Neděle , 01. 10. 2023

Igor

Kultovka: recenze MP3 Emgeton E5 Cult 1GB

02. 04. 2007

Snad nikoho neurazí, že jsme se rozhodli recenzovat už tři roky starý model MP3 přehrávače. Nicméně se pořád prodává lépe, než ledas která novinka a tak nás zajímalo, v čem tkví tajemství úspěchu této “obyčejné“ černobílé “empétrojky“.

Zavedený čecháček

Značka Emgeton už je na české scéně celkem dobře etablovaná a netřeba ji dlouze představovat. Balení E5 Cult hned na první pohled ukazuje, že si dovozce dal náležitou práci s přípravou pro prodej v Česku. Krabice s českými popisky, nezfušovaný obsáhlý český návod s českým záručním listem a dokonce i v přístroji je předisntalován poslední firmware s přednastaveným českým OSD menu. Emgeton, respektive jeho dovozce také neustále vydává pro svoje produkty vylepšené verze firmware a technická podpora je tak na solidní úrovni. Po prvním zapnutí se člověk i malinko lekne, protože na něj promluví náš pan Paroubek s jedním ze svých TOP výroků, v přístrojí je totiž nahraný vydařený technosong Paroubkovi Marťani:).

Na dnešní poměry trochu baculatější tělo

Švihák v černém

V testu jsme měli elegantní černou variantu, ale dodává se v širším spektru barevných variant. Krychlovité tělo je na dnešní poměry malinko větší, což je dáno napájením na jednu tužkovou baterii AA, která se tam nějak musí vejít. V nových přístrojích se prosazují spíše rozměrově a hmotnostně úsporné Li-ion akumulátory, nicméně napájení tužkovou baterií má stále lákavé výhody zvláště v praktické rovině. Výrobci zpravidla nedodávají náhradní bateriové moduly a i když přehrávač po pár letech stále funguje, nezbývá ho kvůli baterii než vyhodit. Nabíjecí tužkové baterie jsou pravda dost velké a těžké, ale prodávají se ve velkých kapacitách. To se rovná předlouhé hrací době. Vždy můžete mít na dlouhých cestách při sobě také jednu nabitou “tužkovku“ v zásobě nebo přinejhorším koupit někde alkalickou a zaručit si nepřetržitý přísun své oblíbené hudby.

Dvířka baterie by zasloužili bytelnější konstrukci

Emgeton se vydal cestou co nejjednoduššího ovládání a proto s tlačítky nijak zbytečně neplýtval. Celkem jich má na “triku“ šest (včetně tlačítka HOLD) a většina operací se provádí přes multifunkční prstenec s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. Řešení praktické a zároveň trvanlivé (žádné joysticky, které by se časem mohly utrhnout). Přes polovinu přední strany se rozkládá šestiřádkový černobílý bodový grafický displej o rozlišení 128×96. Opět v době OLED barevných už nikoho nenadchne, a kýčaře možná vyloženě urazí. Mě se však zdá být svou střídmostí ideální, zobrazí vše potřebné, jen kontrast by mohl být lepší. Nicméně i na přímém slunci je čitelný a oproti třeba TFT displejům i o dost energeticky úspornější.

Redukční USB konektor

Velký USB konektor už by se do těla nevešel a s počítačem se musí propojit buď přes přiložený mini USB kabel nebo taktéž přítomný USB redukční konektor. Kromě sluchátkové zdířky se vedle ní nachází i linkový vstup a mikrofon. Dvířka baterie by zasloužily masivnější konstrukci a bohužel jsem měl možnost už vidět pár kusů s utrhlým plastovým pantíkem, což vám přirozeně nikdo nevyreklamuje, a proto je při otvírání třeba dávat opravdu pozor a postupovat jemně.

Obligátní snímek příslušenství

V rychlém sledu prolítneme další přibalené příslušenství. Dodávaná špuntová sluchátka patří svou kvalitou i provedením (žádné ujeté stříbrné variace kabelů jak u levných “šuntů“, jsou celé střídmě černé) k tomu lepšímu, co lze v této cenové kategorii najít. Drží dobře v uších a produkují příjemný, vykreslený zvuk. Zesilovač přehrávače však evidentně zvládne i výkonnější sluchátka, ty přibalené přestávají za třemi čtvrtinami hlasitosti chraptět. Milá je přítomnost ochranného pouzdra, které z přístroje udělá ještě většího otesánka, ale zase v suchu a bezpečí. Samozřejmě nesmí chybět instalační CD a jedna alkalická AA baterie do začátku. Nákupu nabíječky a sady nabíjecích baterií se nevyhnete a do budoucna to bude určitě ekonomičtější, než skupovat v obchodě regály s alkalickými baterkami. Výrobce nezapomněl ještě na poutko a dokonce linkový kabel jack-jack (3,5) pro propojení s jiným zdrojem signálu pro nahrávání.

K TÉMATU  Unboxing video odolného reproduktoru Niceboy RAZE 4 Origin

Vzhůru do ulic

Přístroji trvá pár sekund, než zareaguje na stisk startovacího tlačítka a rozsvítí displej s uvítáním, takže si člověk není chvíli jist, jestli ho opravdu zapnul. Jak jsem se už zmínil, OSD menu je komplet v češtině, české znaky jsou implementovány bezchybně jak v menu, tak názvech skladeb i id3. Obsluha je opravdu jednoduše intuitivní a osvojit si ji trvá i bez návodu pár minut. V menu se jednoduše pohybuje otočným prstencem, vybírá se tam jeden ze základních režimů (mp3, rádio, diktafon a opakované přehrávání úseku) a přirozeně všechny další nastavení. Těch je spousta a nastavit jde opravdu kde co. Od budíku, přes vlastnosti jednotlivých kláves, podsvícení, spořiče, po bitrate nahrávek z rádia, mikrofonu i linkového vstupu. Na software je vidět, že na něm někdo neustále pracuje, protože je opravdu precizně odladěný (verze firmware v testovaném kusu 6.031). Všechny volby jsou k nalezení tam, kde je člověk čeká a tak to má být.

Grafický displej zobrází vše potřebné, ale s horším kontrastem

Přehrávání MP3 je snadné a na displeji jsou opět všechny potřebné informace o dané skladbě. K dispozici je 9 přednastavených ekvalizérů a dva si lze libovolně nastavit dle libosti. Jedním tlačítek se dostanete do souborového manažeru, kde lze libovolně procházet adresářovou strukturu integrované 1GB paměti. Procházet lze přitom i textové soubory (bez české diakritiky). Kvalitu zvuku nelze v dané kategorii označit i se standardními sluchátky za výbornou včetně velmi solidních basů.

Základní režimy snadno dostupné

Rozhlasový přijímač nemá zrovna moc velkou citlivost a při každém automatickém ladění mi Emgeton nalezl jiné stanice a vždy jen tak 3-4, což je dost málo. I příjem je čistý pouze s velmi silným příjmem. Zobrazována je jen frekvence a pár dalších informací a Emgeton umí rádio nahrávat rovnou do MP3. Integrovaný diktafon může také zaznamenávat do MP3 různých bitrate (maximum je 128kbps). Na pozadí nahrávky z mikrofonu je žel slyšet znatelný šum, ale v ne příliš rušném prostoru zvládne dobře slyšitelně nahrávat i z pětimetrové vzdálenosti. Nahrávka z line-in může mít také maximálně 128kbps a vzhledem k bitrate je naprosto perfektní, bez šumu a zaměnitelná na první poslech s nahrávaným originálem. USB rozhraní ve standardu 2.0 pracuje svižně a zaplnění gigové paměti je otázkou několika málo minut. Zařízení se hlásí ve Windows XP jako klasické USB mass storage i bez instalace ovladačů, což je dnes už standard.

K TÉMATU  Recenze DVD rekordéru s HDD LG RH 277H

Stařík stále v kondici

Emgeton E5 Cult se prodává už třetím rokem a podle výsledků testu zřejmě ještě nějakou dobu z trhu nezmizí. Je na uvážení každého, zda bude 1GB paměti stačit, tento model se bohužel s větší nedělá. Ceny flash pamětí přitom strmě padají a čím dál populárnější jsou větší kapacity. Emgeton však má stále co nabídnout. Dobrý software viditelný přes displej s horším kontrastem. Taktéž jeho větší rozměry mohou ledaskoho odradit, ale napájení tužkovou baterií naopak může mnoha lidem vyhovovat. Do jisté míry je to jednoúčelové zařízení, žádné přehrávání videa nebo prohlížení obrázků. Jeho největší devizou je však zvuk, pro ten byl zkonstruován a v jeho reprodukci i nahrávání je a bude za ty peníze (necelých 1700Kč) ještě dlouho zajímavý. + česká lokalizace a podpora + zvuk + výborná kvalita záznamu linkového vstupu – rozměry dané typem napájení – méně citlivý FM tuner Technické parametry: Paměť : 1GB Typ paměti : Interní flash Podporované formáty : MP3,WMA Jiné formáty: WAV, TXT Přímý záznam zvuku: ANO Equalizer : ANO Připojení k PC : USB 2.0 Hudební výstup : 2 x 12 mW Rozměry / Hmotnost : 74 x 35 x 20 mm,41 g Typ napájení : 1x AA akumulátor/baterier Podporované systémy: Windows 98SE/ME/2000/XP Provozní doba : 50 hod. Podsvícený display : ANO, TFT, 128×96 pixelů Ostatní: Hlasový záznam,USB Mass Storage,ID3 Tag. Příslušenství: sluchátka, USB kabel, pouzdro, řemínek, CD-ROM se softwarem.

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Telefony značky myPhone nejsou pro naše čtenáře novinkou, volili jsme levnější modely, které se neobešly bez kompromisů. Hammer Blade 2 Pro se nezdráháme naopak označit za vlajkovou loď tohoto polského výrobce. Do odolného těla vměstnal i výkonný hardware jako 8jádrový procesor, 6 GB RAM či 128GB úložiště s 16Mpix fotoaparátem. Podařilo se?
Opět se dostáváme k novince z dílen Umaxu (řečeno s nadhledem). Prostě tu máme nový cloudbook, který se pyšní 13,3palovým IPS displejem s plným HD rozlišením. V době masové propagace 4K u čehokoliv působí vlastně velmi adekvátně. Je na čase posunout rozlišení u levných notebooků kupředu, což VisionBook 13Wa dělá. Na takto levný stroj to není málo, dokáže vás motivovat ke koupi?
O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.
Sluchátka Lamax Base1 již “z praku” nabízejí dobrý poměr ceny a výkonu - 790 Kč neomráčí ani méně movité. Nabízejí kromě klasické reprodukce přes Bluetooth 5.0 i audio kabel (když se vybijí) specialitku v podobě přehrávání hudby z micro SD karty (podobně jako drobný bezdrátový reproduktor Sphere SP-1). Umí být autonomním přehrávačem hudby umístěným přímo na hlavě. Tím z masy sluchátek na trhu vyčnívají podobně jako doga na výstavě beaglů.
Testovanou kameru nekoupíte s hromadou více či méně zbytečného příslušenství, to si musíte dokoupit později. Dostáváte pouze kameru s USB kabelem a akumulátorem, což nebývá v tomto segmentu časté. Pro někoho klad, jinému to vadit může. Je Mi Action Camera 4K čistokrevným lovcem adrenalinu či spíše zmenšeným digitálním fotoaparátem pro náročnějšího uživatele?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek