Sobota , 23. 09. 2023

Darina

Tento autonomní robot se umí valit po souši i létat přes překážky

30. 07. 2023

30. 07. 2023

Startup založený studenty, Revolute Robotics, z Arizony, postavil plně autonomního robota, který se dokáže kutálet do cíle a dokonce i létat přes překážky v cestě. Jeho název je Hybrid Mobility Robot (HMR) a pozorovat ho v pohybu je skutečný zážitek. Autonomní roboti přicházejí ve všech tvarech a velikostech. Někdo umí létat, někdo používá kola a někdo dokonce chodí na dvou nohách. Obvykle jsou navrženy s ohledem na konkrétní aplikaci a jsou vybaveny nástroji, které to umožňují. Míchání režimů pohybu je však složitá hra a zdá se, že startup rozlouskl hádanku docela dobře.

Létající robot

Myšlenkou vývoje robota je automatizace inspekcí ve stísněných prostorách. Na ropných plošinách nebo v hlubinných důlních šachtách je prostor omezený a přimět lidi, aby je kontrolovali, s sebou nese vysoká bezpečnostní rizika. Operace jsou zastaveny a kontroly mohou trvat týdny, což zvyšuje náklady podniku.

Řešením společnosti Revolute Robotics je autonomní bot, který se může pomocí dvojice gyroskopických kardanových prstenců kutálet libovolným směrem. Dokáže zapnout své čtyři vrtule, když potřebuje přeletět překážky nebo se při kontrole jednoduše dostat do nepřístupné zóny.

Nastavení se skládá z kamery nebo senzoru, které lze přepínat v závislosti na aplikaci, a celá sestava je umístěna uvnitř lehkého exoskeletu, který je dostatečně pevný, aby absorboval otřesy při pádech nebo odskocích na nerovném terénu. Navíc také zakrývá vrtule, takže robot může pracovat i v blízkosti jiných lidí.

Aplikace robota

Primárním způsobem pohybu pro robota je kotoul. Šetří také energii během provozu, protože létání vybíjí baterii pětkrát rychleji. Nicméně schopnost létání dává robotovi příležitost uniknout z neočekávaných situací, jako je pád z vysoké římsy.

Robot může být také nasazen v pátracích a záchranných misích, kde je čas rozhodující a efektivita operace je umocněna použitím roje místo jednoho robota. Dalo by se také vidět, jak jsou tyto roboty používány pro bezpečnostní účely, jako je kontrola podezřelé položky nebo hlídkování velkého perimetru a udržování lidí mimo nebezpečí. Stejně jako u většiny technologií botů by ji mohla také použít armáda v napadených prostředích pro průzkumné mise.

Revolute se obrátil na crowdfunding, aby získal peníze na výrobu svého robota a připravil jej na komerční nasazení. Ačkoli jsou roboti v současnosti poměrně velké, lze je rozhodně zmenšit pro civilní aplikace, jako je kontrola potrubí. Nemělo by tedy být žádným překvapením, pokud se s jedním takovým v budoucnu objeví v budově poblíž vás energetická společnost.

Díky plně autonomnímu provozu lze robota jednoduše vysvobodit a on se bude kutálet dokola pomocí kardanových prstenců, dokud není cíl mise dokončen.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pro dnešní recenzi, či spíše preview, jsme konkrétně zvolili prostřední variantu powerbanky značky Lamax s kapacitou 15 000 mAh (existují ještě 10 000 mAh a 20 000 mAh). Prostě zlatou střední cestu jako optimální volbu pro náročnějšího kupce, který nechce neustále řešit dobíjení záložního zdroje pro svůj mobilní telefon a popř. jej využije pro tablet i úsporný notebook s USB-C napájením.
Na tuto kameru jsme se po NiceBoy VEGA 6 star těšili hodně. Dokázal výrobce vyladit nedostatky u své vlajkové lodi s cenovkou, která již nepromíjí chyby? Stabilizace obrazu u 4K rozlišení, schopnost natáčet 1 440p při 60 FPS, kompresní formát H.265, zcela nový design a stylové dálkové ovládání a jiné vlastnosti zní výmluvně.
Polská značka nás nedávno vcelku překvapila sluchátky Argon 600, a proto jsme se již bez větších předsudků pustili i do testování herní myši Krypton 550. Produktoví specialisté si evidentně libují v chemických názvech vzácných plynů, nemyslíte? Jak tedy zvládají navrhnout herní myš?
Klasický tablet s Androidem naši redakci delší dobu míjí. Proč tedy nezkusit 8palcový tablet od španělského výrobce elektroniky (především audio techniky) Energy Sistem, který je na našem trhu novinkou a jako takový nabízí moderní operační systém Android 7.0 „Nougat”?
Sluchátka Lamax Base1 již “z praku” nabízejí dobrý poměr ceny a výkonu - 790 Kč neomráčí ani méně movité. Nabízejí kromě klasické reprodukce přes Bluetooth 5.0 i audio kabel (když se vybijí) specialitku v podobě přehrávání hudby z micro SD karty (podobně jako drobný bezdrátový reproduktor Sphere SP-1). Umí být autonomním přehrávačem hudby umístěným přímo na hlavě. Tím z masy sluchátek na trhu vyčnívají podobně jako doga na výstavě beaglů.
K myšlence otestovat TrekStor SurfTab twin 11.6 nás přivedly dvě skutečnosti, v poslední době jej lze na internetu zakoupit za velmi atraktivní cenu a uživatelské recenze tohoto notebooku německé značky vyznívají velmi rozporuplně. Proč ale, když za dané peníze nabízí vcelku atraktivní konfiguraci jako displej s vysokým rozlišením, osvědčený procesor Intel Atom x5 či dostatek USB portů? Kde je zakopán pes?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek