Středa , 19. 06. 2024

Leoš

Malý multimedián: preview DViCO TViX HD 4130SH

02. 10. 2007

O salvy neutuchající zábavy se v našich obývacích pokojích už zdaleka nestarají pouze klasické stolní přehrávače a rekordéry. Trend je jasný. Soustředit maximum funkcí do jednoho univerzálního zařízení, které bude spravovat multimédia celé domácnosti. Ne každý však chce pořizovat složité HTPC. Jednou z možných alternativ mířících na náš trh je pak DViCO TviX HD.

Přístroj se nám dostal do redakce ještě před jeho uvedením do tuzemské distribuce. Za krátký čas nebylo možno zařízení plně vyzkoušet, aby to vystačilo na recenzi, ale o základní poznatky k tomuto pozoruhodnému zařízení se pokusíme podělit v následujícím preview.


Krabička jen o něco větší než pevný disk

Pokud sledujete naše stránky pravidelně, už jste se s krátkým představením prakticky totožného přístroje od konkurenčního Emgetonu mohli setkat. Nejedná se o klasický přehrávač, protože TViX nemá žádnou optickou mechaniku a “krmit“ jej lze pouze přes některý z dostupných připojených zdrojů dat. Těch může být hned několik. Tím nejzákladnějším je modul s DVB-T tunerem pro příjem pozemního digitálního vysílání (zaklapne se do příslušné šachty a je možné DViCO objednat i bez něj). Televizní program lze nahrávat na vestavěný pevný disk s rozhraním SATA. Ten není ale součástí balení. Můžete použít běžný SATA pevný disk se souborovým systémem NTFS a libovolnou kapacitou. Kromě televizního vysílání, které se ukládá ve formátu TP (jde konvertovat posléze do MPEG, ale utilitu k tomu určenou si budete muset na internetu najít sami). Datový tok tedy odpovídá datovému toku toho kterého vysílaného kanálu a nejde již dále ovlivňovat.


Instalace pevného disku je jednoduchá

Na pevný disk lze ale nahrát jakákoliv další multimédia. Obrázky, videa, tuny hudby atd. TViX má dva USB porty, které komunikují oboustranně, takže lze připojit USB Mass Storage zařízení pro přehrávání jeho obsahu, ale také je možné propojit přes toto rozhraní přístroj s PC a pak se chová jako klasický externí USB HDD, kam můžete data kopírovat, mazat, sdílet dle libosti.


Modularita TV tuneru se může do budoucna hodit

Hlavním komunikačním rozhraním je ale určitě přítomný ethernet 10/100Mbps konektorem RJ-45. Začlenění do domácí sítě tedy v zásadě nic nebrání. DViCO bez problémů podporuje sdílení disků ve Windows. Stačí pár nastavení, nasdílet požadovanou jednotku v PC a už můžete přehrávat celý jeho obsah včetně VOB souborů nebo obrazů DVD ve formátu ISO. Je-li k dispozici připojení do internetu, umí DViCO využít jako zdroj dat pro přehrávání samozřejmě i to. K dispozici je tedy rázem nepřeberné množství internetových rozhlasových stanic atd.


Nejdůležitější je přítomnost RJ-45 a HDMI

Kromě už zmíněných rozhraní na zadním panelu narazíme ještě na základní paletu AV výstupů. Obligátní kompozitní nebo S-Video už asi bude zapojovat málokdo, YUV už se také moc nevyužije a prim určitě bude hrát kvalitní výstup HDMI, poskytující pastvu pro oči všech LCD a plazmových televizorů až do rozlišení 1080p. Do zvukového domácího systému lze zapojit buď stereo analogovým výstupem, ale spíše využijeme digitální koaxiální nebo optický výstup. Bohužel se krabička neobejde bez aktivního chlazení elektroniky a hlavně integrovaného HDD malým čtyřcentimetrovým větráčkem. Jeho otáčky je naštěstí možno korigovat v pěti stupních v kompletně lokalizovaném OSD menu. Nelze ho ale zcela vypnout a tak s drobným cvrkotem se bude majitel muset smířit.

K TÉMATU  Autorádio JVC KD-G 351: levné, schopné a kvalitní

Celé zařízení vypadá vlastně jako přerostlý box na externí disk s velkým grafickým displejem a v podstatě jím opravdu je, jen poněkud (značně) rozšířený o další funkce. Displej je velice dobře čitelný a poskytuje také důležité textové stavové informace. Základní ovládací tlačítka integruje jeden nepřehlédnutelný stříbrný dvojitý prstenec na jinak černém předním panelu. Ten se dokáže i docela nevkusně modře rozzářit na znamení změny stavu, ale naštěstí po chvíli opět zhasne.


Sympatický dálkový ovladač

Dodávaný dálkový ovladač je na první pohled sympatický a velmi pěkně přehledný. Přehled neztratíte ani v noci, nejdůležitější tlačítka poměrně silně fosforeskují. Dosah i citlivost jsou na výborné úrovni a ovládání této miniaturní multimediální stanice nijak neznepříjemňují.


Zalamování titulků snad pořeší novější firmware

Výčet podporovaných formátů, které DViCO přehraje je opravdu vyčerpávající a proto bude lépe shrnout je do tabulky. Nejzajímavější je podpora HD Video formátů, které umí stejně jako nedávno testovaný přehrávač Ziova CS-505 a obecně toho má se Ziovou hodně společného. Hlavně díky podobnému bratrskému čipsetu od Sigma Design EM8623. K dispozici má přitom 128MB operační paměti a 16MB flash paměti pro systém.


Stačí nastavit IP adresu a můžete čile komunikovat po síťi

Českého uživatele může uklidnit, že dobře funguje čeština u titulků stále ještě populárních filmů ve formátu DivX a Xvid. Musejí se ale jmenovat stejně, jako video. K hudebním souborům MP3 zobrazí dostupné id3Tagy. Cizí mu není ani perspektivní hudební formát FLAC. Trošku zarážející je pouze jeden podporovaný formát obrázků, ale možná jen nejsou dostupné technické specifikace kompletní.

VideoFormáty: .avi, .vmw., .mpg, .iso, .vob, .ifo, .mp4, .asf, .tp, .trp, .ts, .m2ts, .mov(H.264)Kodeky: MPEG 1/2/4, AVI, XVID, WMV9(MP@HL), H.264, AVC(HD), VC-1(MP@HL, AP@L3)AudioMP3, WMA, AAC, Ogg, PCM, M4A, AC3, FLAC, WAVObrázkyJPEGTitulky v DivX:smi, sub, srt, lrc, txt, sub (obrazové s idx)
K TÉMATU  Recenze PVR Yamada Vaova DTV-3200HDD: Co se starým diskem?

Za krátký čas, který přístroj pobyl v naší redakci těžko dělat nějaké soudy a není to ani účelem tohoto preview. Každopádně jde o zajímavý inovativní produkt a osvěžení po záplavě podobných a nudných přehrávačů. Doufejme, že přístroj bude mít hlavně dobře odladěný firmware (což bývá u čipů Sigma Design zpočátku většinou problém) a rozumnou cenu. Ta nebyla v době vydání tohoto článku ještě stanovena. Vzhledem k tomu, že na trh se chystá stejný produkt pod více značkami, bude vítězit právě ten, který nabídne nejlepší poměr mezi těmito dvěma proměnnými.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Akční kamery nejsou novinkou, stejně tak model 420 od německého výrobce Rollei již na českém trhu nahradil novější 425, který se však liší jen několika parametry. Pro většinu lidí jde spíše jen o hračku pro teenagery, bližší zkušenost však prokáže, že toho umí mnohem víc. Nabízí dost i dospělým.

Druhá, resp. třetí, herní sluchátka od polské značky Genesis, udělají pod stromečkem radost. Už jenom ta velikost krabice… Dítě pak místo bot vybalí sluchátka a to jej jistě potěší. Znalci komedie Pelíšky si jistě vzpomenou na obdobnou scénu. Nicméně nic zde není samoúčelné, krabice skrývá haldu příslušenství a Neon 750 působí opravdu monstrózním dojmem.
Dalším zástupcem herních periferií značky Genesis, kterého vám představíme, je vrcholný model sluchátek Neon 750 RGB. Ty mají tradičně velmi bohatou výbavu včetně obalu pro přenos. Zaujmout chtějí mimo jiné aktivním osvětlením, které je přímo nabíjeno USB portem.
Vinylové desky (LP) se v posledních letech dokázaly vrátit na výsluní a jejich prodeje rostou. I malé dítě dnes stále ví, jak gramofonová deska vypadá. S audiokazetami či „cédéčky“ to ale, alespoň zatím, na podobný comeback nevypadá. To však nebrání tomu na tyto hudební nosiče alespoň zavzpomínat.
Digitální bezpečnost není vázaná jen na období Vánoc, ale je aktuální po celý rok. V našem článku se zaměříme na to, jak efektivně chránit sebe a své blízké před online hrozbami. Od tipů na bezpečná hesla až po prevenci phishingu - získáte praktické rady a informace, které vám pomohou udržet digitální bezpečnost v každodenním životě.

Mám foťák a k němu popruh na krk (rameno). Ten popruh se přidělává na pevno běžně přímo do oček na přístroji. Potom na něm často překáží a my se s ním různě potýkáme, abychom jej dali tak, aby nepřekážel. Zkusme s tím něco udělat...

Doplněno o fotky a postřehy: Vega 6 star obohatila flotilu produktů značky Niceboy nedávno jako poslední ze dvou. Kromě nativního 2K videa se snaží zaujmout schopnostmi běžného fotoaparátu v nastavení parametrů včetně aktivní stabilizace obrazu. Samozřejmě čekejte dostatek (možná až nadbytek) příslušenství v luxusním balení. Stačí to na přesvědčení zákazníků, aby kameru koupili?
Notebook Umax 13Wa Plus se musel spojit s Celeronem „Apollo Lake“, protože novější Gemini prý u Intelu není k mání. To nevadí. Za velmi sympatickou cenu, která vykazuje navíc tendence klesat, dostanete slušné 4 GB RAM, hlavně slot pro SATA SSD disk a Full HD displej s maticí IPS. Pokud by vám to nestačilo, nálepka Intel Celeron inside jistě misky vah převáží ve svůj prospěch. Neberte to. :o)

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek