Pondělí , 15. 07. 2024

Jindřich

Střídání TV hráčů v týmu Samsung

05. 05. 2008

Modelová obměna LCD a plazmových televizorů u tak významného “týmu“ v oboru, jakým Samsung bezesporu je, je vždy sledovanou událostí. Nelze čekat převratný technologický pokrok, ale spíše kontinuální evoluci. Tedy co nám Samsung nachystal jako další krok na cestě k dokonalému obrazu?

Samsung, to je především LCD

Všichni velcí výrobci plochých televizorů se snaží pochopitelně nabídnout ucelenou řadu produktů jak s LCD, tak plazmovými obrazovkami. Nicméně již z letmého pohledu do jejich katalogu je většinou jasné, která technologie hraje u toho kterého prim. U Panasonicu je to jednoznačně plazma a Samsungu “chutná“ nejlépe LCD. Není divu, když si je umí tak dobře sám “uvařit“. Takže nových LCD TV přichází doslova nepřehledné množství všech úhlopříček a úrovní. Nové plazmy má Samsung také, ale jak se přesvědčíme dále, zabývá se spíše velkými úhlopříčkami a zásadní modelovou škálu nenalézáme.

Očíslované řady LCD TV

Samsung se nám rozhodl zase trochu změnit systém značení svých modelových řad. Je pravda, že při číselném značení nových sérií 4, 5 a 6 je na první pohled jasné, která že to bude ta nejvyšší. Dřívější písmena S, R, N a M byla pro řadu lidí dost matoucí a tak od písmen Samsung poněkud ustoupil.

Takže máme tu tři nové řady televizorů plus jednu prémiovou nakonec. Začněme tím, co mají všechny společné, a tím je DVB-T tuner a tři HDMI (6-ka má 4xHDMI)vstupy. Většinu modelů dělá Samsung kromě černé, opět i v bílé barvě. Tím vším se však nijak neliší od předchůdců. Inovace je jak jinak především v LCD displejích. Bohužel není možné přesně vypsat parametry obrazovek dané řady, protože se tradičně úhlopříčka od úhlopříčky občas drobně liší. V tomto by vám mohl pomoci například katalog, který linkujeme na konci článku.


LE40A455C

Low-end řada 4 navazuje na předchozí S-ko a tyto cenově dostupné TV jsou určeny pro ty nejméně náročné diváky, kteří netouží po Full HD obrazu a vystačí si s rozlišením 1366×768 a nižším kontrastem. Ten činí většinou 8500-10 000:1. Ale pozor, dynamicky, nikoliv nativně. Žel je to poslední dobou velký, ale marketingově pochopitelný, nešvar všech výrobců neuvádět v technických specifikacích skutečný kontrast displeje.


LE40A559A

Obchodně nejúspěšnější vyšší třídu R nahrazuje řada “pětková“. Najdeme u nich už USB 2.0 port pro přehrávání multimédií a HDMI vstupy se už pyšní certifikací verze 1.3. Dynamický kontrast poskočil na 30 000:1 a všechny úhlopříčky od 32’’ jsou již Full HD, tedy s rozlišením 1920×1080, se kterým se již dají směle použít i pro neosekané přehrávání Blu Ray. Již jsme měli možnost v redakci zběžně vidět model LE40A559 a mezi LCD panely stejné kategorie se nám jeho obraz zatím velice zamlouval. V režimu maximálního dynamického kontrastu byl obraz však už trošku “přepálený“. Snad brzy přineseme kompletní recenzi.


LE40A656A

Náročnější zákazník má možnost sáhnout po řadě logicky označené číslem 6. Na první pohled svou výjimečnost dávají najevo načervenalým krytem, což se na druhou stranu leckterému konzervativci líbit nemusí. Full HD displej zobrazuje už v taktu 100Hz a hodnota dynamického kontrastu se zastavila na 50 000:1. Tato řada žel ještě nedisponuje dražším LED podsvícením a vystačí si tedy spolu s nižšími “příbuznými“ s CCFL. Udávaná spotřeba je kupříkladu u 40´´ modelů papírově 200W. Předpokládáme ale, že takových hodnot televize dosahují s kontrastem staženým na minimum.Jak už jsme uvedli, přibyl “šestce“ také jeden HDMI vstup navíc.


LE70F96BD

Pokud berete úplatky a bojíte se, že se z té záplavy peněz co nevidět zblázníte, jestli se okamžitě nezbavíte alespoň přebytečných osmi set tisíc, připravil si pro vás Samsung elegantní řešení v podobě největší úhlopříčky řady F9. Ta činí 178cm, ale dodává se i menší obrazovka s diagonálou 132cm. Inteligentní LED podsvícení operuje s technologií Smart Lighting-Backlight, která televizoru umožňuje dosáhnout dynamického kontrastu 500 000:1. Nejedná se o nic jiného, než fintu, kdy panel analyzuje obraz a pod jeho tmavými částmi LED podsvícení ztlumí nebo zcela vypne. A kde nic nesvítí přes LCD filtr, tam je logicky černá opravdu černá.


LE19R86WD…Samsung dělá i bílé a také malé (19”) TV

Na veletrzích byly už k vidění LCD televize s kontrastem 1 000 000:1, takže je vidět, že LCD technologie není zdaleka u konce s dechem a lze ji pořád zlepšovat. Nicméně je důležité, aby honba za jakýmsi neuchopitelným dynamickým kontrastem, největším to mindrákem LCD vůči plazmě (hned vedle věrnosti barevného podání), nezastínila to o co jde především, tedy perfektní obrazový zážitek.

K TÉMATU  Společnost Huawei upřednostnila AI před výrobou nejprodávanějšího telefonu

Plazmy, aby se neřeklo

Skutečně, Samsung sice plazmy dělá, ale nějak zvlášť je neprožívá a tak v nejběžnější úhlopříčce 42’’ vypustil pouze jeden jediný model v nejnižší “čtyřkové“ sérii (stejné značení jako u LCD). V sortimentu Samsungu na rozdíl od konkurence chybí v nižších úhlopříčkách Full HD model, což naznačuje, že použité technologie displeje ještě neumožňují 1920×1080 buněk do malého prostoru “nacpat“. Snaží se tedy ukousnout si svůj díl trhu hlavně v nadměrných velikostech obrazovek, kde není taková konkurence, nicméně ani takový odbyt.


PS42A457

Většina nových modelů se tedy etabluje z řad 50’’. Série 5 přitom obsahuje jediný model PS50A556S. Ten už je Full HD a láká na 18bit barevnou hloubku a dynamický kontrast 1 000 000:1. Prémiová řada P9 se s úhlopříčkou zastavuje až na úctyhodných 63’’, nicméně parametrově zaostává. Pouze 12bit hloubka, nativní kontrast 10 000:1 a “jen“ 60 000 hodin životnosti panelu. Nižší modely mají přitom nativní kontrast 30 000:1 a životnost 100 000 hodin. Všechny plazmy mají potom integrované tři technologie proti vypalování obrazu: APS, All white a Signal pattern.

Nakonec se omlouvám, za nebývalou četnost slova “kontrast“, jehož použití jsem si tímto článkem vyplýtval na dva měsíce dopředu:). Více přehledných informací ke všem modelům najdete třeba na britské mutaci stránek výrobce. Webmasteři českého Samsungu malinko zaspali a prozatím se tedy v češtině nejvíce dozvíte ze stránek internetových obchodů, kde se všechny modely už čile prodávají. Zde je také slibovaný link na slovenský katalog.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na jaře jsem si vyzkoušel první sluchátka od firmy Lamax, jednalo se konkrétně o model Elite E-1. A byl jsem velmi mile překvapen. Na podzim jsem dostal k dispozici sluchátka Blaze B-1, která se v portfoliu firmy Lamax nachází ve spektru levnějších modelů (cena 1 190 Kč). Otázka tedy je, zda milé překvapení z Elite E-1 přetrvalo.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek