Středa , 22. 05. 2024

Emil

Právě probíhá rozšiřování digitální televize v Brně, Ostravě a Plzni

22. 05. 2008

Možná jste již zaregistrovali, že v posledních dnech začalo rozšiřování počtu dostupných programů a pokrytí v rámci digitálního vysílání. Co to vlastně znamená? Například to, že Brno a okolí se konečně dočká kvalitního příjmu Primy. Tedy možná…

Společnost Czech Digital Group (CDG) rozšířila své vysílací sítě mimo Prahu do dalších lokalit České republiky. V Brně již vysílá na kanálu 59 z vysílače Hády. Ostrava a Plzeň je ve stádiu příprav a předpokládá se spuštění od 1. června.

V multiplexu je v současné době Prima, Óčko a pravděpodobně přibude nová televizní stanice Z1. Kvalitní příjem TV Prima je v Brně a především v okolí (cca do 40 km) dlouhodobě problémový (respektive vyžaduje mnohdy určité investice do antény a zesilovače, slučovače atp., což ne každý chce řešit). Proto se na Primu v digitálu čeká “jako na zjevení”.


Kalkulované pokrytí signálem z vysílače Hády na 59. kanálu je zatím realitě dosti vzdálené

Hády jsou svou polohou ideální pro pokrytí širokého okolí Brna (například až po Velkou Bíteš). Ostatně současné vysílání multiplexu Českých radiokomunikací (ČRa) to jen potvrzuje. Na druhou stranu multiplex ČRa nevysílá jen z Hády, ale i z vysílače na Barvičově, což zlepšuje pokrytí centra města a blízkého okolí.

Multiplex CDG s Primou ale zažívá určité porodní bolesti. Tou první je nižší výkon vysílače (5 kW). Takže pokrytí vzdálenějších lokací zatím není tak dobré, jako u multiplexu ČRa (10 kW). Druhým problémem je 59. kanál, který místy ruší mnohem silnější analogový vysílač z Jihlavy. To lze řešit směrovou kvalitní anténou. Podle informací CDG alespoň budou podniknuta měření a v ideálním případě zvýší výkon vysílače z Hády až na 10 kW a v delším horizintu přibude/přibudou další vysílače. Rozhodně ale kvitujeme to, že se na naší smrtelně klidné hladině digitálního vysílání konečně začalo zase něco dít.

K TÉMATU  Tvorba DVD i s titulky z AVI či jiného zdroje zdarma

Aktualizace: Hády na 59 kanálu již vysílá výkonem 10 kW a multiplex obsahuje Primu, Óčko i stanici Z1.

Více informací se dozvíte například na serveru www.digitalnitelevize.cz

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Telefony značky myPhone nejsou pro naše čtenáře novinkou, volili jsme levnější modely, které se neobešly bez kompromisů. Hammer Blade 2 Pro se nezdráháme naopak označit za vlajkovou loď tohoto polského výrobce. Do odolného těla vměstnal i výkonný hardware jako 8jádrový procesor, 6 GB RAM či 128GB úložiště s 16Mpix fotoaparátem. Podařilo se?

Routerů naleznete na trhu celou řadu (od levných po drahé). Archer C1200 patří k těm dražším, cenu však ospravedlňují jeho schopnosti, které jej řadí do třídy high-endu. Kromě běžných věcí umí vytvořit síťový disk z USB nebo síťovou tiskárnu ze zcela obyčejné a oddělit několik sítí – rychlou 300 Mbit/s a rychlejší 800 Mbit/s. Zde hledejme základ názvu AC1200 – v teoretické přenosové rychlosti 1200 Mbit/s.

Nepřehlédněte

Dnešní test se zaměří na dvě akční kamery Lamax a BML od českých značek, které své produkty navrhují samy s výrobou v Číně. Pokud jde o parametry, výbavu i samotný hardware, vcelku se podobají. Proto jsme je postavili tak říkajíc do ringu v jednom článku. Kdo si vedl lépe?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek