Sobota , 02. 03. 2024

Anežka

Sharp LC-32LE244E – základní LED TV, která umí

09. 12. 2012

Jaká je jedna z nejlevnějších značkových FULL HD 32palcových LED televizí? Pokud chcete solidní základ bez zbytečných vychytralostí, může být pro vás tou pravou. Jednoduše se ovládá, má české rozhraní, normální obraz i zvuk a navíc vám přehraje i filmy z USB.

Když budete hledat levnou televizi a pominete různé čínské výrobky s nalepenou evropskou značkou, začnete v rozměru 32 palců, tedy zhruba 80 centimetrů, na ceně mírně pod 7 tisíc korun. Kraluje zde LG a Samsung, o něco cenově výše pak budou třeba Panasonic a Sony. Ale kolem této hranice to bude v segmentu LED televizí téměř vždy s rozlišením 1366×768 bodů. Ovšem vykoukne na vás i Sharp LC-32LE244E s 1920×1080 full HD obrazovkou. A ještě pro upřesnění – LED TV je marketingové označení LCD televizorů s LED podsvícením. 

 

Aktuální cena Sharp LC-32LE244E v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 

Donedávna platilo, že full HD v tomto rozměru a při naší „kvalitě“ televizního vysílání není potřeba, naopak je spíše ke škodě. Dnes už ale můžeme přijímat full HD vysílání nebo přehrávat HD videa z různých zdrojů, takže proč ne… Ale stále platí, že je lepší volbou kvalitnější HD ready obrazovka, než méně kvalitní full HD. U Sharpu se tohoto ale snad bát nemusíme.

 

Televize nikoli chytrá, ale rozumná

LC-32LE244E není chytrá televize, neboť postrádá připojení na internet. Ale není ani hloupá – dá se říci, že je obdařena selským rozumem, což myslíme zcela jistě kladně. Má české rozhraní, byť ojediněle podivně přeložené, intuitivní a rychlé ovládání i solidní obraz. Soustředí se na základní poslání televizoru, a proto nebyly síly tvůrců tříštěny do mnoha dalších funkcí a tak je pro ty méně náročné celkem ideální volbou.

Odhlédneme-li od základních funkcí televize, tak zde najdeme jedinou rozšiřující funkční sekci – a tou je přehrávání médií z USB. Hudba, fotografie a video můžeme přehrávat opět velmi snadno a rychle. Podpora formátů není nijak přehnaná – v podstatě si Sharp poradí se základními formáty videa DivX, MPEG-2, MPEG-4 h264, AVCHD v kontejnerech AVI, MKV, MPG, TS či M2TS. Podporovány jsou i externí titulky se stejným názvem jako videosoubor, ale jejich font je příliš drobný. A také diakritika zlobí. 

K TÉMATU  Recenze externího disku AData SE760 – skladný datový expres

 

Přehrávání médií z USB je příjemným bonusem. Podpora formátů je široká, zamrzí jen malé titiulky s problematickou diakritikou

 

Jednoduchá je dobrá

Vraťme se zpět k základu. Sharp LC-32LE244E usazujeme do obyčejného plastového stojanu, který poskytuje dostatek stability, avšak postrádá jakékoli možnosti polohování (samozřejmě kromě posunutí či otočení stojanu na podkladu). Full HD panel je zasazen do rámu z lesklého plastu, takzvaného „lapače prachu“. Ovládací tlačítka najdeme vlevo vzadu po straně. Nahmatat je lze dobře, ale na přední straně k nim není připojen žádný popis.

 

Stojan nedisponuje žádným polohováním. Konektorová výbava je dostatečná

 

Televize má 2 HDMI vstupy, což je dnes již nutné minimum. Dále VGA vstup pro počítač, zmiňovaný USB port a také digitální koaxiální audio výstup. Kromě toho nechybí další analogové konektory včetně SCARTu. Najdeme zde i CI+ slot, který může najít využití pro příjem kabelové televize DVB-C. Tuner DVB-T potom podporuje jak klasické MPEG-2 vysílání, tak i MPEG-4 včetně příjmu HD kanálů. Přepínání kanálů není závratně rychlé, což je dnes celkem běžným nešvarem. Počítejte tady se 2 až 3 sekundami. Spotřeba činí cca 3 W při vypnutém přístroji a 50 W při zapnutém. 

 

Možnosti nastavování jsou bohaté – i když třeba na basy nemá nastavení příliš vliv. Z malých repráčků hutné basy jednoduše nevykouzlíte…

 

Možnosti nastavení jsou velmi bohaté, opět v duchu jednoduchého a svižného ovládacího menu. Řazení kanálů je taktéž snadné. EPG musíme též pochválit. 

 

Informace o pořadech a EPG funguje přesně tak, jak má

 

Dálkové ovládání nepůsobí nijak luxusně. Vlastně se podobá těm levnějším čínským kouskům zmiňovaným na začátku recenze. Ale ti by si nedali práci s ergonomickými kolébkovými tlačítky pro hlasitost a posun programů. Ovládání nakonec docela dobře sedne do ruky a díky dobré směrovosti a rychlým reakcím přístroje plní své poslání velmi dobře. Snad jen změna hlasitosti by mohlaprobíhat rychleji, tedy nikoli po tak jemných krocích. 

K TÉMATU  Recenze sluchátek Lamax Elite E-1 - osvoboďte zvuk

Dálkové ovládání nepůsobí nijak luxusně, ale patří celkově k mírnému nadprůměru

 

Příjemný obraz a ne zcela plochý zvuk

LCD panel této televize má rovnoměrné podsvícení a to i přes použití levnější technologie edge LED, kdy jsou diody umístěny pouze po krajích a do zbytku plochy je světlo rozváděno pomocí světlovodných pásů. Také pozorovací úhly jsou dost dobré na to, abyste se na televizi mohli dívat skoro odkudkoli. Podání obrazu je přirozené. Tedy v marketu byste nejspíše mezi mnoha jinými televizemi řekli, že Sharp má obraz skoro až nudný. Ale není to tak správně? Nemá být Hellboy spíše červený, než rudý? Dynamický mód obrazu se nám zde zdál na rozdíl od mnoha jiných televizí použitelný i pro běžné denní sledování TV vysílání nebo filmů, kdežto večer může přijít na řadu některá z decentnějších předvoleb. Případně je zde pro nastavení dostatek dalších možností. Ale ano, v tmavých scénách dynamický rozsah chybí. Jenže to je skoro vlastnost LCD technologie. Proti obrazu tedy nakonec nic nemáme – je příjemný, neagresivní a neunavující.

U plochých televizorů je téměř pravidlem i plochý zvuk. Tento Sharp není výjimkou, ale není to ani nepoužitelné. Spektrum je pro běžné sledování televize dostatečné. Zastoupeny jsou mírně i hloubky. Z těch ale i přes několik různých nastavení v menu již více nevymáčknete…

 

 

Dobře zvládnutá obyčejná televize

Na televizi Sharp LC-32LE244E nás nic vysloveně neštvalo, což je dnes velký svátek. Jde o levnou televizi, která není nabitá funkcemi, ale to, co má dělat, dělá dobře. Příjemný obraz, použitelný zvukový projev, intuitivní a jednoduché ovládání, dostatek konektorů. A k tomu navíc USB port s možností přehrávání médií. I tuto oblast zvládá Sharp velmi dobře a pro přehrávání mnoha formátů (až na speciality) by byl zcela dostatečný. Zamrzí zde jen malý font titulků, respektive nějaké možnosti jejich nastavení.

 

Aktuální cena Sharp LC-32LE244E v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 

zápory klady
– nepolohovatelný stojan + značková full HD LED televize za nízkou cenu
– volič hlasitosti po příliš malých krocích + jednoduché a intuitivní ovládání
– slabší titulky u přehrávače médií + přehledné a svižné české menu
  + přehrávání médií z USB

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Testovaný reproduktor míří do vašich domovů spíše než na cesty, venkovní párty či grilovačky, které Češi milují. Výrobce to naznačuje názvem, který nás nenechá na pochybách, že nejde o klasický přenosný reproduktor, který budete denně s sebou nosit na hřiště, byť mobility se zcela vzdát nechce. Výkon 20 W již zavdává na kvalitní zážitek z (mobilní) domácí hudby.
Vega je jednou z nejjasnějších hvězd na našem nebi. Dokáže však základní model značky Niceboy zazářit v recenzi? Zaujal nás hlavně nízkou cenou 990 Kč, která z ní činí nejlevnější akční kameru, jakou jsme měli v redakci k testování. Papírově neslibuje zázraky, ale papír je jedna věc, nás zajímala realita.
Oblékněte své vánoční dárky do technologického šarmu! Naše recenze a doporučení pro letošní vánoční sezónu vám přináší špičkové tipy na technologické dárky, které rozjásají oči všech milovníků inovací. Od chytrých zařízení až po high-tech zážitky – darujte svým blízkým něco výjimečného, co nejen potěší, ale také jim přinese radost a moderní pohled na svět v jednom.
Druhá, resp. třetí, herní sluchátka od polské značky Genesis, udělají pod stromečkem radost. Už jenom ta velikost krabice… Dítě pak místo bot vybalí sluchátka a to jej jistě potěší. Znalci komedie Pelíšky si jistě vzpomenou na obdobnou scénu. Nicméně nic zde není samoúčelné, krabice skrývá haldu příslušenství a Neon 750 působí opravdu monstrózním dojmem.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek