Neděle , 23. 06. 2024

Zdeňka

Androidy možná brzdy budou mít indikátor stavu baterie

06. 01. 2024

06. 01. 2024

Telefony se systémem Android dostávají aktualizace softwaru déle než kdy jindy. Výrobci zařízení navíc rozšiřují možnosti oprav a dostupnost dílů, přičemž někteří dokonce nabízejí programy samooprav, takže si své zařízení můžete opravit sami. Pokud plánujete používat stejný telefon tak dlouho, dokud je oficiálně podporován, je pravděpodobné, že budete muset v určitém okamžiku vyměnit jeho baterii.

Zjištění kapacity baterie v Androidu

Je to proto, že baterie časem degradují, čímž se snižuje maximální kapacita nabití a tím i výdrž vašeho telefonu na jedno nabití. Vědět, kdy je potřeba vyměnit baterii telefonu, je však těžké, protože neexistuje snadný způsob, jak skutečně změřit zbývající kapacitu. Existují aplikace, které mohou poskytnout hrubý odhad, ale potřebují shromažďovat data během dnů nebo dokonce týdnů, aby dospěly k poněkud přesnému měření. I poté mohou tyto aplikace dospět k naprosto nepřesným výsledkům.

Operační systém Android již shromažďuje mnoho statistik týkajících se baterie na pozadí hned od prvního spuštění, takže je vhodnější poskytovat tento druh odhadu spíše než aplikace třetí strany, která začíná shromažďovat data až po instalaci měsíců nebo let po zařízení. byl poprvé nastaven. Ještě lepším zdrojem těchto informací by byla samotná baterie, pokud by takové informace mohla sdílet s OS. Naštěstí právě na tom Google v uplynulém roce pracoval. Android 14 položil počáteční základy pro operační systém ke sledování informací o stavu baterie, ale Android 15 by tyto informace ve skutečnosti mohl přinést uživatelům.

S vydáním Pixel Feature Drop na prosinec 2023 představil Google novou stránku „informace o baterii“ v části Nastavení > O telefonu. Tato stránka ukazuje datum výroby a počet cyklů baterie zařízení. Nastavení pod kapotou stahuje tyto informace prostřednictvím nových rozhraní API zavedených v systému Android 14.

K TÉMATU  Stavíme HTPC: Díl první

Všechny důležité informace o baterii

Datum výroby a počet cyklů však nejsou jedinou statistikou týkající se baterie, kterou Android 14 vystavuje aplikacím prostřednictvím nových rozhraní API. K dispozici jsou také další podrobnosti o stavu baterie, jako je datum prvního použití, zásady nabíjení, stav nabíjení a stav. Zdravotní stav je obzvláště zajímavý, protože se jedná o odhad aktuální kapacity plného nabití baterie, vyjádřený v procentech vzhledem ke jmenovité kapacitě baterie. Pokud je například stav vaší baterie Pixel 8 naměřen na 90 %, znamená to, že její zbývající kapacita pro plné nabití je odhadována na přibližně 4118 mAh (ve srovnání s jmenovitými 4575 mAh).

Aplikace Nastavení v současné době nezobrazuje stav baterie, ale to se má v budoucnu změnit. Pro někoho se to může zdát nepodstatné, protože můžete možná sami poznat, že už je nejvyšší čas baterii vyměnit. Pokud si ale nejste jistí jejím stavem, možnost zjistit její aktuální stav může být velmi užitečnou informací.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Sluchátka Niceboy HIVE bones využívají technologii vedení zvuku přes lícní kosti. Váš zvukovod zůstává stále otevřený, takže slyšíte zvuky okolí. Pro mne je toto nesporná výhoda, například při jízdě na kole nebo při běhání. Ten, kdo se naopak chce od okolních zvuků oprostit, tomu bychom je nedoporučovali.
Pro dnešní recenzi, či spíše preview, jsme konkrétně zvolili prostřední variantu powerbanky značky Lamax s kapacitou 15 000 mAh (existují ještě 10 000 mAh a 20 000 mAh). Prostě zlatou střední cestu jako optimální volbu pro náročnějšího kupce, který nechce neustále řešit dobíjení záložního zdroje pro svůj mobilní telefon a popř. jej využije pro tablet i úsporný notebook s USB-C napájením.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek