Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

Sapphire Pure Mini 785G: nový mini základ pro plnotučné HTPC

19. 05. 2010

Již brzy by se na našem trhu měla objevit nová miniITX základní deska pro platformu AMD. Narozdíl od podobně malých (17x17cm) desek platformy Intel, které vesměs sází na pomalé Atomy, Pure Mini 785G dovolí osadit i výkonné procesory od AMD.

Byť velmi malá základní deska, nabízí v podstatě srovnatelné prvky, jako běžné mikro nebo full ATX desky (samozřejmě kromě menšího počtu portů). Platforma je AM3 s DDR3 paměťmi, které jsou úspornější, než starší DDR2. Moderní čipová sada disponuje integrovanou výkonnou grafickou kartou Radeon HD 4200, dokonce s vlastními 128 MB grafické RAM. Chlazení je řešeno pasivně, byť dobré větrání skříně nedoporčujeme podceňovat. Nutné HDMI rozhraní nechybí, nicméně lehce postrádáme digitální zvukový výstup. Respektive chybí jen konektor, na základní desce jsou vyvedeny patřičné piny.

Pokud chcete stavět opravdu malé HTPC, přitom ale bez výkonových kompromisů (ve srovnání s Atomy), jeví se Sapphire Pure Mini 785G jako hodně dobrá volba. Byť poněkud dražší (prozatím je oznámena cena přes 2500 korun).

PS: na známém českém HW webu již vyšla recenze této desky. Nicméně například měření spotřeby probíhalo s procesorem s TDP 95 W, který se do HTPC pro svou spotřebu nehodí. Některý z 45W procesorů AMD by této desce slušel samozřejmě lépe. Stejně tak nějaký účinný zdroj lépe vyhovující malým odběrům HTPC sestavy. Ale o tom jsme již v minulosti psali…

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Před nějakým časem jsme měli v rukou MXQPiPO TV a Remix Mini, čili zařízení, která činí televizor „chytřejší“. Nyní jsem dostal k dispozici další mini PC - model Xtreamer mxV v České republice distribuovaný firmou Umax. Dle samotného vyjádření výrobce je jejich cílem vytvářet cenově dostupná zařízení pro pohodlné přehrávání multimédií. Ve svém portfoliu nabízí spoustu modelů, jen sám model mxV, který je předmětem této recenze, má hned další dvě verze – Plus a Pro.

Akční kamery nejsou novinkou, stejně tak model 420 od německého výrobce Rollei již na českém trhu nahradil novější 425, který se však liší jen několika parametry. Pro většinu lidí jde spíše jen o hračku pro teenagery, bližší zkušenost však prokáže, že toho umí mnohem víc. Nabízí dost i dospělým.

Těsně před Vánoci přinášíme srovnávací test čtyř malých bezdrátových reproduktorů, které se jistě ocitnou v hledáčku nejednoho „ježíška”: novinku Energy Music Box 1+ Pear, léty ověřený Lamax Sphere SP-1, nedávno zlevněný Niceboy Raze Mini a základní model Sony SRS-XB01. Který bychom doporučili?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek