Neděle , 03. 12. 2023

Svatoslav

MXQ Pro – Levný Android s KODI nejen ke 4K televizi

02. 05. 2016

Dostatek výkonu pro multimédia jen za tisícovku? A bezproblémový chod KODI, nejlepšího přehrávače videa, hudby, fotek a online televizí dneška k tomu. Má to jen malý háček.

Kdysi jsme se věnovali mnoha multimediálním centrům (MMC) nebo HTPC počítačům. Dnes je vše mnohem menší, levnější, úspornější a rychlejší.

Mezi přehrávači a správci médií, které zvládnou takřka vše, co potřebujete, se nekompromisně etablovalo KODI (dříve známe jaké XBMC). Je to svižný a přitom schopný kus softwaru, který rozjedete na mnoha platformách. Dokonce se prosazuje už i v chytrých televizích nebo satelitních set-top-boxech. Dále samozřejmě funguje na běžných počítačích, stejně jako na minipočítačích typu Raspberry Pi a také na mobilech či tabletech, respektive na systému Android.

A poslední jmenovaný případ je dnes recenzované MXQ Pro. Malá úsporná krabička s čipsetem AmLogic S905 (4 jádra Cortex A53 procesoru na 2 GHz a 5 jader Mali-450MP grafiky). Dále disponuje 1 GB RAM, 8 GB FLASH, ethernetovou i Wi-Fi síťovou kartou, slotem na SD karty a 4mi USB 2.0 porty. Nechybí HDMI 2.0. Avizována je i podpora kodeku h.265 a 4K rozlišení. Cena začíná v zahraničí na 35 dolarech.

Specifikace MXQ PRO
Procesor 4 x Cortex A53 2.0 GHz, 64bit
Grafika 5 x Mali-450MP
RAM 1 GB
FLASH 8 GB
USB 2.0 4 x
Čtečka SD karet Ano
Ethernet 100 Mbit/s
Wi-Fi 802.11 b/g/n
HDMI 2.0 Ano
SPDIF Koax
Analogový výstup Ano (kompozitní, stereo)
Systém Android 5.1
Cena Zhruba od 35 dolarů (900 Kč)

Proč o takovémto přehrávači uvažovat? Hromada výkonu i pro 4K rozlišení, poměrně nový Android 5.1 a cena. To je hodně dobrá kombinace. Co tedy reálně dostaneme?

Rozbalujeme

Decentní malá krabička disponuje potřebnými vstupy a výstupy. Dodávaný napájecí adaptér má ale mimořádně krátký kabel. Stejně tak je krátký HDMI kabel, ale ten jsme vzhledem k ceně nečekali vůbec žádný, takže nebudeme remcat přehnaně. Dálkové ovládání je malé, plastové, ale vlastně docela použitelné.

K TÉMATU  Samsungu představil SmartTag2, chytrého pomocníka pro hledání věcí

Spouštíme a odvšivujeme

Systém samotný nastartuje svižně a zavede nás do pěkného rozhraní Android TV. To je však naplněno mnoha odkazy na různé online služby. To může někomu usnadnit práci, ale spíše to zavazí, je to polofunkční zahraniční vesměs odpad. Vše lze ale snadno odinstalovat. Tak jsme i učinili a ponechali jen pár základních věcí, jako internetový prohlížeč nebo správce souborů. Android se může hodit kdykoli, když byste chtěli používat jakoukoli nativní aplikaci pro tento systém a nespoléhat se jen na rozhraní KODI.

KODI se pak z tohoto základního menu spouští ručně (pokud si nenastavíte automatický start pomocí nějaké aplikace přidané do Androidu). Předinstalované KODI 15.2 je opět napěchované doplňky pro přehrávání různých internetových televizí a podobně. Mnohé nefunkční, protože dávno zavřené vzhledem k tomu, že šíří nelegální obsah.

My tedy odstraňujeme nabobtnalé předinstalované KODI a stahujeme balíček APK s nejnovějším čistou instalací KODI 16. Bez problémů ji instalujeme a pouze si ji rozšiřujeme o české balíčky pro sledování archivů českých televizí a online rádií.

MXQ Pro Android box takto spolehlivě funguje pro přehrávání souborů ze sítě i pro streamování archivů českých televizí. Spokojenost.

 

Co se nepovedlo?

V podstatě nám na MXQ Pro nelíbí jediná zásadní věc. Přístroj sice disponuje oficiálním Google Play pro instalaci a správu programů pro Android. Ale většina z aplikací na Google Play nejde nainstalovat, protože hlásí, že zařízení není podporováno (Google nezná typ tohoto přístroje). Je to nepohodlné, ale většinu programů lze nainstalovat přímo, mimo Google Play, ze staženého APK balíčku. Nebo z některého alternativního APP Store. 

Taktéž nějaký OTA (over the air) upgrade zařízení ani k datu vydání této recenze žádný zveřejněn nebyl (kým taky, když výrobce je neznámá čínská fabrika, která podobných různě pojmenovaných boxů chrlí na trh miliony a její zájem končí právě prodejem). Celkově, podpora nebo komunita kolem tohoto přístroje je mizivá. A to je jeho největší slabina.

K TÉMATU  Test: 2,5palcové disky s kapacitou 3 TB – Seagate Barracuda a Laptop HDD

Pokud chcete levný, malý, úsporný TV box s Androidem, převážně k využití jako multimediální centrum, pak lze MXQ Pro využít. S trochou těch androidích znalostí… Chcete-li box i na další činnosti, doporučili bychom nějaký známější produkt s rozumnou podporou. Špičkou je dnes Nvidia Shield, nebo třeba Xtreamer Whizz. Za zmínku stojí také výprodejový Mad Catz M.O.J.O.

zápory klady
– mizivá podpora výrobce a komunity + slušný výkon
– Google Play je prázdný + velmi nízká cena
  + poměr cena/výkon je velmi dobrý

 

Aktualizace: Na světě již je značková konkurence těchto přehrávačů: http://www.digilidi.cz/aktualne/xtreamer-jde-do-boje-proti-mxq-se-svym-mxv

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na novinku v portfoliu Verbatim jsme vás upozornili, nehonosí se žádnými armádními standardy, díky kompozitnímu matriálu KyronMAX má vydržet opravdu hodně drsné zacházení a ochránit data na flash disku. Je tomu tak? Pojďme na to.
Není to klasická recenze, ale takové dosti drzé srovnání. Vychvalovaných česko-italských Xavian Joy a čínsko-britských Wharfedale Diamond. Rozdíl v ceně je přitom více, než dvojnásobný. A není to odlišnost jediná. Ale co ten hlavní rozdíl? Totiž zvuk?

Každý, kdo vlastní chytrý i hloupý mobil, jistě někdy řešil problém s nabíječkou, resp. absencí energie pro dobití telefonu, když jste třeba v přírodě či nemůžete dlouze setrvávat u zásuvky. Pro takové případy „bůh“ vymyslel powerbanky jako A-Data A10050.

K myšlence otestovat TrekStor SurfTab twin 11.6 nás přivedly dvě skutečnosti, v poslední době jej lze na internetu zakoupit za velmi atraktivní cenu a uživatelské recenze tohoto notebooku německé značky vyznívají velmi rozporuplně. Proč ale, když za dané peníze nabízí vcelku atraktivní konfiguraci jako displej s vysokým rozlišením, osvědčený procesor Intel Atom x5 či dostatek USB portů? Kde je zakopán pes?
Po testech sluchátek Elite a Blaze, které se ukázaly jako velmi kvalitní produkty od firmy Lamax, jsem se dostal i k „peckám“, a to taktéž bezdrátovým. Jedná se konkrétně o model Tips1, který je v nabídce špuntů od Lamaxu cenově nejdostupnější (790 Kč). Lamax vyrábí další dva modely – Pax1 (990 Kč) a Dots1 (1 690 Kč).

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek