Čtvrtek , 29. 02. 2024

Horymír

xAI Elona Muska oficiálně oznamuje svého chatbota Grok AI

30. 11. 2023

30. 11. 2023

Pokud jste fanouškem Stopařova průvodce po galaxii, možná vám je známá myšlenka zařízení, které dokáže odpovědět na jakoukoli otázku a dokonce vám řekne, jaké otázky byste si měli položit. To zařízení už není fikce, alespoň podle xAI Elona Muska, díky novému systému umělé inteligence zvanému Grok. Pojďme na chvíli předstírat, že žijeme ve světě bez ChatGPT, Bing AI, Google Bard a dalších. Elon Musk řekl, že to bylo soukromě testováno s několika vybranými na X.

Proč a co je Grok podle xAI?

Grok je produktem společnosti xAI, společnosti Elona Muska, jejímž cílem je vytvářet nástroje umělé inteligence, které pomáhají lidstvu v jeho hledání porozumění a poznání. Grok je navržen tak, aby odpovídal na otázky s trochou vtipu a má rebelský nádech, takže není pro slabé povahy nebo pro lidi bez humoru.

Grok-1, nejmodernější jazykový model se znalostí světa v reálném čase prostřednictvím platformy X, pohání Grok. Grok-1 zvládne různé úkoly, jako je matematika, uvažování a kódování, a dokonce dokáže odpovědět na pikantní otázky, které většina ostatních systémů umělé inteligence odmítá.

Grok je stále velmi raný beta produkt. Přesto již prokázal působivé výsledky v několika srovnávacích testech strojového učení a také v maďarském národním finále středních škol v matematice v roce 2023. Grok-1 je také velmi efektivní, využívá pouze polovinu výcvikových zdrojů srovnatelných modelů.

K TÉMATU  Služba QuickGPSfix nyní funguje i pro TomTom ONE

Tým xAI říká, že Grok neustále zlepšuje, a vyzývá uživatele, aby to vyzkoušeli a poskytli zpětnou vazbu. Doufají, že Grok bude každému sloužit jako výkonný výzkumný asistent, který mu pomůže rychle získat přístup k relevantním informacím, zpracovat data a přicházet s novými nápady.

Grok je ukázkou vize xAI vytvářet nástroje umělé inteligence, které maximálně prospějí celému lidstvu, bez ohledu na jeho pozadí nebo politické názory. Chce také umožnit svým uživatelům nástroje AI v souladu se zákonem.

Výzkum ve společnosti xAI

Tým xAI se nezaměřuje pouze na vytvoření Groka, ale také na pokrok v oblasti výzkumu AI. Věří, že dosažení spolehlivého uvažování je nejkritičtějším výzkumným směrem k řešení omezení současných systémů. Zde jsou některé ze slibných směrů výzkumu, na kterých v xAI pracují:

Škálovatelný dohled s pomocí nástrojů: Lidská zpětná vazba je nezbytná pro zlepšování systémů umělé inteligence, ale poskytovat konzistentní a přesnou zpětnou vazbu může být náročné, zejména při řešení složitých úkolů. Umělá inteligence může pomoci se škálovatelným dohledem tím, že vyhledá reference z různých zdrojů, ověří mezikroky pomocí externích nástrojů a v případě potřeby vyhledá zpětnou vazbu od lidí. Tým xAI se snaží co nejefektivněji využít čas svých lektorů AI pomocí svých modelů.

Je integrován s formálním ověřováním bezpečnosti a spolehlivosti: K vytvoření systémů umělé inteligence, které dokážou hluboce uvažovat o skutečném světě, plánuje tým xAI rozvíjet uvažování v méně nejednoznačných a více ověřitelných situacích. To jim umožňuje hodnotit své systémy bez lidské zpětné vazby nebo interakce s reálným světem. Jedním z primárních bezprostředních cílů tohoto přístupu je poskytnout formální záruky správnosti kódu, zejména pokud jde o formálně ověřitelné aspekty bezpečnosti AI.

K TÉMATU  Uživatelská recenze Samsung Galaxy Ace

Porozumění a vyhledávání v dlouhém kontextu: Tréninkové modely pro efektivní objevování užitečných znalostí v konkrétním kontextu jsou jádrem vytváření znalostních systémů. Tým xAI pracuje na metodách, které dokážou najít a získat informace, kdykoli je to potřeba.

Odporná robustnost: Příklady odpůrců ukazují, že optimalizátory mohou snadno zneužít zranitelnosti v systémech AI, a to jak během školení, tak během provozu, a způsobit jim tak hrozné chyby. Tyto zranitelnosti jsou dlouhodobými slabinami modelů hlubokého učení. Tým xAI se zvláště zajímá o zlepšení robustnosti LLM, modelů odměn a monitorovacích systémů.

Multimodální schopnosti: V současné době Grok nemá jiné smysly, jako je zrak a zvuk. Pro lepší pomoc uživatelům vybaví tým xAI Grok těmito různými smysly, které mohou umožnit širší aplikace, včetně interakcí a pomoci v reálném čase.

Tým xAI věří, že umělá inteligence má obrovský potenciál pro přispění společnosti významnou vědeckou a ekonomickou hodnotou, takže bude pracovat na vývoji spolehlivých záruk proti katastrofickým formám škodlivého použití. Dělají vše pro to, aby AI zůstala silou dobra. Možná se snaží být Jedi AI.

A co přístup do Groku? Tým xAI nabízí omezenému počtu uživatelů ve Spojených státech, aby si vyzkoušeli svůj prototyp Grok a poskytli cennou zpětnou vazbu, která jim pomůže zlepšit jeho schopnosti před širším vydáním.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Routerů naleznete na trhu celou řadu (od levných po drahé). Archer C1200 patří k těm dražším, cenu však ospravedlňují jeho schopnosti, které jej řadí do třídy high-endu. Kromě běžných věcí umí vytvořit síťový disk z USB nebo síťovou tiskárnu ze zcela obyčejné a oddělit několik sítí – rychlou 300 Mbit/s a rychlejší 800 Mbit/s. Zde hledejme základ názvu AC1200 – v teoretické přenosové rychlosti 1200 Mbit/s.

Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek.

Nepřehlédněte

Odolný chytrý telefon a nízká cena? Přesně takové nabízí polský výrobce myPhone, jehož produkci známe z obou konců. Jednak od špičkového modelu Blade 2 Pro, druhak od nejlevnějšího Fun 6 Lite. Ironů máme v oku dokonce dvě generace, my se zaměříme na novinku.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek