Sobota , 20. 04. 2024

Marcela

Recenze DVD Xoro HSD 8410

06. 03. 2007

06. 03. 2007

Na pultech obchodů se válí haldy jako vejce vejci podobných DVD přehrávačů nejrůznějších značek, neznaček a paznaček. Přitom je celkem problém najít v nižší cenové kategorii přístroj, který by nějak vybočoval, nabídl za levný peníz něco víc pro čím dál zmlsanějšího zákazníka. Vlastně je jich jen pár a dnes se podíváme, zda by mezi takové mohl patřit přehrávač Xoro HSD 8410. Papírové předpoklady k tomu má.

Co skrýváš za víčky – krabičko?

Při pohledu do barevně vyvedené krabice s krásným lesklým potiskem, plastovým ouškem, haldou igelitu a polystyrenovými výstelkami moje levé oko kýčaře plesá a pravé ekologa-amatéra pláče. Přístroj se sice pyšní nápisem Engineered in Germany, ale výroba probíhá v Číně. To dnes už nemusí být nutně na škodu, ale doufám, že jak se pomalu zlepšují Číňané technologicky, polepší se snad i v ekologických měřítcích a přizpůsobí tomu svoje obaly.

Design je celkem střízlivý

Příslušenství přístroje je poměrně chudé. Kromě dálkového ovladače, baterií a návodu toho již moc v krabici nenaleznete. Oproti zvyklosti chybí jakékoliv A/V propojovací kabely, na druhou stranu v balení testovaného kusu bylo CD se software Goya Base od firmy Magic. Ten slouží pro přehrávání, editaci a zálohování multimediálních souborů na PC.

Vytáhněme ho na světlo

Po designové stránce naštěstí Xoro obrátilo oproti svému ryze čínsky vypadajícímu předchůdci HSD 8400 o 180 stupňů a v tomhle cenovém segmentu je až podezřele čistý a bez nějakých trapných extravagancí. V testu jsem měl k dispozici verzi ve slušivé černé barvě (dělá se přirozeně i stříbrný). Rohy jsou mírně zaobleny a spodní okraj lemuje stříbrná lišta. Bodový displej svítí zeleně a mohl by být i o něco větší. Jeho čitelnost je však vcelku dobrá. Pohodlně odklopná dvířka v pravém rohu skrývají konektor rozhraní USB a čtečku paměťových karet a tak tyto vstupy neruší celkovou kompaktnost vzhledu. Šuplík mechaniky DVD je bohužel (jako v devadesáti procentech případů) úzkoprofilový, průhledný výlisek bez možnosti vyjímání disku pohodlně za okraje. Naučit se chytat disk za střed je však jen otázkou zvyku. Chod výsuvného mechanizmu mechaniky je kultivovaný a stejně jako její nízké hlučnosti při přehrávání mu nelze nic vytknout. Zaznamenal jsem však nižší toleranci mechaniky k hodně poničeným diskům.

Mělká mechanika bez postranních výřezů

Konektorové osazení zadního panelu lze vskutku označit za plné a těžko tam budete postrádat některý z výstupů. Kromě všech běžných, jako SCART, S-Video, YUV, kompozitního, optického, 5,1 nebo samostatného stereo výstupu, tam nalezneme jak D-SUB konektor pro připojení VGA monitoru (škoda, že oproti předchozímu modelu pracuje “jen“ v klasickém rozlišení 640×480 bodů při 60Hz), ale hlavně HDMI digitální výstup, od kterého lze očekávat nejlepší obrazovou kvalitu.

Ve vybavenosti konektory by mohlo Xoro jít ostatním příkladem

Dálkový ovladač se příliš neliší od ovladačů starších generací, což na jednu stranu zamrzí, protože jeho citlivost je vskutku diskutabilní a je třeba delší dobu ladit ten správný ovládací grif. Na druhou stranu, aspoň že jeho kvalita zůstává pořád stejná, levní čínští výrobci totiž poslední dobou razí heslo: “ke každé nové generaci přehrávače vám vymyslíme ještě horší titěrný ovladač k vzteku:)“. Xoro má dostatečně velká tlačítka, ovladač padne do ruky a nejpoužívanější klávesy jsou velikostně i barevně odlišeny.

Průměrný dálkový ovladač

Obrázek jak vymalovaný

Při zapojení video signálu přes analogové výstupy je stavba obrazu dobrá a barevně vyvážená s lehce bledším laděním. Výrobce nešetřil na D/A převodníku a instaloval 14bit/108MHz DAC. Jas a ostrost lze částečně zkorigovat z menu. Taktéž VGA rozhraní připojené na počítačový LCD monitor produkuje klidný obraz bez ruchů (pozor, než se VGA aktivuje v menu, je nutné nastavit televizní normu z PAL na NTSC. Ta má na rozdíl od PALu totiž potřebnou obnovovací frekvenci 60Hz). Pokud máte k dispozici třeba firemní projektor, který postrádá kvalitní obrazové vstupy, je využití tohoto výstupu jako zdroje signálu pro promítání filmů ideální. Dvojnásob to platí na delší vzdálenosti. Pro morální životnost je však nejdůležitější plně digitální výstup HDMI (je to vlastně digitální nástupce SCART konektoru). Ten jsme byli zvyklí vídat jen v nejvyšší cenové kategorii, ale časy se naštěstí mění. Pro nakrmení moderní LCD nebo plazmové TV je tento konektor nejlepší. Nedochází k žádným kvalitativním ztrátám signálu po cestě a přehrávač hlavně umí obraz ještě vylepšit jeho přepočítáním do vysokého rozlišení 720p a 1080i. Obrazu to přidá na jemnosti. U Xora také nevzniká problém s “rozjížděním“ jednotlivých řádků při prudkých změnách scény, jak tomu občas bývá u levných upscallerů.

Obrázek klame, displej svítí zeleně!

Pro reprodukci všech běžných zvukových stop je vybaven jak dekodérem prostorového zvuku Dolby Digital, ale také méně častým DTS. Přitom sobě na škodu se DTS dekodérem nikde výrobce, zřejmě z licenčních důvodů, nechlubí. Správné posouzení zvukového výstupu je dosti problematické. Jednak mám plechové uši a jednak záleží na schopnostech připojených reproduktorů. Přístroj dovoluje připojit jakékoliv 5.1 aktivní reproduktory (s vlastním zesilovačem, přirozeně lze využít i 2.1, 2.0 repro atd.) přes šestici cinch výstupů (24bit/192KHz D/A převodníky) . Jako referenční jsem použil reproduktory HXS 531 stejného výrobce, pověstné svým dobrým zvukem. Vzhledem k ceně obou komponent, nemám větších výtek. Jak zvuk filmového doprovodu, tak reprodukce Audio CD je na velmi dobré úrovni. Postrádal jsem jen malinko více basů, trochu větší dynamiku a prostorovou čitelnost, na kterou jsem zvyklý ze svého podstatně dražšího receiveru. Přehrávač umožňuje v menu ještě nastavit prodlevu centru a satelitních reproduktorů, rovněž aktivovat užitečný Night Mode, který omezí reprodukci hlubokých tónů. Ty se totiž nejsnáze šíří zdmi k uším vašich nevrlých sousedů.

K TÉMATU  Panasonic bombarduje!

Přehrávání obrázků a MP3/VMA

K dispozici je jednoduchý, ale přehledný souborový manažer, ve kterém je zachována adresářová struktura disku a lze ji libovolne procházet. Je se však třeba smířit, že se zobrazí jen 15 znaků z názvu adresáře nebo souboru. Šikovnou záležitostí je přítomný filtr, kterým lze vyselektovat jen soubory určitého druhu. Poměrně jednoduše lze udělat i playlist, nastavit náhodné přejrávání nebo tzv. intro režim, kdy se přehraje jen desetisekundový úryvek. Přístroj samozřejmě přehraje kromě klasického Audio-CD také MP3 (včetně id3 tagů), WMA a méně běžného OGG Vorbis. Stejně tak je možno prohlížet JPEG obrázky (dle návodu max. 1MB, mě šly bez problémů i 2,5MB soubory). Na ně lze použít základní možnosti rotace a lupy ve čtyřech krocích. Zde jsem bohužel zaznamenal chybu, kdy lupa nepochopitelně nefunguje při zapnutém HD zobrazení pro JPEG, což podstatně snižuje možnost použití tohoto jinak užitečného režimu. Škoda také, že obrázky nelze sledovat souběžně s puštěnou hudbou v MP3. Ještě dodám, že bez potíží fungují i větší MP3 (320kbps) a to včetně VBR.

Při přehrávání MP3 se zobrazují i id3Tagy

Přehrávání komprimovaného videa

Jestliže jsem měl výhrady k reprodukci obrázků, přehrávání souborů s videem není moc co vytknout. Nový čip Zoran vaddis 888 pod kapotou zaručuje vysokou kompatibilitu a podporu mnoha formátů. Za dobu testování jsem se nesetkal s filmem, který by nepřehrál. Kromě klasického MPEG2, nejrůznějších kodeků DivX, Xvid (oboje i s GMC a QPEL) přehraje i formát Nero Digital (Standard Profile). Přirozeně neexistuje stolní DVD přehrávač, který by uměl kodeky naprosto všechny, takže můžete využít diskuse na upozornění na ty problematické. Video lze vždy přizpůsobit obrazovce, což také není úplně běžné.

Titulky jsou dostatečně velké, žel jen dva řádky

Důležitou částí reprodukce DivX, Xvid videa je i možnost zobrazení českých titulků. Ty fungují správně již s továrním firmware (na www.xoro.cz je ještě firmware s českým OSD menu). Podporovány jsou běžné formáty SUB, SRT a TXT. Titulky lze přitom vybrat (ze všech ve stejném adresáři) a nemusí se tudíž jmenovat stejně jak video. Font má dostatečnou velikost, titulky se zobrazují ve dvou řádcích a v OSD menu lze zapnout jejich šedé podbarvení případně zvolit jednu ze tří přednastavených pozic titulků na obrazovce dle potřeby.

K TÉMATU  První pohled: ASRock N3150DC-ITX (miniITX deska s DC externím zdrojem v ceně)

USB a čtečka

Byl jsem zvědav, jak si povede přítomný USB port ve verzi 1.1 s kompatibilitou s různými zařízeními. U stolních přehrávačů jsem totiž zatím zaznamenal, že USB není zdaleka tak univerzální, jak z názvu vyplívá. Já jsem měl celkem štěstí, zkoušel jsem nejdříve menší noname flaashdisk 256 MB a pak 2GB rubber. Oba pracovali zcela bez problémů. Stejně tak můj externí HDD kapacity 80GB se načetl po naformátování na požadovaný FAT32 bez potíží (HDD musí mít vlastní napájení, USB ho neutáhne). Z internetových diskusí jsem však vyčetl, že si přehrávač horko těžko poradí s většími pevnými disky (na 250-300GB rovnou zapomeňte) a obecně se uživatelé setkávají taktéž se značnou nekompatibilitou s různými USB zařízeními.

Čtečku a USB chrání dvířka

Integrovaná čtečka potěší majitele SD, MMC, MS a CF karet. Dle manuálu zvládá jen dosti malé karty cca do 512 MB, ale mně fungovala bez problémů 1GB Hi-Speed SD karta Kingstone. Opět se však můžete setkat s kartou, kterou čtečka nerozpozná. Operace jak s USB, tak kartami pak už probíhají stejně, jako byste nakládali s daty na DVD, takže ani DivX s titulky není problém.

Snad neukvapené závěry

Když shrnu všechny plusy i mínusy, vychází mi celkové hodnocení pozitivně. Takhle výborně vybavený přístroj by si sice zasloužil lepší dálkový ovladač a nefunkční lupa v HD režimu zamrzí. Nicméně na low-end cenovou kategorii ( stojí necelých 2300Kč) svou užitnou hodnotou nákupní cenu značně převyšuje. Majitelé očekávající kompatibilitu USB, na kterou jsou zvyklí ze svého počítače, budou zřejmě zklamáni, všichni ostatní troufám si říci mile překvapení. Přístroj vítězí též konektorovou výbavou a hlavně HDMI výstupem, který zajišťuje i dobrou morální životnost do budoucna.

 

Plusy a mínusy
+ skvělý poměr výkon/výbava/cena -citlivost dálkového ovladače
+ nekompromisní konektorová výbava, USB a čtečka karet – nefunkční lupa u obrázků v HD režimu
+ kvalitní D/A převodníky značící dobrý obraz i zvuk – problematická kompatibilita USB portu zvláště s velkokapacitními médii
+ mnoho podporovaných formátů včetně Nero Digital a Ogg Vorbis  
+ DivX titulky mohou mít jiný název a lze zvolit jejich pozici na obrazovce  
+ dostupný firmware s českým OSD menu  
Podpora MPEG 4
divx3_fast_motion_mp3_cbr_29fps_640x432 ano
divx3_low_motion_mp3_25fps_688x416 ano
divx3_low_motion_mp3_VBR_25fps_640x336 ano
divx651_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_hometheatreprofile_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_qpel_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_bvop_nvop_ac3_29fps_672x288 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_576x304 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_608x336 ano
xvid_gmc_ac3_23976fps_640x272 ano*
xvid_gmc_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano*
xvid_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano*
xvid_gmc_qpel_ac3_23976fps_640x272 ano*
xvid_PB_ac3__bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_ac3_23976ps_640x272 ano
xvid_qpel_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano*
xvid_qpel_mp3_vbr_25fps_672x272 ano
xvid_qpel_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
 
* video mírně kostičkuje a rozpadá se v rychlých scénách

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Sluchátka Niceboy nejsou pro naše čtenáře žádnou novinkou, za poslední dobu jsme se mohli seznámit s HIVE podsie či HIVE bones. Dnes recenzovaným sluchátkům se nevíce blíží HIVE XL. HIVE 2 joy vás nebudou stát tolik peněz, jsou horší nebo nikoliv?
O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.
Značka Umax do toho, lidově řečeno, šlape poslední dobou s nasazováním nových modelů hodně. Jako jedna z novinek se na náš trh až z Číny dostává 10palcový model, který se vrací ke koncepci přídavné klávesnice pevně spojené s ochranným pouzdrem. Jde tedy opravdu o pravověrný tablet s externí klávesnicí, nikoliv o imitaci notebooku jako takového. Na cesty může jít o praktické řešení – neváží moc, nabijete ho kdekoliv, je vybaven vlastním ochranným pouzdrem. A je levný.

Nepřehlédněte

Nejsem fanoušek sluchátek v uších, nerad ztrácím kontrolu, přijít o sluch například na ulici vidím jako nechtěnou věc. Jako fanouška nových technologií mě naopak lákalo vyzkoušet sluchátka HIVE pods, přinášející budoucnost do současnosti. Čítají dva špunty s vlastní baterií a příjmem, dokonce nepotřebují kabel ani pro komunikaci mezi sebou.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek