Sobota , 02. 03. 2024

Anežka

Čtenářská inspirace: HPTC podle EraserHead díl 2.

22. 02. 2009

22. 02. 2009

 

Až bude navrhovaný počítač hotový, bude nutné zvolit Media Center. Když jsem procházel internet, zjistil jsem, že je jich docela hodně – jak pro Windows, tak i pro Linux. Prozatím jsem zkusil iMON iMEDIAN HD, XBMC, Pinnacle PCTV MediaCenter a MediaPortal.

 

 

Článek je pokračování seriálu o stavbě HTPC jednoho z našich čtenářů. První díl najdete zde.

 

V mém HTPC jsem použil ovladač iMON UltraBay. Důvodem k této volbě byla tlačítka pro výběr módu na čelním panelu – ne vždy je ovladač po ruce, většinou je zahrabaný někde na stole, takže možnost ovládat počítač ze dvou míst považuji za výhodu. Nevýhodou je, že zabere dvě 5,25″ pozice, takže těžko seženete vhodnou HTPC skříň. Alespoň mě se to tedy nepovedlo. Proto jsem se rozhodl postavit si vlastní case na míru (o stavbě casu bude další díl).

 

 

Ovladač iMON se v systému prezentuje jako hardwarová klávesnice (HID). Takže jestliže chcete MCE zcela přizpůsobit k obrazu svému, je nutné proniknout do systému klávesových zkratek. Ten je u každého MCE jiný, ale lze ho (většinou) na Internetu dohledat.

V podstatě to funguje tak, že spustíte iMON Manažer a tlačítku na dálkovém ovladači přiřadíte klávesovou zkratku z klávesnice. Přesný popis za mě už udělal Domenico z Itálie, (zde je originál jeho návodu pro ovládání XBMC).

Pro tento ovladač existují již v instalačním balíčku hotové „sady“ pro ovládání různých programů, takže pokud je používáte, máte usnadněnou práci. Další přednastavené konfigurační soubory je ještě možné získat na http://www.soundgraph.com/Eng_/Supports/DownloadList.aspx?topMenu=4&subMenu=1&leftMenu=3

 

Jestli vás ještě něco ohledně ovladače iMON zajímá, zeptejte v diskuzi.

 

Media Center – co jsem zatím vyzkoušel

Protože HTPC ještě není dostavěný, testoval jsem MCE na starém počítači bez TV karty. Proto nemohu (a nebudu)  hodnotit kvalitu záznamu, EPG a dalších věcí týkajících se sledování televize. Všechna Centra bez problémů pracovala s češtinou.

 

iMON iMEDIAN HD

 

První systém na ráně, protože je přiložen k ovladači. S ovladačem je nejlépe provázaný, ale bohužel pro mě nevhodný. Neukazuje stromovou strukturu, takže když zabloudíte do podrobnějších nastavení, snadno se ztratíte, protože nevíte kde jste. Často jsem nevěděl, jestli mám nastavovat adresář s obrázky nebo videem.

K TÉMATU  Čína potopila v moři 1400tunové datové centrum s výkonem 6 milionů počítačů

 

 

XBMC

Systém odvozený z Xbox. Velmi pěkné provedení, na ovládání velice intuitivní. Pro mě má jeden podstatný nedostatek – nelze v něm sledovat televizi. Videa přehrává bez problémů, včetně titulků. Slideshow fotografií je geniální – fotografie se pomalu pohybuje, což jí dodává dynamiku. Nikde jinde jsem to neviděl, ale vypadá to opravdu moc hezky. Jestli bude někdy dodána podpora sledování TV, určitě ho vyzkouším ještě jednou.

Pinnacle PCTV MediaCenter

Systém dodaný k TV kartě. Zaměřen na ovládání pomocí myši. Pro použití s dálkovým ovladačem se jeví jako nevhodný. Seznam klávesových zkratek se mi nepodařilo sehnat.

MediaPortal

Zatím favorit pro můj MCE. Vzhled a ovládání se velmi podobá Windows MediaCenter 2005. Podporuje mou TV kartu, nastavení výchozích adresářů s videem, obrázky a hudbou bez problémů. Vlastní instalace není zrovna jednoduchá, ale po „seřízení“ zatím vše funguje bez problémů.

 

Další alternativy

Ještě jsem uvažoval o „Originál“ Windows MediaCenter 2005, ale je za peníze, takže pro mě poslední možnost. Pro ty, co se nebojí tučňáka je asi nejlepší variantou MythTV nebo MythUbuntu. Chtěl jsem je vyzkoušet, ale nepodporují mojí TV kartu. V budoucnu se jim ale vyhýbat nehodlám.

Pokračování příště

Tento článek berte jako návnadu na další díl, ve kterém ukážu fotografie ze stavby svého HTPC. V současnosti (22.2.09) už mám všechny díly potřebné pro stavbu. Teď už to jen nějak poskládat dohromady a vyřešit přenos obrazu z PC do CRT obrazovky přes SCART.

EraserHead

Související články

Čtenářská inspirace: HPTC podle EraserHead díl 1.
Windows 7: první zkušenosti s Media Center
Vista Media Center: co umí a neumí (video)
HTPC pro odvážné: skříň, zdroj, deska a testovací oživení – díl 1
Stavíme HTPC: Díl první

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každému z nás se jistě stalo, že jsme omylem smazali soubor, zavadili o Delete, anebo se k němu chtěli později vrátit. První možností je Koš ve Windows již od pradávna. Co dělat, když jste jej vysypali (často automaticky), anebo jste tak učinili např. na paměťové kartě či flash disku, kde koš není nastaven? Zde přichází ke slovu různé utility, které data dokáží „vytáhnou ze záhrobí“. Jako dnes testovaný program EaseUS Data Recovery Wizard.

Pokud však nepřichází, přestaň čekat dál... Nabízí se parafráze populární písničky, která by mohla pokračovat v duchu, že stačí střídavý, střídavý elektrický proud a do něj připojit TP-Link TL-WA855RE. Samozřejmě to chce také tu Wi-Fi, ale kdo by se zabýval takovými drobnostmi?

Doplněno o fotky a postřehy: Vega 6 star obohatila flotilu produktů značky Niceboy nedávno jako poslední ze dvou. Kromě nativního 2K videa se snaží zaujmout schopnostmi běžného fotoaparátu v nastavení parametrů včetně aktivní stabilizace obrazu. Samozřejmě čekejte dostatek (možná až nadbytek) příslušenství v luxusním balení. Stačí to na přesvědčení zákazníků, aby kameru koupili?
Dalším z videí z rozbalování budou multiplatformní sluchátka, která můžete používat s konzolemi PS4, Xbox One, Nintendo Switch, stolním počítačem a také nejnovějšími notebooky i telefony, od polské herní značky Genesis (založené roku 2013). Nabízí tkaninou chráněný audio kabel, zásuvný mikrofon a masivní náušníky, slibující dobrý zvuk...

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek