Pondělí , 05. 06. 2023

Dalibor

Sapphire Pure Mini 785G: nový mini základ pro plnotučné HTPC

19. 05. 2010

Již brzy by se na našem trhu měla objevit nová miniITX základní deska pro platformu AMD. Narozdíl od podobně malých (17x17cm) desek platformy Intel, které vesměs sází na pomalé Atomy, Pure Mini 785G dovolí osadit i výkonné procesory od AMD.

Byť velmi malá základní deska, nabízí v podstatě srovnatelné prvky, jako běžné mikro nebo full ATX desky (samozřejmě kromě menšího počtu portů). Platforma je AM3 s DDR3 paměťmi, které jsou úspornější, než starší DDR2. Moderní čipová sada disponuje integrovanou výkonnou grafickou kartou Radeon HD 4200, dokonce s vlastními 128 MB grafické RAM. Chlazení je řešeno pasivně, byť dobré větrání skříně nedoporčujeme podceňovat. Nutné HDMI rozhraní nechybí, nicméně lehce postrádáme digitální zvukový výstup. Respektive chybí jen konektor, na základní desce jsou vyvedeny patřičné piny.

Pokud chcete stavět opravdu malé HTPC, přitom ale bez výkonových kompromisů (ve srovnání s Atomy), jeví se Sapphire Pure Mini 785G jako hodně dobrá volba. Byť poněkud dražší (prozatím je oznámena cena přes 2500 korun).

PS: na známém českém HW webu již vyšla recenze této desky. Nicméně například měření spotřeby probíhalo s procesorem s TDP 95 W, který se do HTPC pro svou spotřebu nehodí. Některý z 45W procesorů AMD by této desce slušel samozřejmě lépe. Stejně tak nějaký účinný zdroj lépe vyhovující malým odběrům HTPC sestavy. Ale o tom jsme již v minulosti psali…

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nabízí parametry spíše průměrné jako plné HD při 60 FPS, nechybí Wi-Fi či dálkové ovládání, vlastnosti dnes již nižší střední třídy akčních kamer. Sem i cenou bez koruny 2 000 Kč zapadá. Neztratí se v konkurenci? Niceboy Vega je hodně levná, Vega 5 Pop má dotykový displej, ale proč recenzujeme kameru, která není úplnou novinkou a ničím nevyčnívá? Proč ne.
Není to klasická recenze, ale takové dosti drzé srovnání. Vychvalovaných česko-italských Xavian Joy a čínsko-britských Wharfedale Diamond. Rozdíl v ceně je přitom více, než dvojnásobný. A není to odlišnost jediná. Ale co ten hlavní rozdíl? Totiž zvuk?
Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek. Jsem si vědom toho, že úvod článku může někomu připadat spíše jako reklamní sdělení. Nejde to však popsat jinak nežli v superlativech, a to téměř bez výhrad. Jednu tu ale pro vás přece mám. Je to můj náhled na dle mého přemrštěnou cenu. O tom ale až později.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek