Pátek , 19. 04. 2024

Rostislav

Váš další fotoaparát telefonu může mít tekutou čočku

18. 04. 2024

18. 04. 2024

Fotoaparáty chytrých telefonů jsou v dnešní době tak dobré, že je těžké si představit, jak je lze vylepšit. Většina vylepšení je způsobena softwarovými triky, ale je tu jedna hardwarová změna, která tiše slibuje revoluci ve fotografování telefonem – tekuté čočky.

Skleněné čočky v chytrých telefonech mají své limity

Pravděpodobně máte telefon s několika senzory fotoaparátu a objektivy na zadní straně. Důvodem, proč je to nutné, je to, že existuje omezení toho, co můžete udělat se skleněnými čočkami na tak malém množství místa, které je v telefonu k dispozici. U velkého fotoaparátu, jako je DSLR, lze skleněné čočky fyzicky posouvat tam a zpět, aby bylo možné nabídnout širokou škálu ohniskových vzdáleností.

I když je v telefonu určitý prostor pro pohyb těchto malých skleněných čoček pomocí magnetů a dalších drobných mikromechanických metod, můžete udělat jen tolik. Periskopové čočky byly jedním z chytrých způsobů, jak zvýšit ohniskový rozsah ve fotoaparátech chytrých telefonů, ale nakonec, pokud chcete nabídnout řadu ohniskových vzdáleností, musíte nabídnout více fotoaparátů s komplementárními rozsahy.

Řešení nejsou skvělá

Periskopové čočky a přidávání dalších a dalších fotoaparátů do telefonu není dlouhodobě udržitelné ani praktické řešení. Fotoaparát můžete také fyzicky posunout dále od objektu nebo blíže k němu, což není vždy vhodné. Existují také sady objektivů s klipem , které mohou skutečně rozšířit to, co vaše fotoaparáty dokážou, ale to znamená nosit s sebou tašku malých objektivů a jejich výměna také zabere čas.

Pak jsou tu ty softwarové triky, které jsem zmínil dříve. Pomocí sofistikovaných algoritmů a moderního strojového učení je možné zpracovávat a upravovat fotografie za chodu a vytvářet konečné výsledky, které prostě nejsou možné s fyzickými objektivy fotoaparátů v těchto zařízeních. Toto zašlo tak daleko, že někteří lidé začínají diskutovat o tom, zda jsou tyto snímky skutečně fotografiemi, či nikoli, což vede k tvrzení, že například fotografie Měsíce pořízené některými telefony jsou falešné.

K TÉMATU  Digitální covidové prepperství

Je tedy zřejmé, že pokud se technologie fotoaparátů smartphonů musí neustále zlepšovat, musí existovat jiná cesta. Tekuté objektivy by mohly být jednou z cest k lepším kompaktním fotoaparátům.

Jak tekuté čočky řeší hádanku s pevnými čočkami

Namísto pevných optických prvků vyrobených ze skla nebo jiných čirých materiálů používá tekutá čočka kapku tekutiny k ohýbání světla předtím, než dosáhne snímače. Ke změně tvaru kapky za chodu se používá mechanická nebo elektrická síla, což vám v podstatě dává nekonečné množství tvarů čoček. To znamená, že s jedním fotoaparátem můžete mít více ohniskových vzdáleností.

Fotoaparáty s tekutými čočkami mohou také rychle upravit své zaostření. Zpožděné zaostření je stále prokletí fotografování chytrými telefony a je pravděpodobně hlavní příčinou zmeškaných snímků, právě tam se zpožděním závěrky.

Tekuté čočky mají také potenciál pro lepší stabilizaci obrazu ve srovnání se současnými tradičními fotoaparáty smartphonů. Díky tomu jsou tekuté čočky dobrým kandidátem pro smartphony, které obvykle natáčí z ruky.

To nejsou dobré zprávy, protože stále existují výzvy a toto je stále relativně nový přístup. Xiaomi poprvé vydalo telefon s tekutou čočkou v roce 2021 a svět to úplně nezapálilo, ale výrobci telefonů na tom stále pracují. Společnost Tecno oznámila na konci roku 2023 nový modul fotoaparátu s tekutými čočkami, který kombinuje design periskopového teleobjektivu s tekutým objektivem.

Tekuté čočky vyžadují zvláštní pozornost, pokud jde o problémy s rozptylem světla a zadržováním kapaliny v modulu fotoaparátu, ale protože se tyto problémy řeší neustálým zdokonalováním, nebuďte překvapeni, když budoucí iPhone nebo Samsung Galaxy budou vybaveny kapkou nebo dvěma kapalina uvnitř telefonu hned z výroby.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Testovanou kameru nekoupíte s hromadou více či méně zbytečného příslušenství, to si musíte dokoupit později. Dostáváte pouze kameru s USB kabelem a akumulátorem, což nebývá v tomto segmentu časté. Pro někoho klad, jinému to vadit může. Je Mi Action Camera 4K čistokrevným lovcem adrenalinu či spíše zmenšeným digitálním fotoaparátem pro náročnějšího uživatele?
Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek.
Čína plánuje do roku 2025 velký technologický krok ke konkurenčnímu Neuralinku Elona Muska Čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií (MIIT) představilo své ambiciózní plány na vývoj mozko-počítačových produktů do roku 2025. MIIT nedávno zveřejnilo komplexní politický dokument, v němž nastiňuje svůj závazek učinit převratné kroky v oblasti špičkových technologií.

Nepřehlédněte

Tato věc patří do trochu jiného soudku, než běžně testujeme. Značka TrueLife patří do portfolia české společnosti elem6, které čítá také značku Lamax. Zaměřuje se na elektroniku určenou k péči o zdraví či tělo jako elektrické kartáčky, chytré váhy či teploměry, tlakoměry. S jednou takovou novinkou vás zkusíme v rychlosti seznámit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek