Středa , 28. 05. 2025

Vilém

Právě probíhá rozšiřování digitální televize v Brně, Ostravě a Plzni

22. 05. 2008

Možná jste již zaregistrovali, že v posledních dnech začalo rozšiřování počtu dostupných programů a pokrytí v rámci digitálního vysílání. Co to vlastně znamená? Například to, že Brno a okolí se konečně dočká kvalitního příjmu Primy. Tedy možná…

Společnost Czech Digital Group (CDG) rozšířila své vysílací sítě mimo Prahu do dalších lokalit České republiky. V Brně již vysílá na kanálu 59 z vysílače Hády. Ostrava a Plzeň je ve stádiu příprav a předpokládá se spuštění od 1. června.

V multiplexu je v současné době Prima, Óčko a pravděpodobně přibude nová televizní stanice Z1. Kvalitní příjem TV Prima je v Brně a především v okolí (cca do 40 km) dlouhodobě problémový (respektive vyžaduje mnohdy určité investice do antény a zesilovače, slučovače atp., což ne každý chce řešit). Proto se na Primu v digitálu čeká „jako na zjevení“.


Kalkulované pokrytí signálem z vysílače Hády na 59. kanálu je zatím realitě dosti vzdálené

Hády jsou svou polohou ideální pro pokrytí širokého okolí Brna (například až po Velkou Bíteš). Ostatně současné vysílání multiplexu Českých radiokomunikací (ČRa) to jen potvrzuje. Na druhou stranu multiplex ČRa nevysílá jen z Hády, ale i z vysílače na Barvičově, což zlepšuje pokrytí centra města a blízkého okolí.

Multiplex CDG s Primou ale zažívá určité porodní bolesti. Tou první je nižší výkon vysílače (5 kW). Takže pokrytí vzdálenějších lokací zatím není tak dobré, jako u multiplexu ČRa (10 kW). Druhým problémem je 59. kanál, který místy ruší mnohem silnější analogový vysílač z Jihlavy. To lze řešit směrovou kvalitní anténou. Podle informací CDG alespoň budou podniknuta měření a v ideálním případě zvýší výkon vysílače z Hády až na 10 kW a v delším horizintu přibude/přibudou další vysílače. Rozhodně ale kvitujeme to, že se na naší smrtelně klidné hladině digitálního vysílání konečně začalo zase něco dít.

K TÉMATU  Recenze Canon EOS 100D – něžný sněžný krasavec (1. část)

Aktualizace: Hády na 59 kanálu již vysílá výkonem 10 kW a multiplex obsahuje Primu, Óčko i stanici Z1.

Více informací se dozvíte například na serveru www.digitalnitelevize.cz

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Čtyři roky poté, co Google prohlásil, že chce blokovat soubory cookie třetích stran v prohlížeči Chrome, potvrdil, že nakonec nebude blokovat online sledovače. V roce 2020, přibližně v době, kdy Apple zablokoval soubory cookie třetích stran v Safari, Google trval na tom, že udělá totéž. O čtyři roky později se Google zdánlivě vzdal jejich blokování.
Vinylové desky (LP) se v posledních letech dokázaly vrátit na výsluní a jejich prodeje rostou. I malé dítě dnes stále ví, jak gramofonová deska vypadá. S audiokazetami či „cédéčky“ to ale, alespoň zatím, na podobný comeback nevypadá. To však nebrání tomu na tyto hudební nosiče alespoň zavzpomínat.
Není to až tak dávno, co jsem považoval pořízení notebooku za luxusní věc. Naštěstí vývoj v této oblasti je velmi rychlý a nyní se dají bez problému pořídit kvalitní stroje za velmi slušné ceny. Tuto strategii volí i výrobce Umax se svými notebooky, u nichž se nezaměřuje na ohromující výkony, ale spíše na praktičnost, mobilitu a v případě celokovového 13Wa Pro i odolnost a životnost.
Již číslo v názvu napovídá, že tato kamera se bude v portfoliu Lamaxu řadit na jeho začátek, stává se nejlevnější modelem. Co to v praxi znamená pro zákazníka? Papírově se prakticky shoduje (popisky s piktogramy na produktových stránkách jsou prostě totožné) s dražším modelem Lamax X7.1 Naos, což vypadá lákavě.
Notebook Umax 13Wa Plus se musel spojit s Celeronem „Apollo Lake“, protože novější Gemini prý u Intelu není k mání. To nevadí. Za velmi sympatickou cenu, která vykazuje navíc tendence klesat, dostanete slušné 4 GB RAM, hlavně slot pro SATA SSD disk a Full HD displej s maticí IPS. Pokud by vám to nestačilo, nálepka Intel Celeron inside jistě misky vah převáží ve svůj prospěch. Neberte to. :o)

Nepřehlédněte

Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek