Středa , 22. 05. 2024

Emil

Internet v TV pod záštitou Google

01. 06. 2010

01. 06. 2010

 

Na nedávno proběhlé dvoudenní Google I/O vývojářské konferenci v San Francisku ohlásili programátoři zastupující technologické inovátory vývoj tzv. Google TV. Softwarově otevřené platformy, která zakomponuje možnosti internetu do televizních přístrojů, čímž odstartuje novou kategorii produktů určených do obývacího pokoje.

Sony, Intel a Logitech spolu s prodejním řetězcem Best Buy, společností DISH Network a Adobe se postavily za novou službu Google TV zaštítěnou právě touto firmou.

Za posledních 10-12 let se internet zasloužil o množství inovací, stal
se technologickým motorem pohánějícím svět, a přesto zůstal paradoxně uzavřen za dveřmi obývacích pokojů. Se službou Google TV budou napříště diváci schopni sledovat nejen klasické TV kanály, ale i vyhledávat v síti množství informací z nejrůznějších zdrojů, včetně přehledů televizních stanic, webových stránek, různých podpůrných knihoven a mobilních aplikací.

Google TV je založena na platformě Android a používá prohlížeč Google Chrome. Uživatelé jsou díky němu schopni sledovat a naladit si jak klasické TV kanály, tak ponořit se do světa internetu. Software Adobe Flash se přitom postará o jejich čitelnost a překóduje jakýkoli formát. To vše se nyní může odehrávat přímo na TV. Bude možné jednoduše brouzdat po síti jako dnes na PC. Nové přístroje podporující službu Google TV budou poháněny nejnovějším procesorem Intelu Atom CE4100, který je speciálně konstruovaný pro spotřební elektroniku, a poskytne i veškeré možnosti příjmu v kvalitě domácího kina.

Sony i Logitech oznámily, že do konce tohoto roku uvedou řadu nových produktů postavených na tomto čipsetu a podporujících Google TV. Platforma Google TV může fungovat s jakýmkoliv televizním vysíláním.  Aby se naplno využily její možností, je ale třeba propojit ji se službami DISH Network. Jen tak Google TV rozšíří nabídku video programů a stovek nejrůznějších placených kanálů. Ty jsou k dispozici, po bezpočet videozáznamů uložených na internetu, samozřejmě včetně streamovaných videí ať už pocházejí ze serverů jako je Netflix, Amazone Video on Demand, nebo YouTube. Platforma Google TV bude také schopna přehrávat aplikace napsané přímo pro systém Android. Aby se člověk neztratil v takové velké záplavě informací, plánuje Google TV zavedení vyhledávače, který divákům pomůže najít relevantní obsah, ať už na TV kanálech (na těch zdarma i placených) na DVR (digitálních videorekordérech), i na internetu. Jednotlivé zdroje bude možné sledovat na jediném přijímači současně. Google TV také představí novou strukturu menu, které pomůže při orientaci v takto široké nabídce, vyhledání obsahu a vlastně i personifikaci takového přístroje určeného pro domácí zábavu a odpočinek. Některé z těchto služeb budou však k dispozici pouze v přímé návaznosti na vysílání DISH network.

Úzká spolupráce technologických gigantů

Eric Schmidt, předseda představenstva společnosti Google k tomu řekl: „Jsme potěšeni, že budeme spolupracovat s tak důležitými partnery. Mají
za sebou letitou historii a bezpočet zkušeností s moderními technologiemi, včetně výroby přijímačů i jejich designu.“

K TÉMATU  Konečně pořádný základ pro HTPC?

Sony vzápětí na to ohlásila plán na výrobu „Sony Internet TV“, první řady přístrojů, které budou schopny spolupracovat s Google TV platformou. Nejranější modely jsou určené zatím jen pro americký trh, kde by se měly objevit už na podzim 2010. Půjde buď o samostatné TV přijímače nebo set top boxy zahrnující Blu-ray mechaniky.

Předseda představenstva, prezident a CEO Sony Corporation Howard Stringer řekl: „…že má to potěšení oznámit unikátní propojení s rychle se rozrůstající informační platformou společnosti Google.“ Dodal také: „Služba Sony Internet TV podstatně rozšíří současný záběr TV modelů Sony a odstartuje zcela novou epochu charakterizovanou nikoli jen pasivním, ale aktivním sledování televize.“

Společnost Logitech pak uvede na trh kompatibilní setbox, který zprostředkuje příjem a možnost používání Google TV na moderních HD nejrůznějších výrobců. Současně využije unikátní technologii použitou v ovladači Harmony a představí nový dálkový ovladač, který bude obsahovat i infra klávesnici. Logitech plánuje uvést na trh také HDTV kameru vhodnou pro obrazovou a zvukovou komunikaci pod platformou Google TV stejně jako další ovladače a přístroje pro snadnou navigaci. Jednou z řady variant je i možnost použít pro Google TV a další systémy namísto ovladače „chytrý“ mobilní telefon, do kterého se nahraje speciální software.

Gerald Quindlen, prezident a generální ředitel Logitechu prohlásil: „ Rozhodli jsme se spolupracovat s projektem Google TV již v teď, v počátcích, neboť tento koncept odpovídá naší strategii a podpoře otevřených technologických platforem, které přinesou další možnosti domácí zábavy. Zatímco se Google TV postará o bezproblémové objevování a sledování širokého obsahu, Logitech ho pomůže koncovým uživatelům ovládat a kontrolovat. Těšíme na další spolupráci se společností Google a jejími vývojáři, neboť vytvářejí zábavu budoucnosti, kterou si dnes dokážeme představit jen v hrubých obrysech.“

Produkty značky Sony i Logitech budou pohánět procesory Atom CE4100. Prezident a ředitel společnosti Intel, Paul Otellini, vyzdvihl společnou myšlenku a ochotu jednotlivých firem na platformě spolupracovat. Prohlásil, že televize tak, jak je známe a chápeme dnes, se brzy změní od základů. „Právě jsme udělali další krok ve vývoji televize jako takové. Moderní přístroje se již brzy stanou mnohem chytřejší díky zabudovaným mikroprocesorům a přístupu na internet. Tradiční televizní programy
se dokonale prolnou s extra širokým záběrem na globální síti a umožní divákům, aby si sami rozhodli, co chtějí sledovat a kdy. Evokuje to zavedení známého Moorova vývojového zákonu tentokrát však do oblasti TV vysílání, kterou bude pohánět síla značky Intel. “

K TÉMATU  Recenze externího disku AData SE760 – skladný datový expres

Při vývoji platformy Google TV a její integraci do provozních podmínek hraje klíčovou roli společnost DISH Network. Už před rokem rozběhla spolu s Google pokusné satelitní vysílání přes více než 400 kanálů určené pro Google Beta uživatele. Právě z něj byly učiněny závěry, které povedou k nejlepší a nejrychlejší implementaci Google TV propojující tradiční vysílání a příjem webového obsahu do praxe. Ředitel a CEO společnosti DISH Network Charlie Ergen prohlásil: „Google TV je dalším vývojovým stupněm televizního vysílání a jsme nadšeni, že můžeme být tím, kdo ho doručí zákazníkům. Pouze předplatitelé sítě DISH Network na které Google TV poběží, budou schopni využít nejširší nabídky služeb a  možností vyhledávání napříč televizními stanicemi DVR i internetem. Do budoucna počítáme s tím, že i další developeři budou schopni vytvořit nové aplikace, které rozšíří tuto televizní zkušenost. Řetězec obchodů Best Buy vloží do projektu své obchodní zkušenosti a nabídne přímou komunikaci se zákazníky. Přístroje podporující Google TV se budou prodávat ve všech obchodech tohoto řetězce. „Máme 180 000 školených prodavačů, kteří jsou denně konfrontováni
s potenciálními kupci nových technologií a budou jim od nynějška nabízet výrobky podporující tuto unikátní platformu,“ prohlásil Dunn, výkonný ředitel řetězce Best Buy.

Do prohlížeče Google Chrome podporujícího vyhledávání na platformě Google TV bude zakomponován Adobe Flash Player 10.1. S jeho pomocí bude možno sledovat desítky miliónů webových stránek s flashovým obsahem, ať už jde o hry, aplikace, video, audio a další. Prezident a CEO společnosti Adobe, pan Shantanu Narayen, říká: „Právě jen webový otevřený eko systém nabízí nekonečné možnosti v oblasti tvořivosti a inovací. Flash Player 10.1 rozšiřuje výhody plného surfování po síti i na nejrůznější netbooky, tablety a webově propojené televize.“

 

Možnosti pro vývojáře

Při prezentaci I/O v San Francisku byli všichni vývojáři vyzváni k tomu, aby se aktivně podíleli na budoucnosti platformy Google TV. Samotný Google už oznámil, že brzy uvede řadu specifických TV APIs – čili rozhraní pro programování – určených pro webové aplikace. Chce tím podnítit webové programátory k vytváření dalších užitkových programů pro TV přijímače. Během letošního roku Google také uvede novou vylepšenou verzi Androidu SDK – emulátoru operačního systému – který má podporovat aplikace napsané přímo pro Google TV.

Google též plánuje otevřít kódový jazyk TV platformy tak, aby z toho mohli profitovat i ostatní vývojáři. Dlouhodobým cílem je spolupracovat s opravdu širokým záběrem vývojářské komunity, posunout aktivní zábavu do obývacího pokoje a představit novou generaci televizních přístrojů. Podrobnější informace lze nalézt na adrese: www.google.com/tv .

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Druhá, resp. třetí, herní sluchátka od polské značky Genesis, udělají pod stromečkem radost. Už jenom ta velikost krabice… Dítě pak místo bot vybalí sluchátka a to jej jistě potěší. Znalci komedie Pelíšky si jistě vzpomenou na obdobnou scénu. Nicméně nic zde není samoúčelné, krabice skrývá haldu příslušenství a Neon 750 působí opravdu monstrózním dojmem.
Dalším zástupcem herních periferií značky Genesis, kterého vám představíme, je vrcholný model sluchátek Neon 750 RGB. Ty mají tradičně velmi bohatou výbavu včetně obalu pro přenos. Zaujmout chtějí mimo jiné aktivním osvětlením, které je přímo nabíjeno USB portem.
Tisk na barevných inkoustových tiskárnách už dávno nemusí patřit k těm nejdražším. Naopak, díky nádržím na inkoust, který se jednou za čas jednoduše dotankuje, jde o tisk velmi levný. Srovnatelný s tiskem laserovým. Jak si vedla v našem testu tiskárna Epson L3060? A zmíníme se i o konkurenční rivalce Brother DCP-T500W.

Nepřehlédněte

Na jaře jsem si vyzkoušel první sluchátka od firmy Lamax, jednalo se konkrétně o model Elite E-1. A byl jsem velmi mile překvapen. Na podzim jsem dostal k dispozici sluchátka Blaze B-1, která se v portfoliu firmy Lamax nachází ve spektru levnějších modelů (cena 1 190 Kč). Otázka tedy je, zda milé překvapení z Elite E-1 přetrvalo.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek