firmou Makerlabs Edutech, začala učit v jižním státě Kerala. Iris je také součástí projektu Atal Tinkering Lab 2021 NITI Aayog (špičkový think tank indické vlády pro veřejnou politiku), jehož cílem je zvýšit mimoškolní aktivity ve škole.
Kamera Rollei 372 zaujme hlavně cenovkou, která z ní dělá doslova záležitost pro každého. Navíc nabídne kromě (Full)HD videa i Wi-Fi a ovládání přes aplikaci v mobilu. To za cirka 699 Kč nezní špatně. Hodně nás proto zajímalo, jak si povede v reálu.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek