Sobota , 20. 04. 2024

Marcela

Test disku Transcend SSD230S – hliníkový expres

Spolu s novým laptopem VisionBook 14Wa s volným slotem pro 2,5palcový disk jsme se rozhodli otestovat jeho možnosti i pomocí SSD disku Transcend SSD230S. S kapacitou 512 GB zaplatíte sice jen o tisícovku méně než za notebook, přesto ale zkusme ilustrovat možný přínos pro slabší stroje.

25. 11. 2017

25. 11. 2017

Neplánuji se zbytečně rozepisovat o 3D NAND flash pamětech, NCQ, TRIM, Intelligent Block Management, Wear-leveling, SLC caching, S.M.A.R.T. apod. Jakožto zákazníka mě zajímá, zda dokáže produkt splnit slibované přenosové rychlosti (MB/s, tomu rozumím) a zda může nějak zvýšit výkon notebooku. Čeho jsme se za poměrně krátkou dobu dopátrali?

TIP: Test: 2,5palcové disky s kapacitou 3 TB

 

Lehký jako vánek, rychlý jako blesk?

Výrobce slibuje přenosové 560 MB/s při čtení a 520 MB/s při zápisu. Optikou moderních SSD disků to označíme za mainstream. Ve srovnání s běžnými eMMC v cloudboocích či s 2,5palcovými mechanickými disky stále představuje znatelný výkonnostní skok. V rámci štábní kultury zmiňme nyní další parametry – hmotnost činí 47 g, zbytek čtěte na obrázcích.

Nyní výkony samotné, naměřené několika programy. CrystalDiskMark potvrzuje sliby výrobce, zde to vypadá, že se disk předvedl.

V HD Tune si již vede hůře, tak nějak nebude ukazovat maxima, ale v grafu vidíme výkyvy. Průměr 145 MB/s. Druhý program stáhnete přímo od výrobce, nepřekvapí tak vysoké hodnoty pro náhodný zápis i čtení, tedy činnosti náročné pro každý disk.

Pokud jde o reálný přínos, stopky při startu Windows či Photoshopu by byly dost nepřesné, byť pocitově byl notebook s tímto diskem svižnější. Porovnejme data z PC Marku. Zde si testované SSD vede lépe než eMMC. Nicméně takový rozdíl to není. Přínos poznáte jistě více na výkonném PC s dostatkem RAM a při datově náročnějších náročných operacích.

Srovnání výsledků PCMarku 10 – rychlos vestavěného eMMC vs. testované SSD (zleva).

 

SSD Scope – je k něčemu?

Transcend nabízí k disku servisní aplikaci. Ta kromě měření rychlosti (viz výše), poskytuje též možnost upgradovat firmware či si na své nové SSD zrcadlit systémový disk.

K TÉMATU  Recenze Umax VisionBook 13Wa Plus – dobré plus za „babku“

To jsme zkusil, ale program hlásil nějaký error (že neumí jistý systém souborů) a zrcadlení pouze systémového oddílu skončilo modrou obrazovkou s přiblblým smajlíkem. Netvrdíme, že je chyba nutně na straně programu, častěji bývá mezi židlí a klávesnicí, jen by možná by stačila možnost: kopírovat disk tak, aby to fungovalo. Možná více pokusů by stačilo, ale proč?

 

Přínosy dokonce nečekané

Nějaká čísla jsme si již předestřeli, ale to není vše. SSD neznamená pouze rychlost toku dat, ale též nízkou spotřebu. A co jsme opravdu nečekali, že s připojeným 2,5palcovým 512GB diskem prodloužíme notebooku výdrž v provozu na baterie. U sledování filmu narostla asi o 6 % (při druhém měření mělo naopak navrch eMMC, SSD jsem podruhé již nezkoušel), ve 3D benchmarku o 5,6 %. Stejně tak celkový výkon v 3D Marku (4 %) a PC Marku (7 %) o kousíček poskočil.

Kvůli syntetickým testům se SSD rozhodně nekupují. Zda vám přijde podobný disk jako smysluplná investice či nikoliv, necháme na vás. Pokud bychom uvažovali o konkretním upgradu Umaxu 14Wa s cílem zvýšit nejen rychlost, ale hlavně kapacitu pro data, volili bychom ze dvou možností: v prvé řadě, řekněme, obdobné 128 až 256GB SSD Transcend, nebo v té druhé 128GB micro SD kartu. Zvážili bychom tedy cenové rozdíly, výkon a celkový přínos, koupili SSD a cloudbook povýšili na dospělý notebook. Co vy?

Mechanickému disku bychom se, tradicionalisté prominou, vyhnuli zcela. Je sice levnější i větší, ale výkon nenavýší, bude těžší a mohl by se prehřívat. Proti mechanickým diskům nelze opominout naprosto tichý chod SSD. Na ten si zvyknete a nechcete zpět hukot ložisek.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

I v dnešní době je hodně lidí, kteří telefonování za volantem řeší po staru – buď nevolají, nebo zvednou telefon k uchu, bezpečnost nebezpečnost, pokuta ne pokuta. Já jsem nějakou dobu toto řešil telefonem v držáku a hlasitým odposlechem. Levné, ale nepohodlné. Do doby, než na mě vykoukl testovaný produkt od BML doslova za pár korun…

Osobně jsem podlehl kouzlu malých 10 až 12palcových notebooků či hybridních tabletů s klávesnicí. Jsou však lidé, kterým na velikosti záleží, i když výkon moderních 4jádrových Atomů by jim zcela stačil i s 2 GB RAM. Pro ty nabízí Umax řešení v podobě ultra-levného 14palcového notebooku…

Opět se dostáváme k novince z dílen Umaxu (řečeno s nadhledem). Prostě tu máme nový cloudbook, který se pyšní 13,3palovým IPS displejem s plným HD rozlišením. V době masové propagace 4K u čehokoliv působí vlastně velmi adekvátně. Je na čase posunout rozlišení u levných notebooků kupředu, což VisionBook 13Wa dělá. Na takto levný stroj to není málo, dokáže vás motivovat ke koupi?
Na sportování jsem příliš líný, uznávám bez mučení. O to víc mě zaskočil šéfredaktor, když mi nabídl k otestování chytrý náramek X-Fitpolo od firmy Niceboy. Byl jsem zvědavý, zda mě monitoring mého těla přinutí se sebou něco dělat.

Kdo hledá úložný prostor s větším objemem, než mají běžné flash disky, netouží jej mít připnutý na klíčích a přesto kompaktní, aby se vešel pohodlně do kapsy (nemluvě o kapacitě versus cena), pro toho může být tento „portable“ externí disk to pravé. Může mít i ještě s větší kapacitou, ale to už musí počítat s vyšší cenou a silnější krabičkou, než u tohoto 1 TB obsahem velkého 2,5palcového disku.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek