Sobota , 13. 04. 2024

Aleš

Sapphire Pure Mini 785G: nový mini základ pro plnotučné HTPC

19. 05. 2010

Již brzy by se na našem trhu měla objevit nová miniITX základní deska pro platformu AMD. Narozdíl od podobně malých (17x17cm) desek platformy Intel, které vesměs sází na pomalé Atomy, Pure Mini 785G dovolí osadit i výkonné procesory od AMD.

Byť velmi malá základní deska, nabízí v podstatě srovnatelné prvky, jako běžné mikro nebo full ATX desky (samozřejmě kromě menšího počtu portů). Platforma je AM3 s DDR3 paměťmi, které jsou úspornější, než starší DDR2. Moderní čipová sada disponuje integrovanou výkonnou grafickou kartou Radeon HD 4200, dokonce s vlastními 128 MB grafické RAM. Chlazení je řešeno pasivně, byť dobré větrání skříně nedoporčujeme podceňovat. Nutné HDMI rozhraní nechybí, nicméně lehce postrádáme digitální zvukový výstup. Respektive chybí jen konektor, na základní desce jsou vyvedeny patřičné piny.

Pokud chcete stavět opravdu malé HTPC, přitom ale bez výkonových kompromisů (ve srovnání s Atomy), jeví se Sapphire Pure Mini 785G jako hodně dobrá volba. Byť poněkud dražší (prozatím je oznámena cena přes 2500 korun).

PS: na známém českém HW webu již vyšla recenze této desky. Nicméně například měření spotřeby probíhalo s procesorem s TDP 95 W, který se do HTPC pro svou spotřebu nehodí. Některý z 45W procesorů AMD by této desce slušel samozřejmě lépe. Stejně tak nějaký účinný zdroj lépe vyhovující malým odběrům HTPC sestavy. Ale o tom jsme již v minulosti psali…

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Firma Lamax je nám sympatická tím, že je původem česká, sídlící v Praze. Své produkty navrhuje a vymýšlí u nás v Česku, výroba probíhá (ostatně jako u spousty dalších výrobců) v Asii. A protože fandíme těm, kteří dokáží se ctí konkurovat velkým a zavedeným značkám, pojďme se dnes podívat na další kus z dílen Lamaxu, tentokrát na bezdrátová sluchátka Elite E-1 a zkusme se zaposlouchat do „beatů“.

Druhá, resp. třetí, herní sluchátka od polské značky Genesis, udělají pod stromečkem radost. Už jenom ta velikost krabice… Dítě pak místo bot vybalí sluchátka a to jej jistě potěší. Znalci komedie Pelíšky si jistě vzpomenou na obdobnou scénu. Nicméně nic zde není samoúčelné, krabice skrývá haldu příslušenství a Neon 750 působí opravdu monstrózním dojmem.
Sluchátka Niceboy nejsou pro naše čtenáře žádnou novinkou, za poslední dobu jsme se mohli seznámit s HIVE podsie či HIVE bones. Dnes recenzovaným sluchátkům se nevíce blíží HIVE XL. HIVE 2 joy vás nebudou stát tolik peněz, jsou horší nebo nikoliv?
Odolné věci máme rádi, rádi je vždy potrápíme a ještě více nás těší, když přežijí a lze napsat, že výrobce nelže a výrobek je opravdu kvalitní. Podobně tomu bude u testovaného disku HD830, který nás zaujal již asi před rokem na prezentaci společnosti AData. Doba evidentně dozrála a těžký kovový kvádřík dorazil i k nám do redakce…

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek