Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Dobrý základ: Recenze MP3 Emgeton X1 Cult 1GB

10. 12. 2007

10. 12. 2007

Dnes se podíváme na MP3 přehrávač Emgeton, přesněji Emgeton X1 cult. Jedná se nejlevnější model této společnosti v tomto případě 1GB. Osobně jsem byl docela zvědav co nám X1 nabídne. Celkově se řadí Emgeton mezi cenově dostupnými přehrávači na prví pozice co se kvality a zvuku týče. Schválně, jestli se X1 bude držet Emgeton standardu.

Co dostaneme

V „nic moc“ žlutočervené krabičce která moc nezaujme najdeme mimo samotného přehrávače také: speciální špuntová sluchátka E 1C které Emgeton prodává i samostatně a stoji kolem 340kč, síťová USB nabíječku což považuji za velký plus, USB kabel typu USB na miniUSB, Line-in kabel typu 3,5 stereo jack na 2,5 stereo jack, podrobný český návod a osmičkový CD s ovladači hlavně pro Win98, firmware a spoustou užitečných programů, které však nejsou nutné. Prostě je zde vše potřebné jen bych možná uvítal nějaké poutko na krk nebo ochranný obal.

Příslušenství je na levný přehrávač nezvykle bohaté

Design X1

Moje první myšlenka při vybalení byla: Na obrázku teda vypadal o něco lépe. První dojem není nejlepší ale byl to opravdu první dojem a po chvíli mi padl do oka. Velikost je tak akorát, docela mě překvapila nízká hmotnost pouhých 38g. Celkové zpracování je jako obvykle u Emgetonu velice dobré. Provedení je sice s plastu, ale vše do sebe pevně zapadá a celek je ještě sešroubován. 90 procent povrchu je z lesklého plastu náchylného na otisky.

Ze spodu je výrobní číslo, popis kapacity, informace výrobce a zvukovod pro vestavěný mikrofon. Na pravém boku je pod gumovou krytkou miniUSB konektor a na levém 3,5 sluchátkový výstup a 2,5 line vstup. Na spodní hraně je zámek kláves, na horní hraně vlevo je tlačítko POWER a vpravo tlačítko MODE . Na horní straně napravo je čtyřsměrný ovladač s tlačítkem uprostřed. Téměř ve středu je umístněn grafický Oled a levá horní část je prodloužená s výřezem k případnému použití šňůrky na krk. Boční strany jsou pogumované.

Co umí

Po kratším podržení POWER tlačítka se ukáže nápis Emgeton X1 cult na plně grafickém Oled displeji který má pro zpestření 2 barvy. ¼ je žlutá a ¾ jsou v barvě něco mezi modrou a zelenou  Tato kombinace není sice originální, ale je osvědčena a přehrávači sluší. Displej má rozlišení 128×64, body jsou jemné a celkově je dobře čitelný. Samozřejmost je plnohodnotná čeština.

Pěkně kontrastní OLED displej – hlavní menu / filebrowser / FM tuner

Při přehrávání hudby jsou na displeji všechny potřebné informace jako je stav baterie, bitrate, síla hlasitosti, číslo skladby / celkový počet, čas ve skladbě. Ve spodní části se roluje název skladby a název interpreta, která se získává s ID3tagu. Šipkami nahoru a dolů nastavujeme hlasitost, doleva a doprava slouží při jednom stisku jako skok na další / předchozí skladbu a při přidržení jako přetáčení. Prostřední je play / pause. Při stisku tlačítka se rozsvítí na chvíli červené podsvícení. Tlačítkem MODE při krátkém stisku aktivujeme začátek smyčky a dalším stiskem nastavíme konec (funkce A-B). Opětovné zmačknuti opakování vypne. Delším přidržením MODE se dostaneme do menu, které je ikonové s popisem. Menu je koncipované vodorovně v následující posloupnosti: HUDBA – touto volbou se vracíme k přehrávání hudby, když třeba posloucháme rádio HLAS – V této složce jsou uloženy záznamy z mikrofonu, radia nebo Line vstupu. RADIO – Přepne do režimu poslechu FM radia SLOZKA – Seznam souborů a adresářů NASTAVENI – Nastavení možností a zvuku přehrávače ZAZNAM – Začne nahráváni podle nastavení mikrofon/vstup/FM NASTROJE – Smazat / Formát / Reset INTRO – Ukázky začátku skladeb INFORMACE – Info o stavu pamětí a verzi firmware V nastaveni jsou tyto volby: EQ – nastaveni equalizéru. Jsou zde předvolby: Normální, Pop, Rock, Klasika, Jazz, Basy. Bohužel chybí uživatelské nastavení. Opakováni – nastavení možnosti opakováni: jedna, vše, složka, náhodně atd. Kontrast – nastavení kontrastu displeje. Podsvícení – nastavení času podsvícení. Napájení – za jak dlouho se má vypnout. Záznam – nástavení zdroje záznamu. Jazyk – nastavení překladu v menu.

K TÉMATU  Japonská vláda si hraje na Amora: Seznamovací aplikace pro řešení klesající populace

FM rádio

Má standardní rozsah 87,5 – 108MHz. Citlivost je vzhledem k cenové třídě dobrá. Stanice si můžeme uložit až do 30 předvoleb, ladění je automatické nebo ruční. Na displeji je zobrazena frekvence navolené stanice. Pojmenování není možné.

Záznam zvuku

Hlasový záznam mě docela překvapil. Opravdu čistý zřetelný záznam bez šumu a ruchů elektroniky. Horší to je se záznamem z FM rádia kde už je poznat komprese, ale i tak je použitelný. Stejně si myslím že záznam z FM asi moc používat nebudete. Záznam z Line vstupu jsem neměl možnost vyzkoušet ale předpokládám že bude stejný jako z FM.

Zvuk

Emgeton vždy vynikal svým výborným zvukem. Ani u X1 tomu není jinak jen musíme přihlédnout k tomu že je to nejzákladnější a nejlevnější model. Na test jsme použil sluchátka Koss Porta Pro v kterých byl zvuk na tuto kategorii velmi dobrý. Pěkně vynikalo celé zvukové slyšitelné pásmo a ani detaily se neztrácely. Pří poslechu s dodávanými sluchátky E1C jsem se zvukem již tak spokojen nebyl.

Špunty E1C nesednou každému

Osobně nejsem příznivcem tohoto typu sluchátek a v uších příliš dobře nesedí ale to není chyba konstrukce jen každému sedí něco jiného. Celkově zvuk s těmito sluchátky je ořezaný. Čekal jsem od E1C víc, ale i tak hrají lépe než jiná standardně dodávaná sluchátka k jiným přehrávačům. Věřím tomu, že i tak bude většina nenáročnějších posluchačů spokojena. Škoda že se EQ nedá nastavit ručně, jinak předvolby opravdu zvuk mění a dá se vybrat.

Připojení

Po připojení X1 k PC se bez problémů přihlásí jako výměnné zařízení a můžeme hned nahrát MP3 soubory. Práce s adresáři je bez problémová. Při připojeni k PC se zároveň nabíjí vestavěná Li-Pol nabíjecí baterie.

K TÉMATU  Google právě spustil novou AI a už přiznal, že minimálně jedno demo nebylo skutečné

Souhrn

Emgeton X1 jako celek potvrdil že tato značka je vždy sázka na toho dobrého koně a když si uvědomím že cena v době této recenze za 1GB MP3 s oled displejem, FM rádiem, záznamníkem a linkovým vstupem je 1041,- včetně DPH tak nemohu jinak než doporučit jako dobrý vánoční dárek, který určitě neurazí.

 

Plusy a mínusy

+ FM rádio

+ USB nabíječka – Horší záznam z FM
+ Zvuk – Žádný obal, poutko
 
+ Line vstup  

 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Niceboy RAZE 2 twins se nebojí originality a inovativního přístupu. Navíc opět nabízí ochranu proti vodě IPx7. RAZE 2 twins tvoří dva menší reproduktory s možností pevného fyzického spojení a ještě překrytí ochrannou gumou, která dodá potřebný styl a základní odolnost při pádu. Každý nabízí výkon 12 W, propojeny jsou navzájem technologií True Wireless a k počítači či mobilu se připojí prostřednictvím Bluetooth 4.2.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek