Čtvrtek , 29. 02. 2024

Horymír

Recenze HP Pavilion TouchSmart 11 – dotkni se mě

19. 12. 2013

19. 12. 2013

Začíná to vypadat, že notebooky jsou na ústupu. Tablety je válcuji, a tak musí výrobci jít s dobou a nabízet dotykové displeje i u notebooků. Jaké výhody to přináší?

Přiznám se bez mučení, malé 11palcové notebooky mám rád. Sám vlastním Pavilion dm1. Snadno se přenášejí, vydrží dlouho na baterii a při tom již nabízí (na rozdíl od netbooků) dostatečně velkou klávesnici a rozlišení displeje pro seriózní práci. I výkon je lepší – mají silnější procesory (ve srovnání s intelovskými Atomy) a o poznání více paměti – testovaný kus nabízí 8 GB.

11palcové laptopy vnímám jako optimální stroje pro každodenní přenášení z domů do práce či školy a zpět – jednoznačně jsou vhodné pro aktivní uživatele.

Notebook HP Pavilion TouchSmart 11-e000ec
LCD Antireflexní displej HD WLED s úhlopříčkou 29,4 cm (11,6 palců), 1 366 x 768; dotyková obrazovka WVA
Procesor AMD A4-1250 APU (Kabini)
800 MHz – 1 GHz, L2 1 MB
2 jádra, 28 nm, TDP 7 W
RAM Hynix 8 GB DDR3L
667 MHz, single channel
Čipset AMD K16 IMC
Grafické jádro AMD Radeon HD 8210
300 MHz, 512 MB sdílené RAM
Pevný disk Hitachi Travelstar Z5K500
500 GB, 5 400 ot./min., 8 MB, SATA 3 Gb/s
Optická mechanika
Čtečka paměťových karet Čtečka digitálních karet SD
Konektivita Wi-Fi Ralink RT3290LE 802.11bgn, Realtek PCIe FE 10/100 Mbit, Ralink Bluetooth 4.0
Zvuková karta Realtek ALC282, DTS Sound+
Porty VGA, HDMI, 1× USB 2.0, 2× USB 3.0, RJ45, kombinovaný konektor pro sluchátkový výstup / vstup pro mikrofon
Další výbava Webová kamera HP TrueVision HD, duální reproduktory
Akumulátor 3 článkový Li-Ion, 10,8 V, 36,2 Wh
Hmotnost notebooku 1,55 kg
Hmotnost adaptéru 239 g + 120 g (kabel)
OS Windows 8 (64 bit)
Doporučená cena (s DPH) 10 990 Kč
Záruka 2 roky se službou vyzvednutí a vrácení
Prodloužení záruky Care Pack UM945E, 3 roky se službou vyzvednutí a vrácení
   

Koukej se a poslouchej!

Notebooky HP Pavilion, které výrobce cílí jako multimediální domácí stroje, často nabízí oproti konkurenci i u 11palcových modelů kvalitní reproduktory, což je jedna z častých bolestí notebooků. Repro u TouchSmart 11 nese jméno DTS Sound+, což evokuje pocit „značkové kvality“.  A zvuk běžné notebooky převyšuje, rozhodně je dostatečně silný. Ve srovnání s dříve užívanou značkou Altec Lansing (nemluvě o JBL Pro), zněl ale mým uším ploše a nevýrazně.

Obraz dotykového LCD byl sytý a příjemný nejen na sledování filmů, ale i při běžné práci. Je ale nutné mít podsvícení nastaveno na vyšší stupeň až maximum, aby byl obraz dostatečně jasný.

Patřičně ocenit přínos dotykové obrazovky při běžném používání, by asi vyžadovalo delší dobu užívání. Hodilo se mi ve chvílích, když jsem neměl zapojenou myš a byl odsouzen pouze na touchpad. To se možnost jednoduše ťuknout na displej místo zdlouhavého šoupání kurzoru zamlouvala. Práci to jednoznačně zpříjemnilo a ulehčovalo. TouchSmart 11 ale ztále zůstává jen notebookem s dotykovým displejem. Není to tablet PC, kde by šel displej odejmout či alespoň přetočit jako u Lenovo Yoga, což by užitnou hodnotu dotekové obrazovky jistě zvýšilo.

K TÉMATU  DVD přehrávač: který že je nej?

Klávesnice a výkon

Jak jsem již naznačil, klávesnice má velikost 92 % klasické, což (alespoň mně) na práci stačí. Bohužel výrobce obětoval designu část užitné hodnoty tím, že jednotlivé klávesy ještě zmenšil. Každá stojí samostatně oddělená platovou mřížkou. Lépe to vypadá a možná i ochrání klávesnici před drobky a nečistotami, ale pro mé prsty to znamenalo občasné překlepy.

Titěrný Enter mi ale opravdu vadil. Stejně jako maličké šipky „nahoru“ a „dolů“ – vysoké polovinu běžných kláves a ještě zarovnané do řady s pravou a levou. Ano, není to herní notebook, ale má sloužit k zábavě a tímto ji HP minimálně zkomplikovalo. Myslel jsem si, že starší Pavilion dm1 má šipky malé, mýlil jsem se, jde to i hůř! Klávesnici má dm1 z mého pohledu lepší, méně stylová, ale praktičtější.

Chytře jsou řešeny funkční klávesy. Změnit hlasitost, jas displeje, zapnout/vypnout Wi-Fi, ovládat přehrávač médií či přepnout obrazovky lze nově jednou klávesou bez nutnosti stlačit Fn. To naopak musíte využít při touze užít funkce F1 – F12. Nápad hodný mistra, bez přehánění.

Po stránce výkonu se notebook logicky řadí mezi slabší. Co bychom čekali od 1GHz procesoru? Stačí na běžnou práci s textem, internetem, přehraje filmy, spustí staré hry. Procesor bývá dost vytížen i při klasickém užívání.

Ve srovnání se starším Pavilionem dm1 novější SmartTouch 11 obstál. Taktem pomalejší a mnohem méně „rozežraný“ procesor si se starším, rychlejším Pentiem SU4100 (1,3 GHz) v ničem nezadá. Grafické jádro AMD Radeon HD 8210 převyšuje Intel GMA 4500MHD několikanásobně. Generační rozdíl hovoří ve prospěch nového řešení. S grafikou Intel HD Graphics 4000 z Core i3 by měl Radeon práci o poznání těžší i kvůli vyšším taktům.

Díky úspornému procesoru, relativně velkému chladiči i technologii CoolSence je notebook velmi tichý, i když se ventilátor točí. Navíc si můžete sami nastavit v aplikaci AMD Vision Engine Control Center řízení taktu CU v rozmezí 800 MHz až 1 GHz. Můžete to nechat na procesoru, anebo sami omezit max. takt na 800 MHz, 900 MHz či 1 GHz a tak snížit spotřebu.

Výsledky výkonvých testů Pavilion 11 Pavilion dm1
3DMark a PCMark
3DMark 03 (1024×768) 6791 1818
3DMark 05 (1024×768) 3649 1293
3DMark 11 (720p) 363
3DMark (default)
Ice Storm 14036 7765
Cloud Gate 1181
Fire Strike 193
PCMark 08 995
Ostatní testy
Cinebench R15
OpenGL 7,80 FPS
CPU 37 cb
Trackmania Nations Forever (1024×768, Anizotropní filtrování 4×)
Minimální kvalita 44,1 FPS 39,8 FPS
Střední kvalita 26,3 FPS 22,3 FPS
Vysoká kvalita 14,4 FPS 7,88 FPS
Výdrž akumulátorů
Nezatížen s Wi-Fi 5 hodin 27 minut 6 hodin 58 minut
Sledování filmu 4 hodiny 19 minut 4 hodiny 48 minut
     
K TÉMATU  Recenze sluchátek Niceboy HIVE XL - autistický hudebník

 

Fotografie

 

Čím mě notebook nezaujal?

Na menší klávesy již přišla řeč, i když nejde o nic dramatického – až na šipky a Enter. Jde o individuální pocit a rozhodně bych doporučoval vyzkoušet si to na vlastní kůži. Moje dm1 je má větší, což mi vyhovuje, protože 11palcový notebook používám denně jako jediný počítač. Pokud si jej plánujete pořídit jako druhé PC ke svému desktopu, jste v úplně jiné situaci. Klávesnice je navíc velmi tichá, na dotek příjemná.

Za největší slabinu notebooku považuji napájecí konektor. Je tenký, nezasouvá se do zdířky celý a často se uvolňoval při manipulaci s v elektrice připojeným notebookem. Obávám se, že bude v budoucnu náchylný na poškození. (Mrzí mě, že jsem to zapomněl vyfotit.

Čím mě notebook zaujal?

Vzhledem. Dojem z kvality podtrhuje černý kov kolem klávesnice, navíc se na něj příjemně pokládají ruce při psaní. Vyváženou konfigurací, poměrem ceny a výbavy, i když zpočátku jsem se pouze 1GHz procesoru bál. Nepopírám, nevadil by mi o něco rychlejší, to jistě ne. Avšak jako zásadní nedostatek či důvod, proč notebook nekoupit, bych to neoznačil. Je lepší než Intel Atom, na Pentium či Core i3 ale nejspíš nestačí. Zbytek konfigurace rozhodně dostačuje – 8 GB RAM, kdo z vás to má?

Výdrž akumulátoru by mohla být delší. Vinu ale nehledejme v notebooku samotném, je velmi úsporný. Srovnávaný notebook dm1 vyhrává v tabulce díky mnohem větší baterii s kapacitou 53 Wh. Náš TouchSmart disponuje pouze 36,2 Wh. I proto vnímám vydrž jako nadprůměrnou. Pozitivní přínos malého akumulátoru zas spočívá v nízké hmotnosti, což mobilitu řešení zvyšuje. Myslím, že HP se zde podařil kompromis mezi výdrží a hmotností.

Obnova systému je jako u každého HP řešena aplikací HP Recovery Manager, kterou lze spustit z pevného disku a operační systém tak obnovit ze zálohy či do úplně čisté instalace – tedy tovární, která obsahuje i zbytečný zkušební software jako MS Office či antivirus Symantec (na 60 dní). Pouze doporučuji vytvořit si média pro obnovení (DVD či na flash disk) pro případ, že by vám „odešel“ HDD.

HP Pavilion TouchSmart 11 za adekvátní cenu, která je o trošičku (nikoliv o moc) vyšší, než u některých 11palcových notebooků, nabízí kvalitní zpracování, nadprůměrně výkonné reproduktory, dobrý poměr cena / výbava i odladěný systém s pokročilým řešením jeho obnovy.

 

 
HP Pavilion 11-e000 E2V74EA lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

Zápory Klady
– Konektor napájení + Dotykové LCD se sytými barvami
– Malý Enter a šipky + Poměr cena / výbava
– Slabší procesor + Funkční klávesy

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

VisionBooků začíná být na trhu podobně jako modelů BMW řady 3, v oněch přídomcích by se jeden pomalu ztratil. Vězte tedy, že 14Wa se objevila vcelku nedávno, s původní 14Wi nemá pranic společného, u Umax nahradil cloudbookem 14Wi-S. Námi testovaný notebook (ano, notebook) má jiný procesor, více RAM a v neposlední řadě místo na pevný disk (zároveň 32 GB eMMC) a RJ45. Mohli bychom říci, že tak tvoří mezičlánek mezi cloubookem a notebookem. Pojďme zjistit čemu se blíží víc?
Odolné věci máme rádi, rádi je vždy potrápíme a ještě více nás těší, když přežijí a lze napsat, že výrobce nelže a výrobek je opravdu kvalitní. Podobně tomu bude u testovaného disku HD830, který nás zaujal již asi před rokem na prezentaci společnosti AData. Doba evidentně dozrála a těžký kovový kvádřík dorazil i k nám do redakce…
Již číslo v názvu napovídá, že tato kamera se bude v portfoliu Lamaxu řadit na jeho začátek, stává se nejlevnější modelem. Co to v praxi znamená pro zákazníka? Papírově se prakticky shoduje (popisky s piktogramy na produktových stránkách jsou prostě totožné) s dražším modelem Lamax X7.1 Naos, což vypadá lákavě.
Aktualizováno o fotky dodaného štítu! Nedostatek ochranných pomůcek se stal v boji s nákazou Covidem-19 celosvětovým  problémem. Jejich absence přímo ohrožuje ty, kteří za nás bojují v první linii. Zdravotníci, policisté, hasiči a mnoho dalších, kteří přicházejí do styku s nákazou každý den, nemají dostatek vybavení, které by je dokázalo ochránit. To jsme se rozhodli změnit.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek