Čtvrtek , 08. 06. 2023

Medard

Xtreamer TV: Evoluční MMC aneb konečně automatické titulky ke staženým filmům?

02. 01. 2013

Korejská společnost Xtreamer si vydobyla velmi dobré postavení na trhu multimediálních přístrojů. S nově ohlášeným MMC pod názvem XtreamerTV se zdá, že se zamysleli nad tím, co v tomto segmentu lidem schází a pokusí se jim to dát. Zejména zmiňme odbourání nutnosti stahovat multimédia složitě z internetu, nebo třeba hledat a spravovat externí titulky. Nakolik se tyto a další oblasti podaří Xtreameru zpříjemnit?

MMC neboli multimediální síťové přehrávače můžeme rozdělit na 3 kategorie:

  • Hromada čínských klonů postavených nad referenčními designy výrobců čipů (zejména Realtek), na něž si různí distributoři lepí své značky a více či spíše méně se starají o jejich software. Invence a smysl pro ergonomii zde těžce vázne.
  • Nabubřelí amerikocentričtí giganti se svými Apple TV, či Google TV. To jsou sice kvalitní a promyšlená MMC, ale se spoustou limitů. Univerzálnost zde vázne a funkce mimo vyvolené země těžce kulhají.
  • A nakonec pár výrobců MMC, kteří to myslí vážně a zároveň nejsou svázání globálně korporátními megabláboly, proč něco nejde, respektive proč se nehodí, aby to šlo. A k nim patří právě Xtreamer. Nicméně není v tom sám, zmiňme třeba Dune, nebo Popcorn Hour.

Xtreamer přinesl na trh už dost klasických MMC krabiček. A většinou šlo o slušné kousky, které dokázaly zmiňovanou čínskou velkovýrobu kvalitativně snadno překonat. I když vývoj odladěného softwaru někdy trval déle…

 

MMC přehraje hodně, ale ne bez práce

Klasické MMC sice umí přehrát skoro vše, ale to vše mu musíme jaksi předložit. Stáhnout, převést z optických disků, nahrát na interní nebo externí disk, nebo nasdílet po síti. A ty titulky, to je teprve peklo. Najít správnou verzi, nahrát do složky k filmu, přejmenovat, převést na správnou diakritiku…

Stroje mají přece pracovat za nás. A to si také řekli v Xtreameru a ohlásili nový produkt. Mohlo by to být něco jako Apple TV, jen bez té tragické svázanosti. XtreamerTV má umožňovat sledování mnoha obsahu rovnou z internetu bez stahování. Ale to tu bylo i nyní (například archívy českých televizí, nebo přístup na YouTube). Pokud se to v tomto případě podaří zlepšit, rozšířit a stabilizovat, mohlo by to být o krok dále. Ale tak trochu o tom pochybujeme. Xtreamer nezíská práva na celosvětové a lokalizované vysílání, takže vylepšený NetFlix asi nespustí. A pouhé trailery na filmy nikoho nevytrhnou.

 

Online obsah, ale pro jistotu i jednoduchý download

Jak to tedy bude s online „televizemi“ a streamováním je zatím nejisté, ale mnoho bychom zde pro náš lokální trh nečekali. Snad jen pokud komunita něco sama nevytvoří, jako tomu bylo v minulosti. Ale pořád tu má být snadná možnost stahovat přímo pomocí tohoto přístroje obsah z internetu.

A s tímto obsahem má XtreamerTV pracovat již o kýžený krok samostatněji, než kdy dříve. Stažený film má být například automaticky opatřen patřičným „obalem“ včetně lokalizovaných informací. Stejně tak se plánuje to, že se případně složka doplní o titulky.

 

 

Realtek nahrazen Sigmou aneb spolehlivý výkon přichází

Z určitých informací se též dá odtušit, že Xtreameru již došla trpělivost s Realtekem, jehož čipy v MMC doposud používali. A pro XtreamerTV zvolili procesor SMP867X od Sigma Designs, který má přehrát opravdu cokoli, včetně těch nejnáročnějších MKV se 16 referenčními snímky. Za operační systém byl zvolen Android, ovšem značně upravený. Právě elegance, rychlost a snadnost ovládání má být pro Android TV zcela nosná. Dokladuje to i jednoduchý dálkový ovladač a také volitelný mód, ve kterém zvládnou používat přístroj i malé děti.

XtreamerTV pojme 2,5″ palcový pevný disk. Trochu zamrzí absence USB ve standardu 3.0

 

Další zajímavosti ve zkratce

Podívejme se na další ohlášené funkce, které by nás mohly zajímat:

  • Z XTV bude možné streamovat multimédia na jiná zařízení (iPAD atp.). Až 6 zařízení může být obslouženo současně
  • Sdílené složky na síti najde a proskenuje XTV automaticky
  • Nebudou chybět oblíbené internetové aplikace přizpůsobené pro televizi – Facebook, Gmail, YouTube, Wikipedia a mnohé další
  • Podporován je zvuk Dolby True HD a DTS-HD
  • K XTV se budete moci přihlásit odkudkoli a například mu nastavit, co pro vás má stáhnout z torrentu
  • Aktualizace softwaru budou automaticky nabízeny k instalaci
  • Ani u MMC nesmí chybět populární cloud, neboli ukládání dat na internet. V tomto případě je podporován Dropbox

Na XtreamerTV se možná podíváme detailněji v recenzi. Má být zájemcům expedován již tento měsíc za cenu 119 Eur (cca 3000 korun). Více informací nabízí jeho domovská stránka. Prozatím se zdá velmi působivý, ale to jsme již zažili mnohokrát.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Před nějakým časem jsme měli v rukou MXQPiPO TV a Remix Mini, čili zařízení, která činí televizor „chytřejší“. Nyní jsem dostal k dispozici další mini PC - model Xtreamer mxV v České republice distribuovaný firmou Umax. Dle samotného vyjádření výrobce je jejich cílem vytvářet cenově dostupná zařízení pro pohodlné přehrávání multimédií. Ve svém portfoliu nabízí spoustu modelů, jen sám model mxV, který je předmětem této recenze, má hned další dvě verze – Plus a Pro.

Spolu s Halloweenem (resp. v USA po Dni díkůvzdání) nás již několik dní prodejci atakují nabídkami na tzv. Black Friday, prodejní akci importovanou s již zmíněným svátkem z USA. Každý někdy podlehne a koupí věc, kterou nepotřebuje. Zalíbila ss Ferrari PowerBank Soft Rubber 5000 mAh Black. Záložní kapesní baterie jako každá jiná, pouze vybavená logem Ferrari. Za cenu prý o 40 % nižší, nekupte to. :o)
Vláda v roce 2020 schválila zavedení DPH na malé zásilky ze zemí mimo Evropskou unii. Dosud byly balíčky v hodnotě do 22 eur od daně osvobozeny. Novela zákona tak zavádí do české legislativy předpis EU, který tuto výhodu od roku 2021 ukončuje. Stát si od opatření slibuje větší výběr daní a spravedlivější tržní prostředí. Odborníci očekávají zdražení zboží a snahy o obcházení nových pravidel.

Nepřehlédněte

Testovanou kameru nekoupíte s hromadou více či méně zbytečného příslušenství, to si musíte dokoupit později. Dostáváte pouze kameru s USB kabelem a akumulátorem, což nebývá v tomto segmentu časté. Pro někoho klad, jinému to vadit může. Je Mi Action Camera 4K čistokrevným lovcem adrenalinu či spíše zmenšeným digitálním fotoaparátem pro náročnějšího uživatele?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek