Pátek , 08. 12. 2023

Květoslava

Co když WiFi router nebo ADSL modem tuhne?

20. 11. 2011

20. 11. 2011

Asi každý z nás má doma nějaký ten modem, nebo WiFi router. Občas i zkombinované v jednom zařízení. Kvalita těchto produktů je ale často velmi mizerná. A proto se setkáváme s výpadky připojení k Internetu, podivným zpomalováním, nebo úplným zatuhnutím přístroje. Leccos se dá ale snadno řešit – lepším chlazením, výměnou kondenzátorů nebo vyhozením nekvalitního produktu do koše.

V prvé řadě bychom si měli uvědomit, že najít dnes na trhu kvalitní zařízení typu ADSL modem – WiFi router není takřka možné. Určitě ne v segmentu SoHo, tedy small office – home office, neboli pro domácí použití. Používají se nejlevnější možné součástky a na trhu se objevují neodladěné produkty, které se přehřívají a kterým těsně po záruce vyschnou kondenzátory a začnou „zlobit“. Tedy pokud vůbec ty 2 roky přečkají.

Kvalitní WiFi router či modem? Sotva jeden z pěti…

Za posledních 8 let mi prošlo rukama mimo jiné mnoho ADSL modemů – D-Link DSL-584T, D-Link DSL-G684T, Zyxel 660-HWT3, Netgear DGN2000B, AirLive WN-300ARM-VPN nebo třeba 3Com OfficeConnect WL-553.

A výsledek? Z 6 routerů spolehlivě a dlouhodobě fungoval pouze 3Com. Pravda, byl nejdražší a určený i do podnikového prostředí. U ostatních docházelo střídavě k úplným dysfunkcím, nebo zhoršování chodu a nepředvídaným problémům.

DSL-584T byl například velmi slušný modem, nicméně po dvou letech mu odcházely kondenzátory a tudíž začal vykazovat nesmyslně dlouhé odezvy při zatížení, odpojoval se ze sítě a podobně. To stejné platilo i pro jeho WiFi kolegu DSL-G684T. ZyXEL 660-HWT3 se zase objevil na trhu v několika diametrálně odlišných verzích, přičemž některé například naprosto nezvládaly QoS (řízení priority provozu) – stačilo tuto funkci zapnout a model během chvíle zatuhl. Netgear DGN2000B a AirLive WN-300ARM-VPN mají potom takřka shodné vnitřnosti, přičemž rozdíly v provedení jsou celkem výmluvné – Netgear ví, že router je potřeba chladit, v AirLivu to tolik neřešili. Každopádně Netgear po pár měsících umřel zcela, AirLive zase začal velmi brzy zlobit jinak – jednak se přehříval, a za druhé začal odmítat připojené počítače přes LAN, zatímco Wi-Fi fungovalo dále. A tady nepomohlo ani lepší chlazení. A co 3Com, produkt nejznámější síťařské firmy, která již neexistuje (koupilo ji HP)? Ten se osvědčil naprosto nejlépe – zcela stabilní chod i při vysokém zatížení, více, než 5 let nonstop provozu bez poruchy. Až po této době odešel napájecí adaptér, po jehož nahrazení funguje modem dále. Zato se u něj již po tak dlouhé době objevují nafouknuté kondenzátory. 

K TÉMATU  Recenze sluchátek Lamax Base1 - koncertní síň přímo na uších

Nahoře Netgear DGN2000B, dole AirLive WN-300ARM-VPN. Na obrázku jsou u Netgearu odebrané pasivní chladiče. Netear byl chlazen lépe, pasivy obsahoval 2 – na obou větších  Broadcom čipech. AirLive měl chladič jen na jednom Broadcom čipu. Jinak jde HW o velmi podobné přístroje. Ani jeden nelze označit za nějak kvalitní ADSL WiFi modem router. Doporučit lze i chlazení paměti – viz větší zvětšený obrázek s označenými přehrřívajícími se prvky

 

Přehřívání WiFi routeru či modemu

V čem tedy spočívají nejčastější problémy? Určitě je to nedostatečné chlazení. To se projevuje úplným zatuhnutím přístroje, nebo jeho zpomalením, či špatnou odezvou. Eventuelně jinými nepředvídanými kejklemi. Přitom stačí zahřívající se součástky opatřit alespoň základními hliníkovými pasivními chladiči. Ty můžete vzít například z čipových sad na nefunkčních základních deskách, nebo si koupit malé pasivy na paměti RAM. Ty mají přímo nálepky, takže budou držet. Do horizontálně stojících modemů stačí chladič případně jen položit na daný procesor s troškou teplovodivé pasty nebo použít teplovodivou samolepku.

WiFi modem a router od 3Comu nebyl původně chlazen vůbec. Ale doplnění o pár chladičů přijde vhod vždy – zvýšíte tím stabilitu a životnost zařízení

Nafouknuté nebo vyschlé kondenzátory

Druhým nejčastějším problémem routerů a modemů (a nejen těch, např. i základních desek a jiné elektroniky) jsou „unavené“ kondenzátory. Ty dostávají zabrat právě teplem v krabici a samozřejmě i běžným opotřebením. Kondenzátory ztrácejí svou kapacitu, vysychají a nafukují se. Jejich výměnou lze docílit opětovného bezvadného chodu přístroje.

Nové kondenzátory stejné, nebo lepší kvality, (se stejnou kapacitou, napětím a teplotní odolností) pořídíte v řádech korun nebo desetikorun. Koupíte je v prodejnách GES nebo třeba GM. Výměna je relativně snadná, stačí základní znalosti pájení. Bohužel se dnes již díky normě RoHS používají pájky bez olova, takže vyžadují výrazně vyšší výkon páječky. Pokud už se pro výměnu kondenzátorů rozhodnete, není od věci vyměnit rovnou všechny.

K TÉMATU  XAVC S – metoda ukládání těchto video souborů do počítače specifickým způsobem

U nafouknutých kondenzátorů hrozí, že explodují. To sice nemusí být nutně nebezpečné, ale pachová stopa v ovzduší je velmi výrazná a velmi trvanlivá. Výměna kondenzátorů není nákladná a prodlouží životnost přístroje snadno na dvojnásobek

 

 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Niceboy roste. Firma, která se v nedávné době přihlásila ke sponzoringu české fotbalové reprezentace, nemůže mít malé cíle. Již drahnou dobu Niceboy nevyhledávám jen skrze reproduktory a sluchátka, svůj nabízený sortiment značně rozšiřuje. Jako téměř nesportovec, jsem se podíval na základní fitness náramek X-fit ACTIVE. Ale až tak základní mi nepřipadá.
Na tento článek mě přivedla reportáž na ČT1 v Reportérech ČT, která informuje o zcela bezprecedentním jednání ze strany MPSV vůči soc. firmě Amerfo, zaměstnávající 80 handicapovaných lidí. Dává jim práci, což je skvělé. Například v historické budově, kterou můžete vidět ve 3D online či se tam ubytovat. Prohlédnout si lze i další brněnské památky...
Powerbanku D16750 jsem poprvé viděl na tiskovce společnosti AData a, když se přiznám, že mám tyto odolné věci prostě tak nějak rád, nepřekvapí vás, že jsem okamžitě zatoužil po jednom kousku na recenzi. Přání se mi splnilo, ba co víc: „Dejte jí, co proto!“ Dostal jsem požehnání k drsnějšímu zacházení…
Externí reproduktor jsme v testu dlouho neměli. Námi dnes testovaný kousek navíc prošel snad všechny redakce v republice a na srovnávacích webech je populární. Asi bude dobrý, říkáme si, zkusíme jej tedy i my. Jak si povede ve zkoušce odolnosti? Pojďte se kouknout, asi se budete divit...
Vega je jednou z nejjasnějších hvězd na našem nebi. Dokáže však základní model značky Niceboy zazářit v recenzi? Zaujal nás hlavně nízkou cenou 990 Kč, která z ní činí nejlevnější akční kameru, jakou jsme měli v redakci k testování. Papírově neslibuje zázraky, ale papír je jedna věc, nás zajímala realita.

Nepřehlédněte

Dražší reproduktory Eneby z Ikea doznaly poměrně dobrých hodnocení od různých recenzentů na našem webu (jako českém). Proto nám nedalo a zakoupili jsme ten nejmenší z rodiny, přenosný s netradičním vzhledem oproti konkurenci, za 499 Kč.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek