Sobota , 20. 04. 2024

Marcela

Recenze reproduktoru Ikea Eneby – severská jednoduchost i krása

Dražší reproduktory Eneby z Ikea doznaly poměrně dobrých hodnocení od různých recenzentů na našem webu (myšleno českém). Proto nám nedalo, zakoupili jsme ten nejmenší z rodiny, přenosný s netradičním vzhledem oproti konkurenci.

06. 10. 2019

06. 10. 2019

Dražší reproduktory Eneby z Ikea doznaly poměrně dobrých hodnocení od různých recenzentů na našem webu (myšleno českém). Proto nám nedalo, zakoupili jsme ten nejmenší z rodiny, přenosný s netradičním vzhledem oproti konkurenci.Reproduktor byl, v duchu filozofie Ikea, zabalen minimalisticky, aby krabička zabírala, co nejméně místa v přepravních kartonech. Velmi sympatické, proč ne. A kdyby zcela vymizel plast, budeme tleskat. Neutrácí se za zbytečnou grafiku a 3D fólie a jiné “kraviny”, k čemu taky?

Papírově spíše slabší

Eneby zaujal hlavně vzhledem, proti tradiční “konfekci” vyčnívá, je hranatý s dírou a korkovým stojánkem, který leckomu jistě evokuje ledasco. Co by napadlo pana Freuda, že napadne skoro každého, jistě každého druhého napadlo. :o) To ale nevadí, reproduktor působí decentně a do usedlejší domácnosti se jistě hodí více než blikající či červený válec.

Výrobce mluví o poměrně malém výkonu 3 W, navíc reproduktor nedisponuje vlastním akumulátorem. Můžete vložit tři AAA akumulátory – klidně ty z vedlejšího “regálu”, na výběr máte více kapacit typu Ladda – 500 mAh či 900 mAh. Počítejte však s navýšením ceny minimálně o 79 Kč nebo 149 Kč. Jeden článek vám zůstane vždy ladem, což je nedomyšlené.

Hmotnost korkového stojanu, reproduktoru bez a s bateriemi uvnitř.

Reproduktor napájí klasické micro USB prostřednictvím estetického, látkou potaženého, kabelu. Bohužel dosti krátkého, málo ohebného, takže pokud s něčím při jeho použití k nabíjení hýbete, zaručeně vypadne, konektor dobře nedrží.

Kromě tradičního Bluetooth 4.2 lze Eneby připojit ke zdroji zvuku i prostřednictvím 3,5palcového audio konektoru. Propojovací kabel si budete muset koupit, pokud žádný nevlastníte.

Zkušenost ničím nenahradíš

To je známý fakt a hlavně o té by recenze měla být. Stručně k baterkám. Výhodu můžete vidět v tom, že je reproduktor levnější (i když většina to, logicky, přerámuje, že musí připlatit za baterie). Kupovat je nemusíte, stačí volný USB port na notebooku třeba a vše se tím vyřeší. Navíc se reproduktor vypne s notebookem i při připojení přes audio kabel. To se nám líbilo, protože takový Media Player Classic – Home Cinema disponuje funkcí vypnutí po dohrání filmu a nemusíte nic řešit. Bohužel při připojení k mému notebooku reproduktor šuměl. Ve spolupráci s USB nabíječkou či powerbankou to nedělal.

K TÉMATU  Recenze Xtreamer Prodigy: Vlajková loď se spuštěnou kotvou

Pokud se tedy rozhodnete akumulátory zakoupit, můžete volit libovolnou kapacitu dostupnou pro AAA akumulátory – řekněme od 500 mAh do 1200 mAh? To bohatě stačí. S časem výdrže problém nemáme, ale s typem baterií. Ni-Mh mají totiž paměťový efekt, takže pro přenosný reproduktor do budoucna katastrofa z hlediska praktičnosti a životnosti. Hlavně je prvně “naformátujte”.

Funkčně nehledejte nic navíc kromě schopnosti býti (bez)drátovým reproduktorem včetně mikrofonu, spíše však interiérovým. Žádné FM rádio, žádnou čtečku karet. Vypínač jej zapne nebo vypne – Bluetooth je stále aktivní, takže se připojí i pokud zařízení k počítači připojíte pomocí audio kabelu. Pokud funguje bezdrátově, má funkci automatického vypnutí, při zapojení audiokabelu se samozřejmě nevypne s počítačem (pokud má vloženy akumulátory).

Klidný hlas nezná bass

Po zvukové stránce není Eneby katastrofa. Hlasitosti nabídne kupodivu dost. Ale nelze si nevšimnout, že jde pouze o mono reproduktor bez basové membrány. Tím je vše dáno. Je dobrý pro mluvené slovo, poslech rádia či filmů. Pokud zkusíte něco basového, pak velmi rychle pošlete Eneby k či spíše za jeho limity!

TIP: TEST „KAPESNÍCH” REPRODUKTORŮ – ČTYŘI DO MARIÁŠE

A vyplatí se jej koupit? My tak učinili a nelitujeme, zůstává na stole a slouží, ve 14denní lhůtě jsme jej nevrátili. Když nečekáte zázraky, nezklame vás. Ale upřímně nevidíme moc racionálních důvodů, proč kupovat Eneby. Připočitáme-li levné akumulátory, cena atakuje 600 Kč (přesně 578 Kč). Třeba Niceboy Raze Mini pořídíte za stejnou cenu jako Eneby bez akumulátoru apod.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Powerbanku D16750 jsem poprvé viděl na tiskovce společnosti AData a, když se přiznám, že mám tyto odolné věci prostě tak nějak rád, nepřekvapí vás, že jsem okamžitě zatoužil po jednom kousku na recenzi. Přání se mi splnilo, ba co víc: „Dejte jí, co proto!“ Dostal jsem požehnání k drsnějšímu zacházení…
O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.

Nepřehlédněte

Klasický tablet s Androidem naši redakci delší dobu míjí. Proč tedy nezkusit 8palcový tablet od španělského výrobce elektroniky (především audio techniky) Energy Sistem, který je na našem trhu novinkou a jako takový nabízí moderní operační systém Android 7.0 „Nougat”?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek