Pondělí , 05. 06. 2023

Dobroslav

USB DAC AIYIMA PCM2706 s ES9023: Levná zvuková karta z Číny k notebooku nebo mobilu

Nadstandardní komponenty BurrBrown a ESS Sabre v DAC přístroji za nízkou cenu? S pár kompromisy si lze sáhnout na dost slušný zvuk za 400 korun. Například jako upgrade zvuku k notebooku je to dobrá koupě. K mobilu už je to dosti kompromisní. Zaujmout může i jako možnost vestavby například do reproboxů, nebo k Raspberry Pi.

20. 11. 2019

Nadstandardní komponenty BurrBrown a ESS Sabre v DAC přístroji za nízkou cenu? S pár kompromisy si lze sáhnout na dost slušný zvuk za 400 korun. Například jako upgrade zvuku k notebooku je to dobrá koupě. K mobilu už je to dosti kompromisní. Zaujmout může i jako možnost vestavby například do reproboxů, nebo k Raspberry Pi. 

Kvalitnější zvukové karty jsou mrtvé odvětví. Bylo zabito integrovanými zvukovými kodeky (integrovanými “zvukovými” čipy na základní desce). Každý desktop, notebook, telefon… vše má integrovaný zvukový čip a většina uživatelů nemá potřebu měnit. A kvalitativně lepší zvuková karta (interní nebo externí) stojí dost peněz. Dva a více tisíc.

Jenže s úspěchem lze zabrousit do vod DAC přístrojů, které v provedení s USB vstupem jsou vlastně externí zvukovou kartou. K dispozici je široký výběr u nás, ale mnohem větší v zahraničí.

Externí USB zvukovku dnes pořídíte klidně za 50 korun. Ale pokud chcete něco lepšího… ale pořád ještě ne nijak zvlášť drahého? Pak by vás mohlo zaujmout následující:

Externí USB DAC převodník postavený kolem čipů Burr-Brown PCM2706 a ESS Sabre ES9023. Obě součástky patří k nadstandardu a najdete je i v řádově dražších přístrojích. Ony součástky samy o sobě nezaručují high-end kvalitu. Důležité je i vše okolo. A zde je kompromisů hodně, ale v rámci ceny ani nejde o naprostou beznaděj. V každém případě, komponent dorazil z Číny pečlivě sestaven, zapájen a čistý.

Proč o produktu vlastně uvažovat?

  • Na počítači odejde integrovaný kodek a chcete ho nahradit. Interní zvukovky stojí dost peněz a ty levné nesahají externímu převodníku ani po kotníky. Creative Sound Blaster Play! 3 stojí stejné peníze. Ale parametry nic moc…
  • Zvukovka na notebooku v práci šumí, zvukově je to dost bída. Co kdybychom to trochu vylepšil? Ale zase ne moc, neposloucháme tady až tak často.
  • Máme tu vytuněné reprobedny k počítači (monitory s int. zesilovačem). Co tak jim přidat USB vstup s dekodérem?
  • Co třeba postavit malé multimediální centrum kolem Raspberry Pi? Tam by se lepší převodník hodil, ale přídavné moduly přímo pro RPi jsou předražené…
  • Zlepšit zvuk pro poslech na mobilu?
K TÉMATU  Převod MOV do AVI: jednoduše a zdarma

Může být levná destička z Číny užitečná?

První poslech

Připojeno k notebooku s Windows 10. Ovladače nejsou potřeba, zvučí to hned. Ovšem nefunguje „master volume control“. Což ale u USB DAC je docela obvyklé. Pro kvalitu je lepší, když je volume na max a zbytek se řeší v zesilovači. Tady ale při využití sluchátek zesilovač do cesty nedáváme. Nicméně ovládání hlasitosti v přehrávačích nebo v prohlížeči funguje. Pokud ale máte například tlačítka pro hlasitost na klávesnici, tak ta fungovat nebudou (ta ovládají hlavní směšovač hlasitosti, nikoli konkrétní aplikaci).

První porovnání s integrovanou zvukovkou: Bez šumu na pozadí. Druhý poslech: Otevřenější scéna, čitelnější výšky, přesnější hloubky, deka je pryč. Celkově rozhodně kvalitativní posun.

Pokud jde o výstupní výkon. Naprosto akorát pro sluchátka s impedancí 24 Ohmů. Dle prodejce by si DAC měl poradit se sluchátky s impedancí 8-160 Ohmů, dle specifikace čip ES9023 zvládne i více. To však příliš nekoresponduje s tím, že pro sluchátka s pouhými 24 Ohmy bylo výkonu tak akorát, ne více a dovedu si představit tak zhruba maximální optimum sluchátek max 60 Ohmů. Na více bude vhodný zesilovač.

Testovaný DAC podporuje rozlišení max 48 kHz při 16 bitech. Což úplně stačí. Přínos většího rozlišení je diskutabilní a nedává smysl o něm uvažovat u takto levné součástky. Maximum z něj vymáčknete na Windows při poslechu hudby tehdy, když použijete přehrávač Foobar2000 a do něj si přidáte doplněk WASAPI. Tehdy je zvuk nahrávky nejméně ovlivněn operačním systémem. 

Mobilní?

Destička je ve skutečnosti trochu větší, než působí z obrázků. Půdorysem připomíná kreditní kartu. Po doplnění krabičky třeba z 3D tiskárny by to mohlo být pořád ještě přenosné zařízení.

Avšak při přímém připojení k telefonu se DAC nezapne. Ovšem může jít jen o problém kabelu. Když jsem do cesty přidal USB rozbočovač (nenapájený), vše začalo fungovat. Android detekoval zařízení bez potíží a rovnou přes něj začal přehrávat zvuk. Jakmile mi dorazí jiný USB-C/USB-C kabel, článek upravím. V prodeji jsou i jiné varianty tohoto produktu, které se liší jen USB konektorem. USB-C tedy nemusí být nejlepší volba, byť v budoucnu to bude rozhraní populárnější.

K TÉMATU  DVD přehrávač Philips DVP5990: nejlepší z aristokratů

Výstup zvuku na telefonu sice původně nešuměl jako na notebooku, ale kvalitativně DAC vyšel opět lépe. Znatelně. Pravděpodobně ještě lépe, než při připojení k PC. Proč? DAC zařízení jsou náročné na napájení z pohledu kvality charakteristik napájecího zdroje. 5V na USB v počítači není oslnivě stabilní, nezarušené… a to hraje roli. Napájení z akumulátoru telefonu je lepší.

TIP: Naučte se nakupovatplatit v zahraničí. Efektivně, bezpečně a levně.

 

Komu ku prospěchu?

Ne každému. Kutilům a kolenovrtům určitě poslouží dobře, protože budou vědět, k čemu přesně jej využijí. Třeba k notebooku. Ostatní? Jestli chcete levný DAC k mobilu, koukněte třeba na HIFIMEDIY UAE23 USB DAC. Ostatně ten poslouží dobře i k počítači nebo notebooku (má kvalitnější USB část a stejný ESS čip). A cena ještě ujde. Mnohem kvalitnější Audioquest DragonFly už je několikanásobně dražší.

Testovaný produkt najdete na této adrese, případně hledejte na odkazovaném shopu USB DAC AIYIMA PCM2706 s ES9023

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Testovaný reproduktor míří do vašich domovů spíše než na cesty, venkovní párty či grilovačky, které Češi milují. Výrobce to naznačuje názvem, který nás nenechá na pochybách, že nejde o klasický přenosný reproduktor, který budete denně s sebou nosit na hřiště, byť mobility se zcela vzdát nechce. Výkon 20 W již zavdává na kvalitní zážitek z (mobilní) domácí hudby.

Kdo hledá úložný prostor s větším objemem, než mají běžné flash disky, netouží jej mít připnutý na klíčích a přesto kompaktní, aby se vešel pohodlně do kapsy (nemluvě o kapacitě versus cena), pro toho může být tento „portable“ externí disk to pravé. Může mít i ještě s větší kapacitou, ale to už musí počítat s vyšší cenou a silnější krabičkou, než u tohoto 1 TB obsahem velkého 2,5palcového disku.

Lamax poměrně dynamicky rozšiřuje svou nabídku. Zatímco ještě před několika málo lety jsme jej mohli znát coby českého producenta sluchátek a reproduktorů, již nějaký čas trh obohacuje akčními kamerami, autokamerami a dokonce navigací. Kamera do auta s označením C9 byla předmětem našeho testu a není třeba dodávat, že moje zvědavost byla velká.
Nabídka Umaxu v posledních týdnech zažívala změny – a sice ve složení procesorů, kdy mělo býti více modelů s „Gemini Lake“, ale nestane se tak v brzké době. Intel nestíhá, takže pokud jste čekali na novou generaci úsporných mobilních procesorů, jiná možnost než 14Wg Plus nezůstává. Což nevadí, on se totiž notebook povedl, opět je o něco lepší.

Nepřehlédněte

Na novinku v portfoliu Verbatim jsme vás upozornili, nehonosí se žádnými armádními standardy, díky kompozitnímu matriálu KyronMAX má vydržet opravdu hodně drsné zacházení a ochránit data na flash disku. Je tomu tak? Pojďme na to.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek