Středa , 29. 05. 2024

Maxim

Zásilky ze zahraničí se prodražují a hlavně zpožďují

10. 05. 2011

Vzhledem k evropské legislativě letos došlo ke změně limitů hodnoty zboží, které ze zemí mimo EU procházelo do našich rukou bez daně a cla. Ze 150 eur byl limit drasticky snížen na 22 eur. Celní úřad a Česká pošta kvůli tomu důkladněji zpracovává o 95 % zásilek více a naprosto nestíhá…

Nové podmínky pro příjem zásilek ze zahraničí v aktuálním článku!

Nákupy v zahraničí byly a stále ještě jsou velmi výhodné. Platí to i pro oblast elektroniky. Jelikož se dnes vše vyrábí v Asii, jsou tamní obchodníci schopni nabídnou výrazně nižší ceny, než zaplatíme za stejné zboží u nás. Kromě toho nabízejí i levné poštovné (ano, u lehkého zboží je to z Číny do ČR levnější, než naše vnitrozemská pošta) a pracují velmi rychle a odesílají balíky mnohdy i o víkendu.

Bez daně a cla do 150 eur? Světlá minulost…

Do nedávné doby jsme mohli kalkulovat s tím, že zásilka byla během několika málo dnů v Praze, následně se buďto vůbec nebo jen zběžně zkontrolovala a putovala do našich rukou. Stihlo se to vše často do 10 dnů celkem. Zažil jsem ale i zásilku z Korei, která přišla za 5 dnů od objednání, a z toho připadly 2 dny na víkend. A nešlo o příplatkovou službu.

Kvůli novému nízkému limitu dnes celnice zpracovává drasticky více zásilek. Rentgenuje je, srovnává uvedenou cenu s obsahem. Pokud nazná, že obsah odpovídá ceně do 22 eur, putuje balík k vám. Nicméně asi 2 – 3 týdny zpožděný, než na něj přišla řada.

Není-li na balíku uvedena odpovídající cena (ideální je faktura vně balíku!), jste vyzváni k doložení dokladů o obsahu a účelu zásilky. Bohužel čínští obchodníci často cenu podhodnocují (jako vstřícný krok, abyste neplatili daň a clo, což už ale nefunguje), nebo v horším případě se vůbec neobtěžují ji uvést a přiložit fakturu. Je třeba si u nich o to důrazně říct při objednávce.

K TÉMATU  Unboxing video herních sluchátek Genesis Oxygen 400

Pro stanovení cla navíc neplatí to, co odesílatel uvede na průvodce jako cenu zboží, ale to, co objednatel skutečně zaplatil a má na to doklad o uskutečněné platbě.

Chce to důkladný popis balíku a doklady o ceně zboží. Nový limit je 22 eur

Na výzvu Celního úřadu, potažmo České pošty, je tedy vhodné popsat obsah a účel zásilky, uvést, že zboží není obchodní povahy (pro další prodej), specifikovat ceny zboží a poštovného, přiložit fakturu, výpis o zaplacení z účtu a podobně. Toto můžete řešit s celním úřadem přímo (pouze v Praze) nebo můžete podepsat plnou moc České poště, která vás zastoupí. Právě od České pošty vám totiž přijde doporučené oznámení o celním řízení.

clo

Pokud vaše zásilka není dostatečně zdokumentována nebo se celním deklarantům nezdá její hodnota, obdržíte právě takovýto dokument

Bude-li cena zásilky shledána cenou do 22 eur bez poštovného, dostanete balík zadarmo. Překročí-li cena 22 eur, připočte se k hodnotě cena poštovného a z toho se odvodí daň a případné clo. K tomu všemu vám Česká pošta připočte jednorázový poplatek 96 korun za vyřízení, plus 12 korun za každý den uložení zásilky. Uložení zásilky se ale nepočítá od prvního dne, nýbrž je tam určité bezplatné období, ve kterém by se to mělo standardně stihnout vyřídit.

Pokud by vám nebylo něco jasné, zde jsme se dopátrali několika odpovědí: 

  • i v případě že je zásilka do limitu 22 EUR a nejsou k ní doloženy potřebné dokumenty a adresát je vyzván k součinnosti, je nutné zásilku uložit do dočasného skladu. Za toto uložení je adresátovi účtován poplatek 96,- s DPH. 
  • v současné době vzhledem k momentální nestandardní situaci (zpoždění) bylo od účtování skladovací poplatku upuštěno. Za normálních okolností se účtuje poplatek za uskladnění zboží v dočasném skladu od 15. dne včetně
  • žádné závazné lhůty pro celní odbavení zásilek stanoveny nejsou
K TÉMATU  Společnost Huawei upřednostnila AI před výrobou nejprodávanějšího telefonu

Těžko říct, zda aktuální zahlcení úřadů opadne, nebo naopak opadne zájem nakupovat v zahraničí. Současné lhůty jsou totiž velmi nepříjemné a v podstatě neakceptovatelné. Nutnost dalšího „papírování“ v případě, že se celníkům v zásilce něco nezdá, také není nic příjemného. 

 

Detailní ceny a podmínky České pošty najdete na jejich webu

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Je pozdě, ale pokud byste chtěli ještě pořídit pár užitečných věcí na poslední chvíli (nebo na další pandemii). Věcí, které se v dnešní době pandemické mohou hodit a jsou současně výhodnou koupí.
Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek. Jsem si vědom toho, že úvod článku může někomu připadat spíše jako reklamní sdělení. Nejde to však popsat jinak nežli v superlativech, a to téměř bez výhrad. Jednu tu ale pro vás přece mám. Je to můj náhled na dle mého přemrštěnou cenu. O tom ale až později.
Powerbanku D16750 jsem poprvé viděl na tiskovce společnosti AData a, když se přiznám, že mám tyto odolné věci prostě tak nějak rád, nepřekvapí vás, že jsem okamžitě zatoužil po jednom kousku na recenzi. Přání se mi splnilo, ba co víc: „Dejte jí, co proto!“ Dostal jsem požehnání k drsnějšímu zacházení…
Opět se dostáváme k novince z dílen Umaxu (řečeno s nadhledem). Prostě tu máme nový cloudbook, který se pyšní 13,3palovým IPS displejem s plným HD rozlišením. V době masové propagace 4K u čehokoliv působí vlastně velmi adekvátně. Je na čase posunout rozlišení u levných notebooků kupředu, což VisionBook 13Wa dělá. Na takto levný stroj to není málo, dokáže vás motivovat ke koupi?
Umax 12Wg Tab zasvěceným více či méně připomene zařízení od Microsoftu, tedy 2 v 1 jménem Surface. Tedy tablet spolupracující s klávesnicí, se kterou není vyloženě napevno spojen kloubem, proto potřebuje svůj stojánek...

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek